שאלה טובה

באיזה סרט אתם חיים?

מה ז'אנר הסרטים המועדף אומר עליכם, אילו יתרונות יש לצפייה בסרטי דרמה טראומטיים ולמה לפעמים צפייה חוזרת ב"חברים" עדיפה על פני סדרה חדשה

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "הארי פוטר"
מתוך "הארי פוטר"צילום: Jaap Buitendijk

1. אמור לי מה הסרט המועדף עליך, ואומר לך מי אתה. אנשים שמעדיפים סרטי אימה נוטים להיות פחות אלטרואיסטים ויותר מופנמים; חובבי האקשן נוטים להיות יותר פתוחים ויצירתיים; ואילו אלה שמעדיפים סרטים רומנטיים נוטים להיות חרדתיים יותר. הסרטים הרומנטיים, אומרים המחקרים, מאפשרים מנוחה מהמתח של חיי היומיום בשל הסוף הטוב השכיח והעלילה הצפויה.

2. רשימת שינדלר אולי לא יהיה הסרט הראשון שתשקלו לצפות בו, אבל אפשר להבין למה הוא כה מצליח. מחקר שהשווה בין השפעת סרטי דרמה טראומטיים על הצופים לבין השפעה של סרטים דוקומנטריים נטולי רגשות, מצא שסרטי הדרמה משחררים אנדורפינים - הורמונים שגורמים לשיכוך כאב ושיפור מצב הרוח - והצופים בהם חשו שייכות קבוצתית גדולה יותר.

איור: וירוס קורונה צופה בטלויזיה
צילום: איור: איריס קוסט

3. הורים רבים מודאגים מכך שילדיהם צופים בטלוויזיה שעות רבות, אך מחקר שהשווה בין בני ארבע עד שש שצפו בסרטי פנטזיה כמו הארי פוטר לעומת ילדים שצפו בסרט עלילתי נטול קסמים, מצא שאלו שנחשפו לסרטי הפנטזיה הגיעו להישגים טובים יותר במטלות יצירתיות.

4. מתלבטים אם לצפות בסרט חדש או לחזור לצפות ב"סיינפלד" או "חברים"? למוח קל יותר לעבד סרט או סדרה בצפייה חוזרת, והיכרות מוקדמת עם העלילה משרה רוגע. בנוסף, צפייה חוזרת מעוררת נוסטלגיה.

מתוך "חברים"
מתוך "חברים"צילום: ASSOCIATED PRESS

5. בתקופת מיתון כלכלי אנשים יוצאים פחות לבתי קולנוע, אבל על פי מחקר שנערך בארצות הברית ובחן את העדפות הצרכנים בשנים 2009–2015, אחרי משבר 2008, המבלים בקולנוע העדיפו לצפות בסרטי דרמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker