למה לצאת לחופשה? 5 דברים שצריך לדעת

"אם אתם עובדים קשה מדי ולא מנצלים את ימי החופש שמגיעים לכם, תזונה בריאה ופעילות גופנית לבדן לא יעזרו לכם להאריך ימים" ■ מתוך מגזין TheMarker

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בורה בורה, פולינזיה הצרפתית
בורה בורה, פולינזיה הצרפתית

כולנו זקוקים לפעמים לקצת מנוחה מהעבודה. לחופשה יש יתרונות בריאותיים ברורים. אם אתם עובדים קשה מדי ולא מנצלים את ימי החופש שמגיעים לכם, תזונה בריאה ופעילות גופנית לבדן לא יעזרו לכם להאריך ימים. מחקר שנמשך על פני כ–40 שנה מצא כי אנשים שלקחו פסק זמן מהעבודה למשך פחות משלושה שבועות בשנה היו בעלי סיכון גבוה ב–33% למוות מוקדם מאשר אלה שלקחו יותר ימי חופש.

עובדים רבים לא מנצלים את ימי החופש המגיעים להם. סקר שנערך לפני שנתיים בקרב 7,000 אמריקאים מצא כי 43% מהעובדים כלל לא יוצאים לחופשה מכיוון שהם חוששים מעומס העבודה שיחכה להם כשיחזרו. 32% אמרו שהם לא יכולים להרשות לעצמם לצאת לחופש מסיבה כלכלית.

תרבות העבודה התובענית במקומות רבים בעולם עלולה לגרום לאנשים לחשוש מניצול ימי החופש שלהם. מחקר שערכה ב–2016 חברת ביטוח הנסיעות אליאנץ מצא כי תחושת האי נוחות מיציאה לחופשה אצל בני דור ה–Y גבוהה יותר מאשר בקרב בני 40 ומעלה. 25% מהמילניאלז שהשתתפו בסקר דיווחו על תחושות חרדה ואשמה בבואם לבקש ממעסיקיהם ימי חופש, לעומת 14% בלבד מבני דור ה–X  ו–6% מהבייבי בומרס.

ומה בנוגע לחופשת לידה? כל אם טרייה יודעת שחופשת לידה היא לא באמת חופשה, אך יש יתרונות ברורים לתקופה שבה ההורים נמצאים עם התינוק בבית. לפי מחקר שנערך ב–141 מדינות, כל עשרה שבועות של חופשה לאחר לידה מפחיתים את הסיכון לתמותת תינוקות ב–10%, ואת הסיכון לתמותה עד גיל חמש ב–9%.

מי שבדרך כלל יוצאת לחופשת הלידה זו האם, אך יוזמה חדשה שעלתה לאחרונה בישראל קוראת לחייב גם אבות לקחת חופשת לידה קצרה. במחקר שנערך בארצות הברית, אבות שיצאו לחופשה של שבועיים לפחות לאחר הלידה דיווחו על קשר חזק יותר עם ילדם גם תשע שנים מאוחר יותר, בהשוואה לאבות שחזרו מיד לעבוד. חופשת הלידה חיזקה גם את הקשר בין בני הזוג והפחיתה את הסיכון לגירושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום