נשים ועסקים |

מה נשים יוזמות

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בחלקן של נשים בשוק העבודה, אך מחקרים מגלים כי מגמה זו פוסחת על קהילת היזמים, ושנשים רבות הפונות לעסקים עושות זאת מחוסר ברירה

איילה מלאך־פיינס מירי לרנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה מלאך־פיינס מירי לרנר

למרות המספר ההולך וגדל של נשים יזמות, הפער המגדרי בתחום היזמות הוא עדיין גדול מאוד. עובדה זו עולה בבירור מדו"חות על יזמות נשים של מחקר היזמות הגלובלי GEM (Global Entrepreneurship Monitor). דו"ח מ־2009, שהתבסס על נתונים מ־55 מדינות (בהן גם ישראל), הצביע על שוני רב בשיעור היזמים הכולל מתוך האוכלוסייה במדינות השונות, הנע בין 5% ל־35%.

נשים קריאוליות בלבוש מסורתי בסורינאם

השוני מוסבר בחלקו על ידי סוג הכלכלה - החל בכלכלות עניות המונעות על ידי משאבים, שם רמת היזמות גבוהה מאוד, דרך כלכלות המונעות על ידי יעילות וכלה בכלכלות המונעות על ידי חדשנות - אבל הוא קשור גם להבדלים החדים בשיעורי היזמות בקרב נשים. כך למשל, ניתן לראות פער קטן יחסית בין מספר היזמים הגברים לבין מספר היזמות הנשים בארצות כמו אקוודור וטונגה, ולעומת זאת פער גדול בארצות כמו קוריאה הדרומית, נורווגיה וצרפת. רק בשתי ארצות - ברזיל וגוואטמלה - נמצא כי שיעור היזמות גבוה משיעור היזמים. בשאר 53 המדינות שנכללו במחקר נמצא רוב גברי ברור בקהילת היזמים.

הכתבה מופיעה בגיליון פברואר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

עוד ממצא מעניין מתוך אותו מחקר מצביע על פער בין מדינות עניות לשבעות: שיעור גבוה של נשים־יזמות נרשם בארצות שבהן ההכנסה לנפש נמוכה, ואין לנשים אפשרויות אחרות לכלכל את עצמן - למשל באקוודור. לעומת זאת בארצות עשירות שבהן ההכנסה לנפש גבוהה, כמו נורווגיה, המספרים קטנים בהרבה. ניתן להסביר זאת בהבדל שבין סוג היזמות המכונה "יזמות אילוץ", לבין זה שמכונה "יזמות בחירה". כלומר, נשים הניצבות מול אילוצים כלכליים וחברתיים פונות יותר ליזמות. במילים אחרות, יזמות נשים היא תוצאה של נסיבות יותר משהיא תוצר של נטיות מולדות. למסקנה זו השלכות חשובות על הוויכוח הנמשך בשאלת מקורותיהם של הבדלי המגדר, שכן היא תומכת בגישה הרואה בהבדלים תוצאה של כוחות חברתיים־נסיבתיים, בניגוד לגישות הרואות אותם כתוצאה של הבדלים ביולוגיים מוטבעים.

במאמר שכתבנו עם חברתנו פרופ' דפנה שורץ, ראש המגמה ליזמות וניהול היי טק במחלקה למינהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון, והתבסס על ניתוח משני של נתוני GEM, ערכנו השוואה בין רמת האי־שוויון המגדרי הנהוגה בתחום היזמות העסקית, לבין זו שמאפיינת את תחום היזמות החברתית. יזמים חברתיים מונעים על ידי תחושת שליחות ורצון להעניק ולשרת, בניגוד למניע הרווח הכלכלי של היזמים העסקיים. קיימות עדויות מחקריות מגוונות המצביעות על כך שנשים, בשונה מגברים, מונעות על ידי תחושת שליחות ורצון להעניק.

לפיכך ציפינו למצוא פער מגדרי קטן יותר ביזמות חברתית בהשוואה לזו העסקית, ושיעורי יזמות בתחום החברתי בקרב נשים שיהיו דומים או אפילו גבוהים מאלה של גברים. ואולם ממצאי ההשוואה מספקים תמיכה חלקית בלבד בהשערה זו: מתברר כי למרות שהפער המגדרי בתחום היזמות החברתית אינו גדול כמו זה שנרשם בפעילות היזמית הכללית, מספרם של היזמים החברתיים עדיין גדול בהרבה מזה של היזמות.

נתון בולט נוסף הוא שבעוד שיעור היזמות החברתית הגברית עולה עם רמת ההתפתחות הכלכלית, שיעור היזמות החברתית הנשית נותר דומה בכלכלות השונות. הסבר אפשרי לממצא זה עשוי להימצא בסדרת מחקרים שערכו מלאך־פיינס ושורץ, שבהם נמצא שנשים הן בעלות מידה קטנה יותר של ביטחון עצמי בכל הנוגע לעולם היזמות העסקית בהשוואה ליזמים גברים. הפער המגדרי ביזמות חברתית מדאיג, משום שזהו תחום שאליו נשים אמורות להימשך, ושבו אמור להיות להן יתרון יחסי.

יזמות נשים

פרופ' איילה מלאך־פיינס (מימין) היא דיקנית הפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון; פרופ' מירי לרנר היא ראש החטיבה ליזמות בבית הספר לניהול וכלכלה במכללה האקדמית תל אביב־יפו

פרופ' מירי לרנרצילום: רן לרנר
פרופ' איילה מלאך-פיינסצילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית