הישראלי שמכר לגוגל מנוע חיפוש

תכירו את אורי אלון, הישראלי הבכיר ביותר בזירת הדיגיטל העולמית

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

לפני כשש שנים ניצבו שני מחשבים זה לצד זה באחד החדרים בגוגלפלקס, מטה חברת גוגל במאונטן ויו, קליפורניה. אחד מהם הציג חלון דפדפן ובו דף הבית המינימליסטי והמוכר של גוגל; בשני, מנוע החיפוש אוריון שפיתח צעיר ישראלי, אורי אלון, בלימודי הדוקטורט שלו. בכירי גוגל הזינו שאילתות לשני המחשבים במקביל. "לפני כל שאילתה התפללתי שהכל יעבוד כמו שצריך", מספר אלון למגזין TheMarker. "כל השאילתות שהם הזינו לאוריון הגיעו לאוסטרליה, לחדר שהיה בו רק שרת אוניברסיטאי מקרטע, ואף לא נפש חיה אחת. וזה מול השרתים של גוגל".

עד מהרה התברר שאוריון הצנוע גובר על המכונה המשומנת ששמה גוגל, ומספק באופן עקבי תוצאות טובות וממוקדות יותר. זמן קצר לאחר מכן, באפריל 2006, רכשה גוגל את הזכויות על אוריון מאלון ומהאוניברסיטה, תמורת סכום שלא פורסם, וגייסה את אלון לעבודה במטה החברה. בהמשך עזב אלון את גוגל, הקים חברה חדשה, Julpan, ומכר גם אותה, הפעם לטוויטר. כיום, בגיל 32, אלון הוא מנהל תחום ההנדסה בטוויטר - אחד מהישראלים הבולטים בעמק הסיליקון, ועם זאת בין הפחות מוכרים שבהם. זהו הראיון הנרחב הראשון שהוא מעניק לעיתונות הישראלית.

אלון מספר שכילד דווקא לא התעניין במיוחד במחשבים או בטכנולוגיה. את דרכו לעולם האינטרנט מצא לאחר שירותו הצבאי. "רציתי מאוד לטייל אבל לא רציתי לבזבז זמן על טיול ארוך אחרי הצבא", הוא מספר. "חשבתי שיהיה נכון אם אצא קצת מישראל ואלמד במקום אחר". ב־2002 החל בלימודי תואר ראשון במדעי המחשב באוניברסיטת Monash במלבורן, אוסטרליה, ובזמן לימודי התואר השני החל להתמקד בתחום כריית מידע (Data Mining). לאחר שהשלים שני תארים ב־Monash החל אלון לחשוב על דוקטורט, שבו ישתמש במה שכבר ידוע לו כדי למצוא קשרים ודפוסים לא ידועים בין פריטי מידע שונים ברשת. הוא עבר לאוניברסיטת New South Wales שבקנזינגטון, פרבר של סידני, וביום הראשון ללימודי הדוקטורט פנה למנחה שלו ואמר שהוא מבקש לעשות את הדוקטורט באופן קצת שונה. "אמרתי לו שאני יודע שמקובל לעשות סקירת ספרות ולאחר כמה חודשים לכתוב על נושא מסוים, אבל אני מעדיף לקחת חודש כדי לבדוק איך אני יכול לנצל את המומחיות והניסיון שלי בכריית מידע על רשת האינטרנט".

אורי אלוןצילום: נועם גלאי, ניו יורק

כעבור שבוע כבר היתה בידיו של אלון גרסה ראשונה של אוריון, מנוע חיפוש שפועל על בסיס עיקרון שונה מזה של כל מנועי החיפוש שקדמו לו. "הבסיס לאוריון הוא אלגוריתם שלומד מהו המידע שנמצא בכל דף אינטרנט, ומדרג את העמוד גבוה יותר ככל שיש קשר חזק יותר בין שאילתת החיפוש לבין הנושאים הרלוונטיים לשאילתה", הוא מסביר. "עד אז מנועי חיפוש סטנדרטיים הציגו לגולש רק דפים שכללו את המונחים שחיפש. אם גולש חיפש למשל נעלי ריצה, תוצאות החיפוש שקיבל כללו רק דפים שבהם הופיעו המונחים ‘נעליים’ ו’ריצה’. אוריון, לעומת זאת, מחזיר קודם כל דפי אינטרנט שכוללים מונחים קשורים, שסביר להניח שיימצאו בדף אינטרנט שרלוונטי למה שהגולש מחפש, במקרה של נעלי הריצה, אלה יהיו למשל מותגים כמו נייקי ואדידס".

זמן קצר בלבד לאחר שאלון החל לפתח את אוריון, הגיע היום ששינה את מסלול חייו. "נערך אירוע באוניברסיטה והיו שם אנשים מגוגל, שבדיוק פתחה את המשרדים שלה באוסטרליה", הוא מספר. "הדקאן שלי הציג אותי לאחד מהם ואמר: 'תכירו, זה אורי אלון, יום אחד הוא יפיל את גוגל'. מאוחר יותר למדתי שהאיש שהוא הציג אותי בפניו היה רוב פייק, מהדמויות הבכירות בגוגל. הוא ובכיר נוסף שהיה שם, לארס ראסמוסן (ממציא Google Wave, ג.ג), ביקשו לראות מה אני מפתח, אז הזמנתי אותם לחדר שלי כדי לראות את אוריון".

בחדר הציג אלון לשני הבכירים את מנוע החיפוש שפיתח. פייק הזין לתוכו שאילתות, וקיבל שוב ושוב תוצאות מצוינות. "הוא שאל איך אני עושה את זה. הרגשתי שהוא מופתע מאיכות התוצאות", מספר אלון. "לבסוף הוא אמר שזה מעניין מאוד ושאל מה דעתי לטוס לקליפורניה כדי להציג את זה בפני גוגל". כעבור שבוע כבר קיבל אלון כרטיס טיסה במחלקת עסקים למשרדי גוגל במאונטן ויו, כדי להציג שם את אוריון. "לא האמנתי שזה יסתיים ברכישה", הוא אומר. "חשבתי שיהיה נחמד לקבל מהם משוב על הפיתוח ושאולי אעבוד שם מתישהו". תוך כדי המהלך מול גוגל האוניברסיטה פרסמה הודעה לעיתונות על מנוע חיפוש מהפכני שפותח בה, והפרסום גרר התעניינות גם מצדן של חברות טכנולוגיה גדולות נוספות. "עוד לפני הנסיעה קיבלתי טלפון מיאהו, שביקשו שאבוא להציג את אוריון אצלם, בסאניוויל. יומיים לאחר הטלפון מיאהו פנו אלי ממיקרוסופט. גם הם רצו לראות את אוריון".

אלון הציג את אוריון לשלושת החברות, אך אנשי גוגל היו הראשונים לרכוש את הפטנט. "הם אמרו שיש לי יכולות שלא רואים אצל רבים, שמאוד ישמחו שאבוא לעבוד עבורם", הוא מספר. "הגעתי להסכם עם האוניברסיטה שאמשיך לעבוד על הדוקטורט בארצות הברית. למרות ההצעה מגוגל היה לי חשוב לסיים אותו. וכך מצאתי את עצמי עובד במשך היום בגוגל ועובד על הדוקטורט בזמן הפנוי".

בגוגל עבד אלון על מה שהחברה מכנה Google Universal Search. זהו אלגוריתם חיפוש המשלב בתוצאותיו תמונות, וידאו ולינקים לאתרי חדשות נוסף על התוצאות הרגילות. במקביל המשיך לפתח את אוריון, ובשלב זה הצטרפו אליו שני מהנדסים מגוגל ישראל: צביקה הרטמן ותומר שמיל. על גוגל כמקום עבודה יש לו רק מילים טובות: "נתנו לי בשלב מאוד מוקדם להוביל פרויקט שהתפרס על כמה משרדים. טסתי הרבה. אפילו עזרתי להקים את פעילות הפיתוח של גוגל בישראל. ראיינתי את העובדים הראשונים של גוגל ישראל". יש לו גם ביקורת על גוגל. הוא סבור, למשל, שאין לחברה פתרון אמיתי להתפתחות המדיה החברתית ברשת. באפריל 2010 עזב את החברה והקים את ג’ולפן, סטארט אפ שפיתח אלגוריתם לחיפוש לפי אלמנטים אופייניים למדיה חברתית כמו לינקים, טוויטים, ריטוויטים ולייקים. אלון מכנה זאת בשם "סיגנלים חברתיים", ומסביר כי ג’ולפן נועד לתת מענה לבעיה העיקרית של מנוע חיפוש כמו גוגל: זמן התגובה לאירועים. לדבריו, אם מתרחשת רעידת אדמה, למשל, יידרשו לגוגל כמה דקות כדי לסרוק את הרשת ולייצר תוכן רלוונטי לשאילתת חיפוש. לעומת זאת ג’ולפאן יצליח ללכוד את הנושא במהירות ולהציף אותו באופן מיידי בתוצאות החיפוש שלו.

ג’ולפן הציע לגולשים אתר בשם Livebite, שמנתח את תחומי העניין שלהם בטוויטר. בנוסף פיתח מנוע חיפוש לזמן אמת, NewsGrep. שני המוצרים עוררו עניין של חברות אינטרנט שביקשו לרכוש את האלגוריתם שבבסיסן. ביולי 2011 הבשילו המגעים בין ג’ולפן לבין טוויטר, שהסתיימו במכירתה של החברה. בעיתונות דווח שזאת היתה העסקה הגדולה ביותר שביצעה טוויטר אי פעם. ד"ר אריק מרטין, המנחה של אלון בדוקטורט ששימש יועץ טכני בג’ולפן, סיפר ל"סידני מורנינג הראלד" באוסטרליה כי טוויטר שילמה עבור החברה יותר מ־40 מיליון דולר.

לעת עתה בכוונתו של אלון להישאר בטוויטר. "ברגע שארגיש שאני לא עוסק בדברים גדולים אקים חברה חדשה, והפעם לא אמכור בשלב מוקדם", הוא אומר. "אין לי ספק שעכשיו, לאחר שמכרתי שתי חברות, יהיה לי הרבה יותר קל לומר ‘לא’ להצעות". לאחר מכן, הוא אומר, בהחלט באה בחשבון אפשרות שיהפוך למשקיע בחברות אחרות. "אני מתכנן לבצע השקעות בסכומים קטנים. לאו דווקא בתחום החיפוש או המדיה החברתית, אבל כן דברים שהם פורצי דרך", הוא אומר.

לבסוף, מתבקש לשאול אותו על המסע האישי שעבר מאז שפיתח את אוריון. הוא משיב שמבחינתו הדרך רק בראשיתה. "אין ספק שעברתי דברים משמעותיים", הוא אומר. "העסקות עם גוגל וטוויטר נתנו לי ביטחון שאני יכול לעשות דברים מדהימים. ניהלתי משא ומתן, בסיוע עורכי דין ויועצים אחרים, מול החברות הכי גדולות בעולם. הצלחנו לגייס אנשים מוכשרים, לשכנע אותם לעזוב את גוגל ולהצטרף אלינו. זה נותן לי ביטחון שאני יכול להרים חברות לפסגות חדשות. אני לא רואה את עצמי מתפשר או עושה משהו שלא מעניין אותי. הייתי מנהל בגוגל. הרווחתי משכורת מצוינת. עסקתי בפרויקטים שבהם רציתי. ובכל זאת עזבתי מכיוון שהרגשתי שאני לא עושה את הדבר הכי טוב שאני יכול לעשות".

הכותב משמש כיום דובר אינטל. הראיון נערך לפני כניסתו לתפקיד

הכתבה מתפרסמת בגיליון הקריירה השנתי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים