ראיון מגזין TheMarker |

קפלינסקי לפני עזיבת בטר פלייס: פיטורים מוצדקים צריכים להיות חדים ומהירים

חודש לאחר הדחתו של שי אגסי, מייסד בטר פלייס וה"פנים" של החברה, גם מנכ"ל בטר פלייס ישראל, משה קפלינסקי, עוזב ■ בראיון שהתפרסם במגזין בתחילת החודש הוא הוא שמר על אופטימיות והבטיח כי בניגוד לפרסומים, הוא אינו הולך לפוליטיקה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בשבועות האחרונים מתמודדת בטר פלייס עם זעזוע ניהולי בעקבות הדחתו של המנכ"ל שי אגסי, היזם ו"הפנים" של החברה. ההדחה היתה עלולה לאיים על משה קפלינסקי, מנכ"ל בטר פלייס ישראל, המקורב לאגסי, אבל הוא שומר על אופטימיות ומבטיח כי בניגוד לפרסומים, בשלב זה הוא אינו הולך לפוליטיקה. "קל לברוח מספינה מטלטלת, אבל אני פוגש פה אנשים מאוד מחויבים. מבחינה זו אין הבדל גדול בין הצבא לאזרחות. כשהמנהל רואה את הדרך, מתקשר אותה ורותם אליה את האנשים הנכונים – הפעילות תצליח", אומר האלוף במילואים.
תפקידו בחמש השנים האחרונות הוא המשרה האזרחית הראשונה שממלא קפלינסקי מאז פשט את מדי הצבא, לאחר 32 שנות שירות רצופות. הוא התגייס לגולני, והפך ברבות הימים למפקד החטיבה. ב־2001 הועלה לדרגת אלוף ומונה למזכיר הצבאי של ראש הממשלה אז אריק שרון. ב־2005 מונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל, שנתיים אחר כך פרש לחופשת לימודים ואחריה פרש מהצבא.
קפלינסקי 55, בוגר תואר שני במינהל עסקים מתוכנית המנהלים של אוניברסיטת תל אביב, נשוי ("באושר"), אב לשניים וסב לנכדה, מתגורר בתל אביב.

"משה קפלינסקי. "קיבלתי את מנהל משאבי האנוש לעבודה בחברה לאחר 10 דקות שיחה, שבמהלכה אמר לי פעמיים שאני טועהצילום: נעה יפה

"אבא שלי היה חקלאי והיתה בבעלותו גם תחנת דלק. לא נעים לספר את זה היום, עם בטר פלייס שהוקמה כדי לשחרר אותנו מהתלות בדלק, אבל זה מה שהיה לפני 50 שנה. אמי היתה 'המורה של גדרה'. היתה לי ילדות נהדרת - שיחקתי כדורסל, הדרכתי בתנועה וגם כתלמיד הייתי בסדר. מהורי למדתי את אהבת הארץ והאדמה - הצורך להישאר קרוב לקרקע בכל פעולה שאני עושה - וגם את ההכרה שאין לי מקום אחר.

"אני נותן משקל גדול לשדרת הביניים הניהולית בארגון. כאלוף פיקוד, הפורומים הקבועים שלי היו עם שכבת המג"דים. היום אני מקיים פורום הנהלה מורחב, שכולל בעלי תפקידים שונים בחברה, להם אני מקשיב כשיחות רקע שמוסיפות לי מידע חשוב. אני מאמין שמפקד או מנהל - בכיר ככל שיהיה - לא יכול להתנתק מקרקע המציאות ואין כמו נוכחות בלתי אמצעית בשטח כדי להבין אותה. כאלוף פיקוד נהגתי לבלות מדי לילה בג'יפ מג"ד, לא כמורה ומפקח אלא כרואה ולומד. כל הביקורים שלי היו תמיד בהפתעה. הקשבה לשטח היא אלף־בית של ניהול נכון.

"הדרך היחידה לחלץ את האמת היא לעודד עובדים להביע דעות לא פופולריות. בפורום ההנהלה המורחב הראשון בחברה אנשים לא דיברו. אמרתי להם: 'לא עשינו פה כלום, אם אני לא שומע אתכם'. מאז אם אנחנו לא מכנסים את הפורום פעם בחודש אני מקבל עשרות מיילים כועסים. אנשים למדו כאן שמותר להביע ביקורת בלי שהיא תפגע בהם. תרבות ארגונית נכונה מעודדת אנשים לדבר.

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות והטורים של המגזין ישירות לפייסבוק שלכם

"יסמנים פוגעים במנהל ובארגון. קיבלתי את מנהל משאבי האנוש שלי אחרי 10 דקות שיחה - אני לא עורך ראיונות עבודה, אלא משוחח עם אנשים. קיבלתי אותו על המקום כי בשיחה הקצרה בינינו הוא אמר לי פעמיים שאני טועה. זה מצא חן בעיני כי יסמנים אולי נוחים לניהול, אבל הם פוגעים ביכולת של המנהל לקחת החלטות טובות יותר. מנהל הוא האינטגרטור שמחבר בין אנשי המקצוע וגם תלוי בהם. הוא צריך סביבו אנשים אמיצים שיוכל לשמוע מהם דעה אמיתית.

"משוב ארגוני חייב לכלול גם את המנכ"ל. כשנכנסתי לתפקיד ביקשתי שלמשוב הארגוני יכניסו גם את דרך ההתנהלות שלי. אמרו לי שאני חריג, שמנכ"לים לא מבקשים דברים כאלה. התעקשתי כי זה עוד כלי שעוזר לי להתחבר לאנשים בארגון, ולהם אליי.
"מנהיג צריך לקבל החלטות לא פופולריות ולעמוד מאחוריהן. היה לי הכבוד להיות המזכיר הצבאי של ראש ממשלה אריק שרון וממנו למדתי מנהיגות. אני מעריך מאוד את האיש הזה.

"מי שלא תורם לארגון, מזיק. סוגיית הפיטורים מורכבת. מצד אחד אסור שייעשו בקלות ראש, כיוון שלעיתים בתחקיר מגלים שלא האדם הוא האשם, אלא המערכת שלא העניקה לו כלים או הנחיות ברורות. מצד שני אם עשית הכל כדי לסייע לעובד וביצועיו עדיין נמוכים, הפיטורים צריכים להיות חדים, מהירים וברורים.

"אני לא מקבל את הפורמט של הקיצוץ הרוחבי, שלמדנו כולנו מהממשלה. צריך להביא משאבים, אבל אף אחד לא רוצה להחליט מה סדר העדיפות ולכן בורח מאחריות בקיצוץ רוחבי. אחת מחובותיו המרכזיות של מנהל היא להביע עמדה ברורה, ומי שלא עושה את זה בוגד באחריות ובתפקיד.

"אי אפשר להפריד בין אסטרטגיה לפרקטיקה. מנהל בכל ארגון, צבאי או אזרחי, ובוודאי בארגון מורכב, אינו יכול להרשות לעצמו להפריד בין ראיית המטרה, הבנתה וההזדהות עמה, לבין השיחה בגובה העיניים שתפרוט את המטרה לפרקטיקה יום יומית. אמנם ככל שעולים ברמת התפקיד שפת החשיבה היא ברמה אסטרטגית יותר ושונה מהותית משפת העשייה הפרקטית, אבל מנהל טוב חייב להיות מסוגל לגשר על הפער הזה. לצערי, במלחמת לבנון השנייה ראינו איך השפה של המטה הכללי לא תורגמה לשטח והביאה תוצאות לא טובות.

"אני מתייעץ עם הרבה מאוד אנשים, חלקם כלל לא עוסקים בתחומים שלי, הם לא בהכרח קולגות או מנכ"לים. לעיתים קרובות אני שואל אנשים שונים שאלות שנראות לא קשורות ורק אחרי חודש הם מבינים למה שאלתי. ההתייעצויות האלה מרחיבות את היריעה האישית ועוזרות בתהליכי קבלת החלטות.

"אי אפשר להתעלם היום ממה שאומרת האינטואיציה. מנהל צריך לשלב את הידע ויכולת הניתוח עם האינטואיציה שלו כדי לקבל החלטה מיטבית. אני מקשיב ומתייעץ, ואז מחליט בעצמי ומאמין מאוד בהחלטה שקיבלתי. במשך השנים למדתי שמנהל צריך להקשיב למטה שלו, אבל אם פעמיים בשבוע הוא עושה ההפך ממה שהם אומרים - הם צריכים ללכת. מנכ"ל והנהלה צריכים לעבוד ביחד.

"שי אגסי הוא איש חזון יוצא דופן. עוד לא הכרתי אדם כמוהו, עם יכולת לראיית העתיד ולהוביל מול כל המכשולים, הספקנים והציניקנים שהקיפו אותו בחמש שנים האחרונות. הוא הטמיע פה תרבות ארגונית מדהימה וחזון שחלחל עד אחרון העובדים - כולנו מאמינים בצורך להפסיק את התלות בנפט, וכולנו נפעל למימוש שלו.

"בשביל להצליח אתה צריך לעבוד קשה כי שום דבר לא מובן מאליו. אתה צריך להביא אליך את האנשים הנכונים ולבנות צוות שיודע להתמודד עם אתגרים, ושיש לו תעוזה מספקת לקבל החלטות אמיצות שיש בהן סיכונים.

"בלי אמונה בדרך דברים לא מתקדמים. את חוויות המנהיגות הראשונות שלי חוויתי במכבי הצעיר. כמדריך בתנועה אתה לומד בגיל מאוד צעיר שמי שרוצה לקדם נושא חייב להיות בעל אמונה אמיתית בעשייה ובערכים.

"בניגוד למיתוס, הדור הצעיר הרבה פחות מבולבל מהדור שלי. כל חיי היתה לי הזכות לעבוד עם אנשים צעירים ולדעתי עושים להם עוול כשאומרים עליהם שהם לא נאמנים. שפע האלטרנטיבות הופך אותם לאנשים שמוכנים לקחת סיכונים ולעמוד מאחוריהם, ואז הם נותנים את הכל. ראיתי אותם בצבא ואני רואה אותם גם פה, והם מצוינים. כמעסיק, ההתנהלות מולם מחייבת אותך להיות יותר חד, קשוב ואטרקטיבי.
"אני נרגע בעזרת ספרים וסרטים. עכשיו אני קורא את 'עד שיום אחד' של שמי זרחין אבל לאחרונה קראתי גם את '50 גוונים של אפור'. הייתי בחופשה בכרתים וראיתי המון אנשים ליד הבריכה קוראים את הספר אז החלטתי להתעדכן".

הכתבה מתפרסמת בגיליון החדשנות והשיווק השנתי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון