נאמנים לנאמן

עו"ד יעקב נאמן מקורב לבנימין נתניהו, למד משפטים עם רם כספי וייצג מיליארדרים דוגמת שלדון אדלסון. החודש, במדור הרשת שלי

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

לשר המשפטים החדש-ישן עו"ד יעקב נאמן יש קשרים הדוקים עם דמויות מעולם הפוליטיקה, המשפט והכלכלה. נאמן הוא אחד ממקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וייצג אותו בעבר בעניינים אישיים. לשר החוץ החדש, אביגדור ליברמן, הוא כתב חוות דעת בגין התמשכות ההליכים המשפטיים נגדו. את שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, הוא מכיר עוד כילד - בשנת 1972 הוא הקים עם אביו, נשיא המדינה חיים הרצוג ז"ל, את משרד עורכי הדין הגדול בישראל, הרצוג-פוקס-נאמן.

נאמן ייצג את יואל הרצוג, אחיו של בוז'י, כשזה הועמד לדין בפרשת בנק צפון אמריקה בשנות ה-80. יואל הרצוג הוא חתנו של המיליארדר היהודי נסים גאון, שגם הוא יוצג על ידיו בעבר. נאמן מכיר גם את ראשי הממשלה הקודמים, אהוד אולמרט ואריאל שרון, איתם היה מיודד וייצג אותם בעניינים ציבוריים שונים בבג"ץ. הקשר שלו עם יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, גרם בעקיפין להעמדתו לדין בשנות ה-90, כמה שבועות לאחר שמונה לשר משפטים בממשלת נתניהו הראשונה. נאמן, כזכור, הוכיח את חפותו בבית המשפט, בייצוגו של פרקליט הצמרת דן שיינמן. במסגרת הפרשה נחשפו קשריו של נאמן עם עו"ד דן אבי-יצחק, פרקליטו של דרעי.

גם גיסו של חיים הרצוג, אבא אבן ז"ל, היה עמו בקשרים קרובים. נאמן, מומחה למסים, כתב עבורו חוות דעת כשהראשון הסתבך בפתיחת חשבון דולרים בחו"ל, בסוף שנות ה-70. באותו זמן היה אהרן ברק היועץ המשפטי לממשלה שהחליט לסגור את תיק אבן. כמה שנים לפני כן כתב נאמן חוות דעת בענייני מסים בעבור ברק, לפני שנכנס לתפקיד היועץ. ברק הוא הדמות המשפטית הבכירה ביותר שדרכו הצטלבה עם זו של נאמן, שנחשב לאיש בעל קשרים הדוקים ורבי שנים בצמרת המשפטית בארץ.

נאמן הוא חבר טוב של הפרקליטים הירושלמים יצחק מולכו ודוד שמרון, המקורבים לבנימין נתניהו, בן דודו של שמרון. ידיד נוסף של נאמן הוא יעקב וינרוט, שייצג בעבר את נתניהו. הוא גם חבר טוב של עו"ד יגאל ארנון - נאמן העיד לטובתו במשפט שניהל נגד מנכ"ל הבנק הבינלאומי לשעבר, שלמה פיוטרקובסקי. את עו"ד רם כספי הכיר נאמן במהלך הלימודים באוניברסיטה העברית בתחילת שנות ה-60. השניים חברים טובים עד היום. נאמן היה עורך הדין של משפחת איזנברג כשזו מכרה את החברה לישראל לאחים עופר, שאותם ייצג רם כספי.

משפחת איזנברג היא אחת משורת הלקוחות המפורסמים מחו"ל שיוצגו על ידי הרצוג-פוקס-נאמן. המשרד ייצג בין היתר את צ'רלס ברונפמן, את משפחת ספרא, את בנק ההשקעות ליהמן ברדרס שקרס, את קרן איפקס כשהתמודדה על רכישת בזק ואת קרן סרברוס־גבריאל כשביקשה לרכוש את השליטה בבנק לאומי. גם איש העסקים שלדון אדלסון, מהיהודים העשירים בעולם, הוא לקוח המשרד. נאמן ייצג את אדלסון כשניסה לקנות את "מעריב", ללא הצלחה. הוא ייצג גם את איל העיתונות הבריטי רוברט מקסוול, את איל העיתונות האוסטרלי רופרט מרדוק ואת המיליארדר היהודי יוסף גוטניק, המקורב לחוגי הימין בישראל.

בין הלקוחות הישראלים הבולטים של המשרד נמצא איש העסקים דוד עזריאלי, המיודד באופן אישי עם נאמן. בעבר ייצג נאמן את העורך המיתולוגי של "ידיעות אחרונות", דב יודקובסקי, בהליכים שניהל נגד מו"ל העיתון ארנון (נוני) מוזס.

גם בקהילת העסקים הישראלית נאמן מעורב. הוא יושב בראש הוועדה המייעצת של קרן מרקסטון, שהקים רון לובש, לשעבר מנהל ליהמן ברדרס ישראל. חברים אחרים בוועדה הם בכירי המשק יעקב פרי ואלי הורביץ. נאמן לומד גמרא אצל הרב קובלסקי בבני ברק עם איש העסקים יצחק תשובה והיהלומן בני שטינמץ, וגם עם בכירים נוספים במשק.

מלבד הבעלות על משרד עורכי הדין, נאמן מנהל כמה מיזמים עסקיים. הוא מחזיק אחוזים בחברת זיניוק החזקות בע"מ לניהול קרנות גידור, יחד עם בכירים אחרים במשק כמו ליאורה עופר-אנג'ל (בתו של יולי עופר), גיל שויד מצ'ק פוינט, איש הספנות משה אלאלוף, חברת מבטח שמיר שבשליטת מאיר שמיר, עו"ד ישראל קנטור ממשרד טל-קנטור-אלחנני, רו"ח קובי בן-גור ומנכ"ל חברת החשמל לשעבר אורי בן־נון.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון אפריל של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה