ירוק ביפאן

רעידת האדמה שהתרחשה במארס סמוך לחופי יפאן ערערה את אספקת החשמל במדינה שבה רגילים לחבר לשקע אפילו את מושבי האסלה. באופן אירוני, זו כנראה זריקת המרץ שתעשיית הטכנולוגיה היפאנית נזקקה לה כדי לשקם את מעמדה כמובילה עולמית

רותי טרבס
רותי טרבס

רעידת האדמה האדירה שפקדה את יפאן בתחילת מארס השנה, והצונאמי שהגיע בעקבותיה, גרמו לרצף קשה של אסונות שבסופם הושבתו כמה תחנות כוח גרעיניות, ואספקת החשמל שובשה כליל. גם כיום, יותר מחצי שנה אחרי, עדיין לא חזרה יפאן לרמת ייצור החשמל מלפני האסון, מכיוון שהכורים הגרעיניים, שסיפקו 30% מתצרוכת החשמל הכללית למדינה, לא שבו לפעילות מלאה. בלית ברירה, היפאנים מתרגלים לחיים חדשים בסימן סגפנות חשמלית: הגברים היפאנים ויתרו הקיץ על עניבה לטובת חולצות פולו המתכבסות בקלות ואינן דורשות ניקוי יבש וגיהוץ, או חולצות תרמיות השומרות על קרירות ומאפשרות לחסוך בהפעלת המזגנים; נרשמה עלייה במכירת מזגנים המצוידים בחיישן נוכחות, שמזהה אם יש אנשים בחדר ומקרר בהתאם לכך; בבתי אב רבים הוחלט לוותר בחורף הקרוב על מערכות החימום של מושבי האסלה - הפופולריות עד כדי כך שהן אחראיות לכ־4% מתצרוכת החשמל של בתי האב במדינה; ולצד הלך הרוח הכללי של חיסכון וולונטרי בצריכת החשמל החל חיפוש לאומי אחר מוצרי צריכה וחומרים שונים שישפרו את ניצולת האנרגיה ויפיקו אנרגיה בדרכים חדשות.

“ביפאן התחולל מהפך תפיסתי גדול בעקבות האסון שפקד אותה”, אומרת למגזין TheMarker לי אדלקורט, מבעלי חברת האחזקות אדלקורט בע”מ, העוסקת בחיזוי טרנדים בתחומי האמנות, העיצוב והצרכנות. “אזרחי יפאן מצאו את עצמם בן לילה ללא חשמל, וזה שינה מקצה לקצה את מערך הצרכים שלהם. יש כיום ביפאן מגמה חזקה מאד של מוצרים חסכוניים באנרגיה, שבהם נעשה שימוש באנרגיה קיימת של הגוף או הטבע כדי להפחית את הצורך בייצור חשמל. חנויות האופניים, למשל, התרוקנו מסחורה לאחר האסון, מכיוון שכאשר לא היה חשמל אנשים גילו שללכת 25 ק”מ מהבית לעבודה או לבית הספר זה מוגזם. הם גילו מחדש את חדוות הרכיבה, ואת הסיפוק שבשליטה של הגוף על המכונה. הטרנד של חיסכון באנרגיה וחזרה למכניקה הוא תולדה של הכרח – המקורות שלנו מידלדלים וחייבים למצוא אלטרנטיבות. למרבה השמחה היפאנים לא מבזבזים שנייה ומנסים לתת תשובות באופן מיידי, כך שבמובן מסוים יש צד חיובי לאסון שקרה שם”.

הרשמו עכשיו לכנס חדשנות 2011 של TheMarker ו-IBM בשיתוף SIT. מספר המקומות מוגבל!

היפאנים אכן אינם מתמהמהים. ביוני האחרון התקיים בטוקיו יריד הצעצועים השנתי, למרות השיבושים באספקת החשמל ונזקי רעידת האדמה. זהו אחד מירידי הצעצועים הגדולים בעולם, והוא מושך מדי שנה תשומת לב רבה מכיוון שבו מושקים הצעצועים החדשניים ביותר. בשלוש השנים שלפני כן דשדש היריד בשל הקיפאון הכללי של שוק הצעצועים במדינה. ואולם על פי נתונים שפרסמה התאחדות יצרני הצעצועים ביפאן, חל השנה גידול של 3.5% בהיקף שוק הצעצועים, והצמיחה המפתיעה הזאת השליכה גם על מידת העניין ביריד. ניתן לזקוף גידול זה לרצון הטוב של המפיצים להשקיע את כספם בהזמנה מחברות יפאניות ובכך לתמוך בשיקום הכלכלה שלה, וניתן לייחס אותו לכך שהיריד חגג השנה 50 שנה לקיומו, אך שני אלה יחד אינם מסבירים את הגידול החד במכירות. את זה מייחסים בעיקר להצלחתם של הצעצועים האקולוגיים שהוצגו בו.

לאחר כמה שנים רצופות שבהן הובילו את היריד צעצועים רובוטיים, משחקי הדמיה בסגנון Wii ואפליקציות משחק לאייפון, חל השנה מהפך ואת ההובלה תפסו צעצועים בעלי מנגנון מתיחה מכני, או דינמו שממיר אנרגיה מכנית לזרם חשמלי. אחד מכוכבי התערוכה היה ה־Eco-Pony של חברת Rangs Japan. הפוני שגודלו כגודל כלב, נושא את הילד על גבו ומתקדם באמצעות ניצול האנרגיה של תזוזת גוף הילד למעלה ולמטה, ללא צורך בחשמל או בסוללות. ניתן להפנותו ימינה ושמאלה באמצעות משיכה בידית הנמצאת בעורפו, ובבסיס כל אחת מרגליו מותקן גלגל המאפשר תזוזה חלקה. פוני קטן יכול לשאת עד 20 ק”ג, ואילו פוני גדול נושא עד 90 ק”ג – מספיק כדי לעמוד במשקלו של הילד הפנימי שבכם. המחיר: 234 ו־1,145 דולר בהתאמה. מנכ”ל החברה, מיקי קוביאשי, סיפר באחרונה בראיון לבי.בי.סי שהצלחת הפוני הוא תולדה של שרשרת האירועים ביפאן השנה: “כולם מדברים על חיסכון בחשמל, אבל כל הצעצועים כיום דורשים חשמל. הפוני וצעצועים אחרים שלנו לא דורשים חשמל כלל וזזים באמצעות האנרגיה של הילדים”.

צעצוע נוסף שזכה להצלחה רבה ואינו צורך חשמל ממקור חיצוני הוא מכונית דינמו מיניאטורית בשם Ecolo. גם כאן מנגנון ההנעה של המכונית נוצר על ידי הילד עצמו: כשהילד מניע את המכונית לפנים ולאחור מופק חשמל כתוצאה מהתזוזה, הפנסים נדלקים ונשמע קול של מנוע.

לצד יריד הצעצועים, האזוטרי במונחי השוק הכללי חרף גודלו, צפוי לגדול נפח ההזמנות בתערוכות הטכנולוגיה הענקיות המתקיימות בטוקיו במהלך אוקטובר: תערוכת CEATEC המציגה את חידושי הטכנולוגיה המתקדמים ביותר, ו־Eco-Pro המתמקדת בחדשנות בתחומים ירוקים. מספר המבקרים בשתי התערוכות צפוי להגיע לשיא של כל הזמנים, לנוכח ההבטחה לתצוגת תכלית מרשימה של פתרונות ירוקים בכל תחומי החיים.

"מהפך תפיסתי" אלי אדלקורט

“עדיין אין סטטיסטיקות סופיות של מספר המוצרים והפתרונות הירוקים שיוצגו בתערוכה, אך בהחלט אפשר לומר שיש גידול בתחום הזה ביחס לשנה שעברה”, מספר אחד ממארגני התערוכה, קונדה נובויוקי, למגזין TheMarker. “המילים ‘ידידותי לסביבה’ אינן נחשבות עוד למילות שיווק יפות וריקות כאן ביפאן. נושא האנרגיה הוא בעיה או משימה של היום ומחר ועבור עתיד ילדינו. יש צורך אמיתי בבניית ערים מאפס באזורים שהוכו על ידי האסון, ואנחנו רוצים להכניס כמה שיותר טכנולוגיה חדשה בהקדם האפשרי. בשל העניין הרב הכנסנו השנה תכנית חדשה בתערוכה בשם ‘חדשנות קהילתית חכמה’ המתמקדת באנרגיה, ביטחון, ואיכות חיים גבוהה כנגזרת של טכנולוגיה ותקשורת נתונים חכמות”.

מישהו הפסיק את הזרם

תחום מהותי נוסף שהושפע עמוקות מהאסון הוא התכנון העירוני, הבנייה והתשתיות. ענקית הצעצועים לגו מיהרה להפנים את העניין הרב שנוצר סביב בנייה אקולוגית, והציגה ביריד הצעצועים בית יפאני מסורתי העשוי מלבני לגו בעלות חיפוי חיצוני הקולט פחמן דו־חמצני, ונבנה בטכניקה המאפשרת זרימת אוויר פנימה והחוצה לשם קירור. אמנם מדובר בקוריוז, אך הוא מבטא הלך רוח משמעותי המבשר על שינוי של ממש. “היפאנים מכים על חטא בכל הנוגע לשגיאות שנעשו בעבר בבחירת החומרים הארכיטקטוניים בערים הגדולות, ובהישענות על תאורה ציבורית כאלמנט אסתטי למרות בזבוז האנרגיה”, אומרת אדלקורט. “גורדי השחקים מחופים במשטחים מחזירי אור, כמו זכוכית ומראות, וזה מעלה את הטמפרטורה העירונית ב־2־3 מעלות. צורת הבנייה הזאת לא מאפשרת אוורור ונשענת רק על ויסות האקלים באמצעות מזגנים, אף שתכנון נכון היה יכול להביא זאת בחשבון. עכשיו נפתחה ביפאן נישה שלמה לפתרונות כאלה בכל תחומי החיים המביאים בחשבון חיסכון באנרגיה”.
בתוך הנישה הזו מתחרות ענקיות האלקטרוניקה היפאניות על ההובלה בתחום החדשנות בבנייה והטמעה של מערכות ניצול מרבי של אנרגיה. פרויקט פוג’יסאווה SST (Sustainable Smart Town הוא יוזמה של פנסוניק בשיתוף שמונה חברות מובילות בתחומי הבנייה והתכנון של מערכות לחיסכון באנרגיה, רובן יפאניות. מטרתה לתכנן ולבנות בעיר הממוקמת לא הרחק מטוקיו מתחם מגורים שבו תבוא לידי ביטוי מודעות אקולוגית. הפרויקט שיושלם ב־2014, צפוי לכלול כ־100 דירות, אזורי מסחר ושטח ציבורי שישמשו כ־3,000 תושבים. עלותו המשוערכת היא 750 מיליון דולר.

מטרת מתכנני הפרויקט היא להפחית למינימום את צריכת החשמל של התושבים באמצעות תכנון נכון ושימוש בחומרים חדשניים. במקביל, יספקו המבנים עצמם חלק ניכר מהחשמל הדרוש לדייריהם באמצעות ניצול אנרגיות אור, חום, רוח ומים. בבתים יותקנו מערכות של מצברים נטענים שיאגרו אנרגיה. לעומת זאת, מקומות החניה צפויים להיות משותפים במטרה לעודד משפחות לחלוק בשימוש באותו רכב חשמלי.

על פרויקט נוסף ברוח דומה הכריזה באחרונה חברת Sharp, המפתחת מערכת ביתית לניהול אנרגיה, HEMS (Home Energy Management System), ומתכוונת להטמיעה בפרויקט Eco House – בית אקולוגי שייבנה בעיר אוסאקה עד סוף 2011. מטרת העל של בית זה היא להפחית לאפס את פליטת הפחמן הדו־חמצני, כלומר להגיע לניצול מלא של אנרגיה, תוך הפקת חלק ממנה באמצעות תאים פוטו־וולטאיים הממירים את אנרגיית השמש לחשמל, ואגירתה לצורך הפעלת מוצרי חשמל ביתיים וכלי רכב חשמליים. כל זאת בלי לזהם את הסביבה או לצרוך חשמל מיותר.

טוקיו, יפן

פרויקטים כמו אלה מעידים על שינוי עמוק באופן שבו תופסים תאגידים יפאניים את מקומם במארג החברתי, ואת מידת האחריות שלהם לציבור ולסביבה. במשך שנים רבות היתה יפאן המובילה העולמית בטכנולוגיה ירוקה, עם 40.8% ממספר הפטנטים העולמי בתחום זה. תוכניות לאומיות שונות למקסום ניצולת החשמל של מכשירי חשמל היו קיימות עוד לפני האסון, אך התאגידים המסחריים הגדולים ביפאן לא חרגו בדרך כלל מקווי המתאר שנקבעו בהן. מאז האסון לוקחות החברות את המושכות לידיהן, וקובעות סטנדרטים ירוקים גבוהים יותר מאלה שדורש החוק היבש.

לא מכבר כוננה חברת Fujitsu סטנדרט אקולוגי חדש לעיצוב ופיתוח מוצרי הווידאו והאודיו שלה, שיהיה משותף לכל המפעלים ברחבי העולם. גם סוני פירסמה תוכנית חומש חדשה, המציבה יעדים ירוקים שיקדימו את אלה שקבעה לעצמה רק באחרונה, בתוכנית הסביבתית הגלובלית Road to Zero. הפעם מתכוונת סוני לצמצם לאפס את טביעת הפחמן של כל מוצריה, המפעלים שבבעלותה ומערך היצור ההיקפי – כל זאת עד 2050. במקביל השיקה סוני את הטלוויזיה מדגם Bravia EX52H, אשר 99% ממנה עשויים מחומרים ממוחזרים והיא מאובזרת בחיישן נוכחות. בנוסף החברה מפתחת סוללה שתפיק חשמל מפירוק סוכר.
לצד תאגידי הענק המתווים תוכניות מרחיקות לכת אך ארוכות טווח, ניתן למצוא דוגמאות מקומיות ופשוטות יותר. למשל זו של רשת הקמעונות העולמית 7-Eleven, שהקימה בקיוטו את הסניף האקולוגי הראשון שלה. הסניף הוקם אמנם לפני האסון, אך אחריו גבר הלחץ מצד הזכיין על המפעילים המקומיים להפוך את כל החנויות הקיימות לכאלה שתצרוכת החשמל שלהן נשענת בכ־30% על אנרגיית השמש, ורצפתן העשויה מחומרים מחזירי אור מאובזרת בחיישנים ששולטים על רמת התאורה הנדרשת בהתאם למצב האור בחוץ.

באופן מפתיע ומרתק, דווקא האסון הגדול ביותר שפקד את יפאן מאז תום מלחמת העולם השנייה, מסתמן כעת כנקודת מפנה עבור כלכלת המדינה, שנחשבה במשך שנים למובילה טכנולוגית עולמית אך סובלת בשנים האחרונות מסטגנציה ומתחרות עזה מצד מעצמות צומחות כסין ודרום קוריאה. בדומה להתאוששות המדינית והכלכלית הנחשבת לפלא לאחר הטלת פצצות האטום על הירושימה ונגסאקי, מובלת יפאן גם הפעם על ידי הנטייה הטבעית של אנשיה לחשוב קדימה ולא להתבוסס ברחמים עצמיים - זאת לצד חריצות בלתי מתפשרת וחתירה תמידית לחדשנות, הטבועות אף הן באופי הלאומי. למרות האסון, ואולי דווקא בגללו, נשואות כיום עיניים רבות ליפאן, בתקווה שממנה תצא הבשורה הבאה בתחומי החיסכון באנרגיה והטכנולוגיה הירוקה.

הכתבה מתפרסמת בגיליון אוקטובר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר