עסק ירוק |

הקלינטק גווע באמריקה, פורח באירופה ומתעורר במזרח

למרות הזרמות של מאות מיליארדי דולרים ורוח גבית מהנשיא אובמה, עתיד תעשיית הקלינטק האמריקאית נראה היום שחור מבעבר. ואולם היזמים לא מתייאשים ומחפשים דריסת רגל באירופה ובסין

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

עם בחירתו של ברק אובמה לכהונה שנייה כנשיא ארצות הברית ותבוסתו של מיט רומני, יכלו בתעשיית הקלינטק האמריקאית לנשום לרווחה. המגזר, שנקלע לתקופה לא קלה, נחלץ ממוות ודאי, או לכל הפחות מארבע שנים קודרות במיוחד, עם נשיא הרבה פחות נדיב. בחודשים שלפני הבחירות, רבים מאנשי הקלינטק האמריקאי כססו ציפורניים: תבוסה של אובמה היתה מובילה לאובדן מימון פדרלי בהיקף של מיליארדי דולרים שפירושו מכה קשה, אם לא קטלנית.

התלות הנוכחית בתמיכה הממשלתית היא תפנית עצובה עבור המגזר שפעם נחשב לעתיד הכלכלה האמריקאית וכיום מתקשה להוכיח את עצמו. לא ברור כיצד הפכה תעשיית העתיד לתלויה כל כך בטובות מהבית הלבן, אך בפועל זה מה שקרה: מגזר הקלינטק האמריקאי, שחווה בשנה האחרונה כמה פשיטות רגל כואבות במיוחד ומקורות המימון שלו הולכים ומידלדלים, מפגר כיום אחרי תעשיות הקלינטק של מדינות אחרות, כמו קנדה, ובאופן כללי מושווה יותר ליצרניות הרכב הכושלות מדטרויט מאשר לסטארט אפים המשגשגים של עמק הסיליקון.

צילום: בלומברג

אז איך הפכה תעשיית הקלינטק האמריקאית לילד המתקשה של הקלינטק העולמי? בענף רווחים שני הסברים עיקריים: האחד טוען שאובמה השקיע יותר מדי במגזר, במיוחד ברעיונות מסוכנים שלא הוכח שהם בני קיימא; ההסבר השני גורס שאובמה לא השקיע מספיק וממשלות אחרות שמשקיעות הרבה יותר, מציבות את ארצות הברית בעמדה נחותה בתחרות על הובלת המגזר.

עד היום הזרים ממשל אובמה כ־90 מיליארד דולר לטכנולוגיות בתחום האנרגיות המתחדשות - במיוחד ביו־דלקים, אנרגיה סולארית, טורבינות רוח ומכוניות חשמליות. זאת כחלק מהכלכלה החדשה שקידם הנשיא תחת ההבטחה ש”המשרות הירוקות” הן משרות העתיד. בסך הכל, על פי ההערכות, בין 2009 ל־2014 יזרים הממשל הפדרלי יותר מ־150 מיליארד דולר לקלינטק - פי שלושה ויותר מכפי שהשקיע בשנים 2004־2009.

ואולם ההשקעה הפדרלית היתה רחוקה מלהיות משתלמת: במקום עידוד של התעשייה, נוצרה בועה התלויה באופן מוחלט בהשקעות ממשלתיות, ותוכנית האנרגיה השאפנית של אובמה הניבה בעיקר הרבה כישלונות ומעט סיפורי הצלחה. קרנות ההון סיכון, שההשקעות הממשלתיות גימדו את שלהן, הסתערו בהתחלה על חברות האנרגיה ואז נסוגו. הנהנית העיקרית, ובאורח טרגי גם הנפגעת העיקרית, היתה תעשיית האנרגיה הסולארית - שעמדה במרכז מחלוקת בעת המרוץ לנשיאות בעקבות שתי פשיטות רגל מתוקשרות.

באוגוסט 2011 פשטה את הרגל יצרנית הפאנלים הסולאריים סולינדרה, אחרי ששרפה 528 מיליון דולר שקיבלה כהלוואות מהממשל. זמן קצר אחריה פשטה את הרגל גם חברת האנרגיה הסולארית A123, שזכתה למימון ממשלתי בסך 250 מיליון דולר. פשיטות רגל אלה שימשו תחמושת בידי הרפובליקאים להוכיח שממשל אובמה שרף את כספם של משלמי המסים על טכנולוגיות בלתי מוכחות שלא סייעו לארצות הברית לפתור את מצוקת האנרגיה שלה. לתמונה הקשה הזו נוספו פיטוריהם של 4,000 עובדים בחברות אנרגיית רוח בחודשים האחרונים, בעקבות חשש שהקונגרס לא יאריך מחדש - ובפעם השמינית - את הטבות המס לחברות שעוסקות באנרגיה זו.

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות והטורים של המגזין ישירות לפייסבוק שלכם

פשיטת הרגל של סולינדרה סימנה את המשבר הערכי העמוק העובר על תעשיית הקלינטק האמריקאית, שנמצאת כיום בתקופת מעבר. “חברת סטארט אפ צעירה עם טכנולוגיה בעלת פוטנציאל מהפכני הצליחה השבוע לעשות משהו די נדיר בימים אלה: היא הצליחה להשלים גיוס הון גדול מחברות ההון סיכון המובילות בעמק הסיליקון”, כתב החודש הבלוגר הפופולרי אום מאליק. “לפני חמש שנים, סטארט אפים בתחום הקלינטק עם רעיונות שאפתניים לא התקשו לגייס מימון לפאנלים סולאריים, מכוניות חשמליות וטכנולוגיות סוללה, אך ב־18 החודשים האחרונים, בעידן שאחרי סולינדרה, הרבה אנשי הון סיכון הפסיקו להתלהב מקלינטק”.

לפי ההערכות, גם לאחר בחירתו של אובמה המימון הפדרלי לקלינטק צפוי ליפול ב־75% עד 2014, כך שלא בטוח שהמגזר באמריקה קנה לעצמו כמה שנים של שקט. היזמים בתחום יכולים רק להתקנא בתעשיות מעבר לים, שנוחלות הצלחה מרשימה עם צמיחה של 5% במספר חברות הקלינטק ב־2012 לעומת שנה קודמת. עד ל־2025, לפי חברת רולנד ברגר סטרטג’י, שוק הקלינטק יכפיל עצמו ל־4.4 טריליון יורו.

צילום: בלומברג

קנדה אמנם מהווה כיום רק 1% משוק הקלינטק העולמי, אבל בניגוד לארצות הברית, התעשייה שלה צומחת ולא משדרת סימני מצוקה. היא מוערכת ב־11 מיליארד דולר וצפויה לעבור בחמש השנים הקרובות את תעשיית החלל מבחינת היקפה. תעשיית הקלינטק הקנדית מעסיקה כיום יותר מ־52 אלף איש, לאחר שמספר המועסקים בה גדל ב־17% בין 2009 ל־2011. התעשייה כוללת 720 חברות שמוציאות יותר ממיליארד דולר בשנה על מחקר ופיתוח. עד 2013 יגדל חלקה של קנדה בתעשייה העולמית ל־3%, ובשנים הקרובות היא צפויה להפוך למובילה גם בכל מה שנוגע לייצור של טכנולוגיות ירוקות.

גם במדינות אירופה תעשיית הקלינטק פורחת. בגרמניה, היקף הפעילות של החברות במגזר הקלינטק המקומי צפוי לגדול ב־125% עד לשנת 2025 ל־674 מיליארד יורו, לפי בלומברג. מספר המשרות בתחום צפוי לזנק במיליון, לפי הערכות, ונתח השוק יעלה ל־15%. גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, נמצאת בימים אלה בעיצומו של תהליך שבו היא סוגרת כורים גרעיניים, ותעשיית הקלינטק משרתת בה צורך חיוני: מציאת מקורות אנרגיה אלטרנטיביים, במיוחד אם המדינה רוצה לעמוד ביעדיה ולהפחית את פליטות גזי החממה שלה ב־40% עד 2020.

מדינה מובילה ותיקה בתחום הטכנולוגיות הירוקות היא דנמרק שכלכלתה מונעת במידה רבה על ידי תעשיית הקלינטק שלה, במיוחד בתקופת המשבר שבה חברות הקלינטק הצליחו באופן ניכר יותר מחברות במגזרים אחרים. חברות הקלינטק בדנמרק מעסיקות 34 אלף עובדים בקופנהגן לבדה, והיקף הפעילות של החברות גדל ב־55% בין 2004 ל־2009, לעומת גידול של 8% בלבד במגזר הייצור. יצוא הקלינטק באותה תקופה גדל ב־77%, לעומת 12% במגזר הייצור.

אי אפשר לשכוח את האימפריה החדשה של עולם הקלינטק: אסיה. בהובלת סין והודות ליעדי הפחתת הפליטות השאפתניים שלה, חברות קלינטק מערביות משקיעות מיליארדים בפיתוח ובהתנחמדות לממשלות אסיאתיות, בניסיון לזכות בדריסת רגל בשוק הקלינטק הגדול בעולם. סין, שבה מושקעים מדי חודש לא פחות מ־9 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, צפויה להפוך לשוק האנרגיה הסולארית ואנרגיית הרוח הגדול בעולם עד 2016. בסך הכל, כ־50% מההשקעות באנרגיה ירוקה בעולם כיום מתבצעות מחוץ לארצות הברית ואירופה. כך שבאופן טבעי, רבים מאנשי הקלינטק המערביים קונים כרטיס טיסה לסין, לומדים מנדרינית ומקווים למצוא שותף מקומי שלא יגנוב להם את הטכנולוגיה וימכור אותה בזול.

רבות מהחברות האמריקאיות בתעשיית הקלינטק מקוות שבאסיה הן יצליחו להעביר את הרעיונות שלהן לשלב המסחרי. במקביל, מושך המגזר פנים חדשות, אולי סבלניות יותר, ממשקיעי ההון סיכון הקיימים: אחד מהם הוא אוון ויליאמס, ממייסדי טוויטר, שעזב את החברה וכעת מממן את הסטארט אפ Beyond Meat שמפתח תחליפים לבשר מן הצומח. “הקלינטק מת בערך כמו שהאינטרנט מת בשנת 2000”, אמר לאחרונה מיטש לואו, שותף בחברת גרינסטארט. “בדיוק כמו שהרבה מהסטארט אפים בשנת 2000 הניחו את התשתית לאינטרנט של היום, כך הרבה מחברות הקלינטק הקיימות מניחות את התשתית לעתיד התעשייה”.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ההשקעות השנתי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם חייגו: 5200*, שלוחה 1

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?