המנה הפיליפינית

העובדים הסיעודיים הם אמנם ענף היצוא העיקרי של הפיליפינים, אבל לא צריך להמתין לזקנה כדי להשקיע ברפובליקה המתעוררת

סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד

שנת 2010 היתה שנה מהפכנית בפיליפינים. בראשונה הצליח הארכיפלג הטרופי לעקוף את הודו ולהפוך למרכז הגדול בעולם של מוקדים טלפוניים במיקור חוץ. הרמז היה ברור - כלכלת הפיליפינים, שצפויה לצמוח השנה ב־5.5%, מתכוונת לעמוד בציפיות ולהיכנס לרשימת הכלכלות המתעוררות של המאה ה־21.כבר ב־2009 הרשימה את המשקיעים כלכלת הפיליפינים, המדורגת במקום 43 בעולם לפי נתוני הבנק העולמי. היא הצליחה לרשום צמיחה בשנה שבה הכלכלה הגלובלית דרכה במקום בעקבות המשבר הפיננסי בארצות הברית.

מנוע הצמיחה העיקרי בפיליפינים נמצא למעשה מחוץ למדינה. חברות ענק בינלאומיות זיהו את הפוטנציאל שבאוכלוסייה, המונה כמעט 100 מיליון תושבים, ובשנים האחרונות העבירו אליה פעילות פיתוח וייצור וכן מוקדי שירות טלפוניים רבים, בעיקר בתחום הטכנולוגיה. בכך הציבו בפני התושבים, דוברי אנגלית ברובם, אפשרויות תעסוקה חדשות נוסף על חקלאות – בעבר הענף הכלכלי העיקרי במדינה.

פרסומת במנילה של תאגיד הענק איאלה. עסקי נדל"ן, תקשורת, אנרגיה, טכנולוגיה ובנקאותצילום: בלומברג

ענף היצוא מספר אחת של הפיליפינים הם עובדים סיעודיים המטפלים בזקנים ברחבי העולם, ומזרימים הביתה כ־10% מהתמ”ג השנתי. בהנחה שחלק מהסכומים לא מדווחים, ההכנסות מסיעוד גבוהות הרבה יותר. מאחר שהאוכלוסייה בחלקים השבעים יותר של העולם ממשיכה להזדקן ולהאריך חיים, הביקוש לעובדי הסיעוד מהפיליפינים רק ילך ויגבר.
הפריחה במדינה בשנים האחרונות גרמה לאנליסטים שונים בשוק, ובהם גולדמן סאקס ו־HSBC, להכריז על הפיליפינים כעל אפשרות השקעה קורצת ולנבא כי הכלכלה שלה תזנק אל המקומות 14־16 בעולם עד 2050. עם זאת, התמ”ג בפיליפינים נמוך בהשוואה לשכנותיה תאילנד ואינדונזיה, וב־2011 הגיע לרמה של 390 מיליארד דולר במונחי כוח קנייה (PPP).

ההשקעות הזרות בפיליפינים והתפתחות מרכזי הטכנולוגיה מחזקות את הערים הגדולות בה, בעיקר את הבירה מנילה, ומשאירות מאחור את האזורים הכפריים הנסמכים על חקלאות. מגזרי הטכנולוגיה, הנדל”ן, הקמעונות והשירותים הם הבולטים ומאפיינים את השינוי באוכלוסייה העוברת מודרניזציה מהירה. האבטלה בפיליפינים בתחילת 2012 היתה 7.2%.
מדד PSEi, המדד המוביל בבורסת מנילה, הכולל את 30 החברות הגדולות במשק, עלה מתחילת השנה ב־14.8%. בשנה שעברה צמח המדד בשיעור נמוך יחסית של 5%, אך בשוק מתייחסים לכך כאל תופעה זמנית ומקווים כי יחזור לביצועים של 2010, אז רשם המדד זינוק של 39% בשנה.

שיעור הריכוזיות במשק הפיליפיני גבוה מבישראל: כ־10 חברות מחזיקות בכ־60% מכלל החברות הנסחרות בבורסה. בין הקבוצות הללו ניתן למנות את איאלה ו־SM, שמחזיקות גם בחלק מתיקי ההשקעות האטרקטיביים ביותר במשק.

פרט למזג האוויר ההפכפך במדינה שהופך אותה פגיעה לאסונות טבע, הפיליפינים גם סובלת משחיתות עמוקה. זו נובעת בחלקה מהעובדה שהמערכת הפוליטית במדינה מתנהלת בזיקה משפחתית - מינויי מקורבים הם דבר שבשגרה. לפי נתוני הבנק העולמי, הפיליפינים עדיין מדורגת נמוך בדירוג השקיפות העולמי של ארגון טרנספרנסי אינטרנשיונל, אך בשנה האחרונה התקדמה בחמישה מקומות למקום 129 מתוך 178 מדינות.

ב־2005 פרסם ג’ים אוניל, ראש חטיבת ניהול הנכסים של גולדמן סאקס, רשימה של 11 מדינות שעומדות להפוך לכלכלות הגדולות בעולם במאה ה־21. רשימת Next 11 (או 11־N) כוללת את הפיליפינים, מצרים, בנגלדש, איראן, טורקיה, אינדונזיה, מקסיקו, ניגריה, פקיסטאן, וייטנאם ודרום קוריאה. מדינות אלה זכו להיכנס לרשימה של אוניל בזכות שיעור הצמיחה, הגידול באוכלוסיה, התפתחות קצב העיור והתרחבות מעמד הביניים. בבנק ההשקעות העריכו אז כי לכל 11 המדינות יש היכולת לשמור על קצב צמיחה שנתי של 4% או יותר ב־20 השנים הקרובות.

מאז פרסום רשימת ה־11 פיתחו חלק מהתאגידים הגדולים את פעילותם במדינות אלה, ואילו המשקיעים יצרו תעודות סל וקרנות העוקבות אחר התפתחות הכלכלות הבאות. בסדרת כתבות חדשה שתתפרסם בגיליונות הקרובים נעקוב אחר מה שיש למדינות האלה להציע.ישראלים יכולים להשקיע בפיליפינים דרך תעודות סל זרות או קרנות סל העוקבות אחר מדדי אסיה, כמו מדד העוקב אחר Next 11. החברות המוזכרות בכתבה זו נסחרות גם בבורסות בארה”ב.

מזון: רשת ג'וליבי
אם תשאלו ברוב המדינות העולם מישהו ברחוב על מזון מהיר, סביר להניח שהוא ישלוף את השם מקדונלד’ס. אם תשאלו את אותה השאלה בפיליפינים, תקבלו תשובה שונה. רשת המזון המהיר ג'וליבי (Jollibee) היא דוגמה מובהקת להתפתחות מגזר השירותים במדינה, ויותר מכך - להשפעה המערבית על הפיליפינים. הרשת מגישה ג’אנק פוד דומה לזה המוצע ברשתות המזון המהיר האמריקאיות אך הצליחה לתפוס נישה ייחודית בכך שהתאימה את הטעם לזה של האוכלוסייה. התפריט שלה סובב בעיקר סביב המבורגרים וצ’יפס, אבל עם טוויסט של תיבול מקומי.

הרשת מוחזקת על ידי החברה האם ג’וליבי פודס קורפ שהוקמה ב־1978 וכיום מחזיקה בכמה מהמותגים הבולטים במדינה, בין היתר בבורגר קינג הפיליפינים. ג’וליבי פודס קורפ, הנסחרת בבורסת מנילה תחת הסימול JFC, היא חברת שירותי המזון הגדולה בפיליפינים עם 2,004 סניפים מקומיים ו־509 מסעדות מסביב לעולם. נוסף על עסקי המזון, ג’וליבי מריצה תוכנית טלוויזיה שהושקה לרגל חגיגות ה־30 לחברה, בכיכוב הקמע שלה - טבחית בדמות דבורה אדומה. הסדרה משודרת ברשת הטלוויזיה המסחרית CBN־ABS והנושא של עונתה הרביעית הוא גלישה בזמן.

רשת המזון המהיר ג'וליביצילום: בלומברג

שווי השוק של החברה מוערך ב־2.49 מיליארד דולר. ברבעון הראשון של 2012 דיווחה החברה על עלייה של 8% ברווחים ל־16 מיליון דולר, מתוך מחזור המכירות שהסתכם ב־500 מיליון דולר. ב־2012 מתכננת החברה לפתוח 300 מסעדות בהשקעה של כ־135 מיליון דולר וכן צופה שיעור צמיחה דו־ספרתי. מניית החברה זינקה בחצי השנה האחרונה ב־19.3%.

ג’וליבי מחזיקה בנתח של 65% משוק המזון המהיר בפיליפינים, אך ההתמקדות העיקרית שלה היא בהתפשטות למדינות נוספות, שם היא עדיין לא מחזיקה בנתח משמעותי בשוק המזון המהיר ומנסה להתמודד עם מקדונלד’ס ורשתות מובילות נוספות. כך, באחרונה הודיעה ג'וליבי כי בכוונתה להתרחב לסינגפור בהשקעה של מיליון דולר.

נדל"ן: איאלה לנד
קונגלומרט איאלה (Ayala) הוקם ב־1834 ומאז צמח לאחד הגופים החזקים במשק הפיליפיני, וזרועותיו מגיעות כמעט לכל התחומים במשק ובהם נדל”ן, תקשורת, אנרגיה, טכנולוגיה ובנקאות.

אחת החברות הבולטות באיאלה היא זרוע הנדל”ן איאלה לנד, שזכתה השנה בתואר החברה המנוהלת באופן הטוב ביותר בפיליפינים בסקר שערך המגזין “פייננס אסיה”. בזכות הניהול המוצלח והשגשוג הכללי במגזר הנדל”ן במדינה מצליחה איאלה לנד להציג נתונים מרשימים: גידול של 18% בהכנסות מנכסי הנדל”ן והמלונות שבבעלותה ועלייה של 31% ברווחיה ברבעון הראשון לשנת 2012. מניית החברה (סימול: ALI) קפצה ב־15.2% בחצי השנה האחרונה.

החודש הודיעה החברה כי תשקיע 2.1 מיליארד דולר ב־67 פרויקטים חדשים של נדל”ן, ובהם מלון הולידיי אין עם 349 חדרים במרכז הקניות גלורייטה במנילה, וכן שלושה מלונות בוטיק תחת המותג שלה - קוקון.
האיום העיקרי על איאלה לנד הוא איחוד אפשרי של זרוע הנדל”ן של ס.מ קורפ עם תאגיד נוסף – אורטיגז אחזקות – שעלול ליצור חברה שווה לה בגודלה מבחינת נכסים.

קמעונות: ס.מ פריים אחזקות
כמעט בלתי אפשרי לבנות פורטפוליו פיליפיני בלי לכלול בו את קבוצת ס.מ פריים, אחד הקונגלומרטים במדינה שמחזיק בפעילות נדל”ן הכוללת קניונים ומגורים, לצד בנקים וחברות בנות שהן חברות אחזקות בעצמן. אחת מהן היא ס.מ פריים אחזקות (SM Prime Holdings) המחזיקה ב־43 קניונים ברחבי הפיליפינים ואחראית על כל עסקי הקמעונות של החברה האם. ככזו, היא מפעילת הקניונים הגדולה במדינה והחברה הגדולה בבורסת מנילה במונחי הכנסות.

את החברה הקים הנרי סי, המוכר בפיליפינים בתור “מלך הקמעונות”, תזכורת למי שפיתח את החברה מחנות נעליים בודדת. הונו מוערך ב־7.2 מיליארד דולר.
שווי השוק של ס.מ פריים אחזקות מוערך ב־5 מיליארד דולר. הכנסות החברה גדלו ב־16% והסתכמו ב־1.63 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2012, בעוד רווחיה עלו ב־15% ל־56 מיליון דולר. זאת בשל עלייה בהכנסות מדמי השכירות בקניונים. מניית ס.מ פריים (סימול: SMPH) זינקה בחצי השנה האחרונה ב־24.3% בבורסת מנילה. “בדו”חות האחרונים ס.מ פריים התעלתה על התחזיות ונראה כי היא משאירה מאחור רבעונים קודמים של ירידה ברווחים”, אמר קארל סי, אנליסט בדויטשה בנק במנילה. בכוונת החברה להרחיב את פעילותה גם מחוץ לפיליפינים ולפתוח קניונים בארצות הברית, בסין ובמזרח התיכון.

קניון של ס.מ פריים אחזקותצילום: בלומברג

החברה האם, ס.מ אינווסטמנט קורפ, מחזיקה בחברות רבות נוספות שמציגות אף הן נתונים מרשימים בבורסת מנילה. בין היתר החברה שולטת בשני בנקים גדולים במדינה – בנקו דה אורו וצ’יינה בנק וכן בזרוע הנדל”ן ס.מ דיבלופמנט.

שיעורי הצמיחה בפיליפינים ושיעור התעסוקה העולה תרמו לזינוק בביקוש לנדל”ן, מסחרי ופרטי. התחרות הגדולה של ס.מ פריים מגיעה מכיוונה של חברת האחזקות איאלה, שכבר תופסת מקום של כבוד בעסקי הנדל”ן ומשקיעה משאבים רבים כדי להרחיב את השליטה בתחום הקניונים במדינה.

תקשורת: גלוב טלקום
גלוב טלקום, אחת מספקיות הסלולר והאינטרנט הגדולות בפיליפינים, נמצאת בימים אלה בתקופה לא קלה. החברה הגישה בחודש שעבר תלונה לרשות התקשורת, שלפיה במדינה התרחשו מקרים רבים של גניבת רוחב פס מהמפעילה, דבר שמסב נזק רב לתשתיות שלה. בעקבות החבלה ירדה מניית החברה (סימול: GLO) בכ־7% בחודש האחרון. בחצי השנה האחרונה עלתה המניה ב־6%.

למרות הירידות, מניית גלוב טלקום נראית כהשקעה טובה. הסיבה העיקרית לכך היא השוק שבו היא מתמודדת. שוק התקשורת הפיליפיני שוקק חיים וגלוב טלקום - המוחזקת בחלקה על ידי הקונגלומרט איאלה (32%) - מצליחה להציע ל־31 מיליון לקוחותיה שירותים חדשניים לעומת המפעילה הוותיקה והגדולה במדינה במונחי הכנסות, PLDT.

סניף של גלוב טלקוםצילום: בלומברג

באחרונה קיבלה גלוב אישור להנפיק איגרות חוב בהיקף של 790 מיליון דולר לשדרוג הרשת של החברה. ההכנסות מפעילות הסלולר גדלו ב־6% ותרמו 478 מיליון דולר לכלל הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2012. ההכנסות משירותי האינטרנט עלו ב־13%, ומספר המנויים הכולל של החברה צמח ב־26% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. הרווחים של גלוב אמנם ירדו ברבעון האחרון, אך החברה מסבירה זאת בהשקעה בשדרוג התשתיות.

מדיה: GMA Network
לאחרי שלוש עונות מוצלחות של תוכנית הריאליטי “הישרדות הפיליפינים” שמוקמו ביעדים אקזוטיים כמו תאילנד ומיקרונזיה, החליטו ברשת הטלוויזיה GMA (סימול: GMA7) שהמדינה שלהם אקזוטית מספיק וקבעו כי האי פלוואן יהיה היעד לעונה הרביעית של הסדרה. ההימור של GMA הצליח ו"הישרדות הפיליפינים" המקומית תפסה את המקומות הראשונים בטבלת הרייטינג ועזרה לרשת להגדיל את הכנסותיה מפרסום.
GMA נוסדה ב־1950 וכיום מחזיקה בעשרות ערוצי טלוויזיה, רדיו, אתרי אינטרנט וחברות הפקה. מדובר באחת מרשתות הטלוויזיה הגדולות במדינה. שווי השוק של GMA מוערך ב־755 מיליון דולר, כאשר גם החברה האם, GMA אחזקות, נסחרת בבורסת הפיליפינים.
בשוק הטלוויזיה הפיליפיני מתמודדת GMA בעיקר מול רשת CBN־ABS המפיקה את תוכנית הריאליטי המקומית “האח הגדול” לפי הפורמט הבינלאומי. רשתות הטלוויזיה במדינה סבלו ב־2011 מירידה בפרסום וכך גם רווחיה של GMA שירדו ב־39% לעומת 2010. עם זאת, כבר ברבעון הראשון של 2012 דיווחה הרשת על התאוששות ועל עלייה בהיקפי הפרסום. כתוצאה מכך זינקה מניית החברה בחצי השנה האחרונה ב־59%.

הזדמנויות נוספות להשקעה מתפרסמות בכתבה המלאה בגיליון יוני של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט