גיא רולניק // אז מי באמת הכי משפיע עלינו ב-2020?

אם הבוחר האמריקאי יחליט בנובמבר הקרוב להיפרד לשלום מטראמפ, הפוליטיקה האמריקאית תעבור שינוי משמעותי שישפיע מיד גם על זו הישראלית

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא רולניק
גיא רולניק

רוב הציבור הישראלי משוכנע כי סילוקו או שימורו של בנימין נתניהו בשלטון בשנה הקרובה יכריעו את התוואי שבו תצעד ישראל בשנים הקרובות. תומכי נתניהו משוכנעים שלא היה ראש ממשלה טוב ממנו, ושאין לו שום חלופה; מתנגדיו רואים בו אדם שהשחית לעומק את הפוליטיקה בישראל, זורע שיסוי ופילוג בעם, ופועל בנחישות בשלוש השנים האחרונות לפורר את המוסדות הדמוקרטיים. אין עוררין על כך שנתניהו הוא הדמות המשפיעה ביותר בפוליטיקה הישראלית, ושהכוח שריכז בהדרגה בידיו בעשור האחרון גדול משמעותית מזה שבו אחזו כל ראשי הממשלה שקדמו לו, למעט דוד בן־גוריון. נתניהו הצליח לייצר בסיס ענק של תומכים נלהבים ולרסק כל ניסיון להקים לו תחרות מבית ומחוץ.

אבל לרגל רשימת 100 המשפיעים השנתית של מגזין TheMarker, שעוסקת בדמויות המשפיעות ביותר על ישראל בעת הזאת, אני רוצה להציע להתמקד בשחקן שהגדיר מחדש את גבולות הגזרה שבה פועל נתניהו ואת כללי המשחק בתוכה: דונלד טראמפ. נשיא ארצות הברית הנוכחי שבר בארבע השנים האחרונות שורה ארוכה של כללי משחק, מנהגים ונורמות בפוליטיקה האמריקאית, כפי שלא עשה אף נשיא לפניו. אף שהמדיניות שלו משרתת רוב הזמן את האלפיון העליון האמריקאי ואת חברות הענק, הוא נתפש יותר מכל פוליטיקאי אמריקאי אחר כסוכן של שינוי, וכאנטי־ממסדי.

טראמפ בז לכללי המשחק בוושינגטון, לשיח ה"פוליטיקלי קורקט", למדענים, לעיתונות ולמעשה לכל נורמה שלטונית שהיתה מקובלת בארצות הברית במשך דורות. הוא החדיר לתוך הפוליטיקה האמריקאית נורמה שלפיה אפשר להגיד הכל – שקרים חלקיים, שקרים מוחלטים ושקרים שכולם יודעים שהם שקרים. ניתוח של ה"וושינגטון פוסט" מיולי האחרון העלה שב־827 הימים הראשונים שלו כמועמד לנשיאות ונשיא הצליח טראמפ לשקר או להטעות בנאומיו וציוציו לא פחות מ־10,000 פעמים – קצב של 12 שקרים ומניפולציות ליום. כמובן שכל הפוליטיקאים, מימין ומשמאל, משקרים ומטעים את הציבור, אבל היקף השקרים הבוטים והבדותות של טראמפ לא דומה לזה של אף פוליטיקאי לפניו. עד ה־9 ביולי, לאחר שחלפו עוד 440 ימים, צבר טראמפ עוד 10,000 שקרים והטעיות – כלומר, הוא גילה שהשיטה עובדת, והגביר את קצב השקרים. פוליטיקאים בכל העולם עקבו אחרי ההצלחה האדירה שלו באסטרטגיה הזאת, וכמה מהם שאבו ממנו השראה ואולי גם הרשאה: כולם רוצים להיות טראמפ.

גם בנימין נתניהו מודל 2020 אינו דומה לנתניהו של 2014. הוא החל לשנות במהירות את התנהלותו בתוך הזירה הפוליטית כבר לאחר הניצחון הגדול והמפתיע שלו בבחירות ב־2015, אבל השינוי הזה צבר תאוצה אדירה מהרגע שבו נבחר טראמפ: השילוב של התנהלותו של טראמפ, הסתבכויותיו הפליליות של נתניהו ומערכת היחסים הקרובה בין השניים, הפך את ראש הממשלה הישראלי למשולח כל רסן פוליטי ונורמטיבי מהסוג שהגביל אותו במשך כל הקריירה הפוליטית שלו. נתניהו מתוחכם, מדויק, מחושב ואינטליגנטי הרבה יותר מטראמפ – אבל מי שהגדיר מחדש מה יכול ראש ממשלה או נשיא לעשות, הוא האיש שנכנס בהפתעה גמורה לבית הלבן ב־2016.

נתניהו והפוליטיקה בישראל כבר לא יחזרו להיות כפי שהיו לפני חמש ועשר שנים. גדרות נפרצו, נורמות השתנו והרשתות החברתיות סייעו לזרוע כאן רעל, שנאה ותרבות של שקר וקיטוב שקשה לראות אותה משתנה. אבל אם הבוחר האמריקאי יחליט ב־3 בנובמבר להיפרד לשלום מטראמפ וממה שהוא מייצג, הפוליטיקה האמריקאית תעבור שינוי משמעותי שישפיע מייד על הישראלית. ג׳ו ביידן הוא מועמד חלש שמייצג הרבה מהחולאים של המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, ובראשם התלות בכסף הגדול, אבל ביידן בבית הלבן ישרטט מחדש את הנורמות של הפוליטיקה – גם בישראל. משפטו של נתניהו מתחיל בינואר, אבל הוא יודע שההכרעה בנובמבר עשויה להיות לא פחות קריטית עבורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker