תנו לתוכן יד מכוונת

שגיא חמץ
שגיא חמץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שגיא חמץ
שגיא חמץ

תרשו לי לקחת צד אחר, ולהסתכל על כוס השיווק במדיה החברתית ממקום חדש; לא מצידה הריק ולא מחלקה המלא, אלא מהמקום - או אולי מהשאלה - כיצד יש למלא את כוס הדיגיטל, זו שעומדת היום כאבן לוהטת במרכז המדורה כסימן שאלה גדול בליבה של השיחה המקצועית בזירת השיווק והפרסום.

נתחיל בגילוי נאות: אחרי שעזבתי את העיתונות (בתפקידי האחרון בקבוצת הארץ ערכתי את מגזין TheMarker), הקמתי ואני מנהל את חברת בלינק, שעוסקת בשיווק בדיגיטל תוך התמחות בעולם המדיה החברתית. מתוך העמדה הזאת אני חש מספיק בטוח כדי לומר שלמרות מאמרי הביקורת, וחרף השאלות הגדולות שמרחפות מעל תחומים רבים שעוברים או אמורים לעבור שינוי בעקבותיו, העולם הדיגיטלי כאן בשביל להישאר. הדיגיטל סובב אותנו. הוא חלק מההתנהלות היומיומית של כל אחד מאיתנו יותר מאי פעם בעבר, והמגמה הזו רק תלך ותגבר.

בטור שפרסם לאחרונה העלה אורן פרנק רעיון מעניין שחשוב לשים לב אליו: ככל שהטכנולוגיה נהפכת לשקופה ונסתרת יותר, כך אנחנו משתמשים בה יותר ותלויים בה יותר. טלפונים סלולריים, מכשירי GPS, מערכות שמוטמעות בתוך מכוניות, אפלקציות סלולריות ומסכי מגע שפזורים סביב - כל אלה הופכים את העולם הדיגיטלי לשקוף יותר למשתמש מצד אחד, ולנגיש ופשוט יותר מצד שני.

העולם הדיגטלי שהיום עומדת במרכזו או לפחות בחזית הצמיחה שלו המדיה החברתית לא הולך לשום מקום, ואותן תופעות שמתרחשות סביבנו בעשור האחרון ימשיכו להתרחש: האינטרנט והסלולר ישנו מודלים עסקיים ויהפכו תעשיות שלמות (כפי שקרה בעיתונות במוזיקה וכעת במסחר) על פיהן. וזה יקרה, אם תרשו לי לרגע אחד להתנבא, גם בעולם הפרסום והשיווק. השאלה היא רק איך ותוך כמה זמן.

כמו שקרה בעבר בענפים אחרים, כך גם בענף הפרסום והשיווק ישתנו הרבה דברים, אבל הבסיס יישאר זהה. מנהלים ועובדים בשיווק יעסקו מדי יום באותם דברים: הגדרת הקהל, הגדרת היעדים, בחירת הסיפור המרכזי סביב המותג והנעת הצרכנים. בדיוק כפי שבתעשיית המוזיקה הצורך לעשות מוזיקה טובה ורלוונטית שתגיע ותיגע באנשים נשאר וכל היתר השתנה (הפצה, מודל הכנסות וכד'), כך גם כאן. כל היתר משתנה ממש עכשיו, כל פעם קצת, מדי יום לנגד עינינו.

מיהו קהל היעד? מה הצרכים שלו? מי הם יצרני התוכן הרלוונטיים עבורו? איזה סיפור יכול לעניין אותו - וחשוב מכך, איך בונים סיפור רלוונטי שהוא יקח אותו הלאה? - כמה קרוב השירות לכל זה? ואיך לעזאזל מודדים את כל זה? כל אלה שאלות שצריכות לעלות היום לדיון, ואכן עולות. הדיון הזה, כפי שאפשר לראות מהגיליון הנוכחי של מגזין TheMarker, ומכנסים שונים בתחום, מתנהל בפומבי באופן אינטנסיבי יחסית, ובחדרי הישיבות של חברות וארגונים.

יש שאלות רבות לעסוק בהן, וברשותכם אאיר כאן שתיים מהן שלטעמי הן המוחמצות ביותר, ועומדות נכון להיום בין הצלחה לכישלון של כניסה לעולם הדיגיטלי. לא מדובר בסוגיות אסטרטגיות, וגם לא בשאלות טכנולוגיות שתמיד עולות על השולחן בשלב מוקדם של הדיון, אלא בשני דברים שאולי נראים קטנים, אך לטעמי הם חשובים מאוד.

1. מינוי מנהל אחראי. עד כמה שזה נשמע מפתיע, רוב הארגונים הגדולים, ובוודאי הבינוניים והקטנים, עדיין לא מינו מנהל אחראי לתחום הדיגיטל. כניסה לעולם הדיגיטל והצלחת הארגון בזירה זו לאורך זמן הם עניין של תהליך שיש בו לא מעט ניסוי וטעייה. כמו כל תהליך, גם הוא דורש מנהל שצריך להיות מספיק בכיר ומספיק פנוי כדי לנהל את תהליכי הדיגיטל בארגון, להיאבק על תקציבים ראויים ולדעת למדוד את התחום עבור הארגון. האמריקאים, שידועים בהגדרות מצוינות וקולעות לתפקידים ולמהלכים, מגדירים היום מנהלי דיגיטל כ"מנהלי זירה" (Ring Masters).כלומר, אנשים שתחום אחריותם חורג מאגף אחד, והם מטפלים במדיה החדשה בכל מה שקשור לשיווק, שירות ואפילו משאבי אנוש. (חפשו בגוגל את הצירוף Ringmaster Haravard Business Review, ותוכלו למצוא מאמר טוב בנושא שיסייע לכם להבין את התפקיד החדש).

2. תוכן. שוב התוכן הגיע אחרון. אפילו בטור הזה, שהיה אמור להיות שיר הלל לתוכן. אבל למרות שהוא אחרון שימו לב אליו. ארגונים ומותגים אינם באופן טבעי יצרני תוכן. מהלכים שיווקיים ענקיים מתוכננים תוך השקעת משאבים אדירים סביב תוכן שהמותג אמור לייצר, שעה שלייצור התוכן עצמו מוקדשת מחשבה מועטה ומשאבים מועטים ועיקר החשיבה היא סביב המדיה והנעת הטראפיק. ובכן, התוכן הוא המלך. תמיד הוא היה המלך, ובעידן הדיגיטל הוא מולך אפילו ביתר שאת. מהלכים גדולים שמתבססים על תוכן רעוע ולא איכותי, או לא תואם את הקהל, נכשלים כאן מדי יום. אז שימו לב לתוכן - או אם להיות לרגע ציורי, אז תנו לתוכן יד.

להזמנת מגזין TheMarker חייגו 1-700-700-250

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט