הטרקטור הסובייטי של ביבי

הכניסה של חברת החשמל לשוק האינטרנט תעודד בו תחרות, אבל מה עם שוק החשמל עצמו?

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה במצב רוח מרומם. השילוב של השקת שירות תקשורת מתקדם ושל מיקום האירוע - קרית שמונה - היה מבחינתו אידיאלי: גם היי טק וגם פריפריה, גם אינטרנט מהיר וגם הקטנת פערים חברתיים.

הפעם נתניהו דווקא צדק: האינטרנט הישראלי הוא אכן טרקטור סובייטי בהשוואה לנעשה בעולם. רשת האינטרנט בישראל, למרות יחסי הציבור הטובים של המשק הישראלי כמתקדם טכנולוגית, היא מהמפגרות בעולם. בחמש השנים האחרונות, בשעה שהעולם כולו דהר קדימה עם הרחבה ניכרת בפס - המאפשרת שירותי אינטרנט מתקדמים ובראשם טלוויזיה אינטרנטית, וידאו ויישומים רבים אחרים - נותרה ישראל מאחור. מהירות הגלישה הממוצעת בישראל היום היא כמחצית ולעתים אף פחות מהמקובל בעולם המערבי ונמוכה עוד יותר בהשוואה לנעשה במדינות סקנדינביה ודרום מזרח אסיה.

אז כיצד הופכים את האינטרנט הישראלי ל"מכונית מרוץ"? הנה המרשם של נתניהו: מכניסים את חברת החשמל על תשתיותיה ויכולותיה לשוק התקשורת, להתחרות בשחקנים הקיימים. אכן רעיון מצוין וכולנו יודעים מה התחרות מסוגלת לעשות. אבל רגע - את מי מכניסים כאן לשוק? את חברת החשמל? המונופול הממשלתי? ומי מכניס אותה לשוק - בנימין נתניהו, מלך ההפרטות, האיש הסבור שהמגזר הפרטי תמיד־תמיד יודע לעשות הכל טוב יותר מהמגזר הציבורי?

נתניהו דווקא צודק. יש סיכוי טוב שכניסתה של חברת החשמל לשוק האינטרנט תוביל לשיפור השירות ולהוזלת מחירים. לעתים קרובות מספר השחקנים בענף חשוב יותר מהשאלה ממשלתי-או-פרטי, ובתחום תשתיות האינטרנט המהיר יש דואופול של בזק ו-HOT. אבל נתניהו לא שואל את עצמו את השאלה החשובה ביותר: מדוע האינטרנט המהיר בישראל כה אטי בהשוואה בינלאומית. זה מוזר. הרי האינטרנט המהיר בישראל נשלט בעשור האחרון בעיקר על ידי בזק - ובזק היא חברה פרטית, חברה שהיתה ממשלתית והופרטה על ידי נתניהו עצמו לפני חמש שנים ברעש גדול.

אם נתניהו יברר אצל המומחים הכלכליים שלו במשרד ראש הממשלה, במשרד האוצר ובמשרד התקשורת, הם אולי יגלו לו את הדברים המדהימים הבאים: האינטרנט בישראל היה עד תחילת שנת 2000 מהמתקדמים בעולם. אבל בחמש השנים האחרונות הוא עמד במקום. הציבור הישראלי והמגזר העסקי בישראל סבלו בשנים האחרונות משירותי אינטרנט אטיים. רק בשנה האחרונה האינטרנט המהיר כאן התחיל להתפתח ולהדביק את הנעשה בעולם.

וכל זאת למה? ובכן, נתניהו, לא תאמין, אבל זה קרה בגלל ההפרטה שאתה מקדש. כל עוד היתה בזק חברה ממשלתית, היא דחפה בכל הכוח את ההשקעות בתשתיות ובשיפור השירות. אבל מרגע שהופרטה, לפני חמש שנים, היתה הנהלתה ממוקדת רק ביצירת "ערך" לבעלי המניות שלה - לטווח קצר - כדי לאפשר להם לעשות רווחים משמעותיים ומהירים. התוצאה היתה עצירה חדה של ההשקעות בתשתיות ודשדוש מתמשך של האינטרנט בישראל.

הלקח מהסיפור הזה הוא שהטרקטור כאן הוא החברה הפרטית ומכונית המרוץ היא החברה הממשלתית. נתניהו צריך להפנים את הלקח הזה. האם זה אומר שצריך לעצור את ההפרטות ולהלאים את החברות? מובן שלא. להפרטות עשויה להיות תרומה משמעותית למשק. אבל ההפרטה היא לא מטרה אלא אמצעי. המטרה היא הגברת התחרותיות ושיפור השירות. הדרך לעשות זאת תוך כדי התייעלות וחדשנות לא עוברת במכירת שליטה בחברות ציבוריות או בעסקים לידי שחקנים פרטיים, אלא ברפורמות מבניות והתוויית מבנים תחרותיים, וברגולציה חזקה הבודקת היטב את השירות שנותנות החברות לציבור.

הכניסה של חברת החשמל לשוק האינטרנט מספקת לנתניהו הזדמנות להיזכר שוב בכישלון שלו ושל קודמיו בטיפול בשוק החשמל. בשנה האחרונה התקפלו נתניהו ומשרד האוצר מכל התכניות שדחפו בעשור האחרון לרפורמה בחברת החשמל. נתניהו, שבעבר הכריז כי יילחם במונופולים ובקרטלים, מגיע לאירוע של חברת החשמל לא כדי להכריז על שינוי מבני שלה ופתיחת השוק שלה לתחרות - אלא כדי להכריז על כניסת המונופול הממשלתי לתחום פעילות נוסף.

יצא גיליון יולי של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי