החסינות שנחוצה לנו

המשבר העמיד מראה בפני החברה המודרנית: מצד אחד, עד כמה היא חשופה לפופוליזם הרסני ולאמונות טפלות, ומצד אחר, לאילו הישגים מדהימים היא מסוגלת כשהיא נוהגת באופן בוגר ורציונלי

עידו יבלונקה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עידו יבלונקה
עידו יבלונקהצילום: אייל טואג

משבר הקורונה בעיצומו, ולקחיו הסופיים יופקו רק בעתיד, אך נכון לאמצע אפריל 2020, ניתן להצביע על שתי תובנות העולות ממנו, שהן בעלות מכנה משותף משמעותי. הראשונה שבהן נוגעת לרמה העסקית, והיא לא בדיוק תובנה אלא יותר אישרור, יובשני ולא מפתיע כשם שהוא פרקטי: בעוד שבלתי אפשרי לתזמן את השוק נקודתית, ניתן להעריך, ברמה סבירה ביותר, עד כמה הוא יקר, וכפועל יוצא מכך, פגיע; וחיוני להביא זאת בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות האישי, כמו גם בזה המקצועי.

וירוס הקורונה הוא אכן אירוע "ברבור שחור" שהתרחשותו נודעה לי, כמו לכולם, רק בתחילת השנה. היתה לי אפס יכולת לצפות זאת מראש. עם זאת, יוקר השוק היה מדיד וגלוי לכולם. אפילו חברות הזנק חדשניות אינן פועלות בריק, ואיני יכול אלא לנוע באי־נוחות כשאני מדמיין מה היו עלולות להיות ההשלכות הפוטנציאליות של התעלמות מכך בכמה צומתי החלטה שלקחתי חלק בהם בשנה האחרונה.

תובנה שנייה מתייחסת למישור החברתי: האקספוננט הידוע לשמצה הכתיב קצב אירועים חסר תקדים, ונדמה שמעולם לא קרסו קונצפציות כה רבות – כלכליות, דתיות ופוליטיות – כל כך מהר. כשהתיאוריה והמציאות מתנגשים, המציאות מנצחת ב־100 אחוז מהמקרים, ובמוקדם או במאוחר בלתי אפשרי להתכחש לכך. במובן זה, המשבר העמיד מראה בפני החברה המודרנית: מצד אחד, עד כמה היא חשופה לפופוליזם הרסני ולאמונות טפלות, ומצד אחר, לאילו הישגים מדהימים היא מסוגלת כשהיא נוהגת באופן בוגר ורציונלי.

ניתן לקוות שכשנצא מהמשבר, הזיכרון הקולקטיבי יעבוד; ושחסינות העדר לא תתמצה רק בנוגדנים ל־Covid 19, אלא גם בעמידות בפני פופוליזם ואידיאולוגיות ריקות, ותחלחל לדיון הציבורי ותשפיע על אופן קבלת ההחלטות. איומים משמעותיים הרבה יותר דורשים זאת, והראשון שבהם הנזק האקולוגי הבלתי הפיך מעשה ידי אדם – שגם הוא מדיד וגלוי לכולם, כבר עכשיו.

עידו יבלונקה הוא יזם סדרתי ולשעבר מנכ"ל יאהו ישראל. בשנה האחרונה היה מעורב בשני אקזיטים. הוא נמנה עם 40 הצעירים המבטיחים של מגזין TheMarker ב–2015

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker