הילד האחד |

400 מיליון סינים שלא נולדו

עם אוכלוסייה הולכת ומזדקנת, כוח עבודה מצטמק ו־40 מיליון רווקים שיתקשו למצוא כלות - נראה שאלו ימיה האחרונים של מדיניות הפיקוח על הילודה. עכשיו צריכים השלטונות לשכנע את הזוגות הסינים שילדים זה שמחה

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל עינב
יעל עינב

רחובות הערים הגדולות, בפארקים ובגינות המשחקים זה מראה שגרתי - ילד או ילדה יחידים מוקפים בשניים שלושה וגם שישה מבוגרים (זוג הורים וסבא וסבתא משני הצדדים). מאז הוכרזה מדיניות הילד האחד לפני 33 שנה, נולדים בסין דורות של ילדים מושקעים לעייפה, מטופחים ומפונקים, מרכז עולמה של משפחה שלמה. דור חדש ומלומד הנתון תחת לחץ עצום להצליח, כורע תחת נטל הציפיות לשאת לבדו בעול הדאגה למשפחה ההולכת ומזדקנת.

ילדים מקבלים את שנת הנמר. דור שלם כורע תחת נטל הציפיותצילום: REUTERS

בחודשים האחרונים גברו הקולות בסין הקוראים לשינוי מדיניות הילד האחד שהנהיגה המפלגה הקומוניסטית. הדיון הציבורי התעורר בעקבות סיפורה של צעירה שלא יכלה לשלם קנס של 40 אלף יואן על ילד שני ואולצה לבצע הפלה בחודש השביעי להריונה.

ואולם נראה ששינוי כה מהותי במדיניות הרשמית לא יתרחש רק בשל שיקולים הומניים, הוא יתרחש בגלל הבעיה הדמוגרפית שהוא עלול ליצור. כשסין הכריזה על מדיניות הילד האחד ב־1979 היה בכך היגיון כלכלי רב - היא היתה מדינה ענייה ועל סף פיצוץ אוכלוסין. היום ההיגיון הזה כבר לא תקף - סין היא מעצמה כלכלית והפיקוח על הילודה הפך מיתרון לעול.

לפי פרסומים של הממשלה, מדיניות הילד האחד מנעה את לידתם של כ־400 מיליון ילדים. הפיקוח ההדוק על הילודה העלה את רמת החיים של האוכלוסייה ותרם לצמיחה הכלכלית ולהפחתת הזיהום האקולוגי. ואולם, ההעדפה ללידתם של בנים זכרים גרמה לכך שעל כל 118 בנים נולדות 100 בנות, ובאזורים כפריים רבים היחס מגיע ל־150 בנים מול 100 בנות. על פי הערכות, עד 2020 יהיו בסין 40 מיליון גברים עודפים בגיל הנישואים, מצב שעלול לגרור אי יציבות חברתית.

השינויים הדמוגרפיים האיצו את הזדקנותה של האוכלוסיה. על פי נתוני האו"ם עד לשנת 2050 אחד מתוך ארבעה סינים יהיה מעל גיל 60. היום יש בסין 120 מיליון בני אדם בני 14־20. בתוך עשור צפוי המספר להצטמק בעשרות אחוזים. בערים ובמיוחד בערי החוף שיעורי הילודה הם מהנמוכים בעולם: 1.4 ילדים בממוצע לכל אישה (בעולם המערבי הממוצע הוא 2 ילדים). המצב קשה במיוחד בשנחאי שם שיעור הילודה הוא 0.79 ילדים לכל אישה - פחות מילד אחד לזוג. כבר היום נחנקת העיר העצומה תחת תשלומי הפנסיה הגדולים, וב־2020 צפויים 34% מתושביה להיות מעל גיל 60. בעיר הוכרזו הקלות מפליגות למבקשים להגדיל את המשפחה ואת הכרזות המטיפות לצמצום הילודה החליפו מודעות הדרכה להשגת אישורים לילד נוסף

הכתבה מתפרסמת בגיליון החדשנות והשיווק השנתי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

.

גם כוח העבודה המפורסם של סין יתחיל להצטמק החל מ־2013. התוצאה היא מחסור חמור בעובדים, במיוחד פועלים פשוטים, ועלייה תלולה בשכר. סין לא תוכל יותר לשמש קו הייצור הזול של המערב. צמצום בכוח העבודה והייצור לצד עלייה בהשקעות הסוציאליות סופם שיורידו את שיעורי הצמיחה של סין, ימשיכו לייקר את עלויות הייצור ועלויות היצוא. לכן המטרה כעת ברורה: הגדלת שיעורי הילודה שיגבירו את הצריכה הפנימית ואפילו יסייעו להקטין את תלותה של סין ביצוא מוצרים. ההערכה היא שהדור הצעיר שיהיה משוחרר מעול המשפחה המזדקנת יוכל להרשות לעצמו יותר יוזמות ולקיחת סיכונים, ויעודד את היצירתיות והחדשנות הנדרשות כל כך לכלכלת סין.

גם אם לא יקרה דבר לפני השלמת תהליך חילופי ההנהגה בסין, ברור שהשלטון כבר ערוך לשינוי. הלכה למעשה רק 63% מהזוגות מוגבלים היום לילד אחד. הקנסות על ילד נוסף הופחתו, ובוטלו החרמות עליהם בבתי החולים ובבתי הספר.

מי שציפה לכך שהתרת הרסן תגרום למיליוני זוגות בסין להזדרז ולהרחיב את המשפחה - טועה. מרבית הסינים אוהדים את מדיניות הילד האחד. הם מעדיפים להשקיע את כל משאביהם בחינוכו, ורבים אינם יכולים להרשות לעצמם את אותה מידת השקעה גם בילד שני. נשאלת השאלה מדוע גם עשירים שיכולים להרשות לעצמם ילדים רבים לא ממהרים להביא אותם לעולם.

אין ספק כי השינוי הדמוגרפי מתבקש והוא יתרחש בקרוב. אלה חדשות טובות עבור החברות הזרות שקהל היעד שלהן הם ילדים. חברות המייצרות מוצרי חלב, מזון בריא, ביגוד, בידור או חינוך לילדים. מהצד השני של החיים - יש כאן גם הזדמנות בתחום הטיפול בקשישים שלא על ידי בני משפחה. בתי אבות הם קונצפט חדש יחסית בסין, ובמערב יש בתחום ניסיון רב כמו גם בתחומי הביטוח הרפואי והשירותים הרפואיים.

הכותבת היא מנהלתYCHINA, חברה המבצעת פיתוח עסקי וקידום שותפויות אסטרטגיות לחברות ישראליות בסין. לתגובות: Yaele@ychina.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד