איך להתמודד עם משבר הדיור בערים

מצוקת הדיור בערים בעולם מחריפה והולכת. מחקר חדש מציג עשרה פתרונות יצירתיים לעידוד דיור בר-השגה

אליס צ'ארלס, הפורום הכלכלי העולמי; דיליפ גונה, PwC
אליס צ'ארלס, הפורום הכלכלי העולמי; דיליפ גונה, PwC

תהליך העיור חסר התקדים בעולם הוביל לביקוש מוגבר לדיור בר־השגה. סקר שנערך לאחרונה חשף כי 90% מתוך 200 ערים שנבדקו ברחבי העולם אינן בנות השגה למגורים, לפי ההגדרה המקובלת – כשמחירי בית ממוצע גבוהים יותר מפי שלושה מהשכר החציוני.

נשיגות (affordability) היא לא רק היכולת לרכוש או לשכור בית, אלא גם לממן את המגורים בו. על פי ההגדרה הזו נשיגות דיור כוללת מעבר לאפשרות לשלם את הוצאות הבית, גם את התשלום עבור הוצאות תחבורה, תשתיות ושירותים. אם בית הוא מספיק זול כדי לרכוש ולתחזק אותו, אבל הוא ממוקם רחוק מדי מהעבודה או מבתי הספר, אי אפשר לומר כי הוא בר־השגה.

בנייה צפופה בצ'נגדוצילום: בלומברג

הגורמים למצב הקיים משתנים מעיר לעיר, אבל הם משקפים את העובדה כי בדרך כלל ההוצאות על דיור עולות מהר יותר מההכנסות והיצע הבתים לא מדביק את הביקוש; ואת המגמה הזאת מאיצים גורמים כמו מחסור בקרקע ושינויים דמוגרפיים.

כדי להבין את האתגר, הציג הפורום הכלכלי העולמי דו"ח חדש שכותרתו "הפיכת דיור בר־השגה למציאות בערים". הדו"ח מספק סקירה מקיפה על אתגרי הדיור בר ההשגה, ומראה כיצד ערים שונות מוצאות פתרונות. הנה עשר דרכים שבהן ערים בעולם מתמודדות עם אתגרי הדיור.

1. רכישת קרקע: מכסות קרקע סחירות

רשויות מקומיות בסין הגבילו הפקעות קרקע חקלאית עבור דיור חדש. צ'נגדו וצ'ונגצ'ינג מתנסות כעת ב"מכסות קרקע סחירות" – כשליזמים מותר לבנות דיור חדש בשולי העיר, בתמורה להקצאה של קרקע נוספת לעיבוד חקלאי מחוץ לגבולות העיר הקיימים.

2. שימוש בקרקע: קהילות עם תוכנית עסקית

הרשות המקומית של סאות' ויילס, אוסטרליה, יזמה יחד עם הקהילה העסקית וקבוצות דיור קהילתיות תוכנית לפיתוח ושיפוץ של 23 אלף יחידות דיור ציבורי בשכונות הזקוקות להתחדשות, בנוסף ל־500 יחידות דיור בר־השגה ו־40 אלף יחידות דיור פרטיות. ההכנסות משמשות להשקעה מחודשת בדיור ציבורי, במתקנים לקהילה ובשטחים ציבוריים. עזרה בתחום הדיור תורמת גם לשיפור החינוך, לתוכניות הכשרה או לתעסוקה מקומית.

3. ייעוד מחדש של נכסים ריקים: שינוי ייעוד למוטלים

לוס אנג'לס העבירה לאחרונה חוק המאפשר למוטלים (בתי מלון זולים) ליהפך "דיור תומך קבוע" לחסרי בית. זה פתרון מהיר וזול יותר מבנייה חדשה, מאחר שהוא דורש רק הוספת מטבח קטן לחדרי המלון.

4. מימון: קרן עושר עירונית

המבורג וקופנהגן שיפרו את היצע הדיור בתחומיהן בכך שצירפו נכסים בבעלות ציבורית ל"קרן עושר עירונית" היוזמת פרויקטים עם המגזר הציבורי. חלוקת הסיכונים והרווחים מתאימה לאינטרסים של בעלי הנכסים, וצפויה לייעל פיתוח תשתית, תכנון ורגולציה של שימוש בקרקע.

5. פרודוקטיביות בתחום הבנייה: אקדמיית הבנייה של ראש העיר

מחסור במיומנויות בתחום הבנייה עלול לייקר את העלויות ואת הבתים. לונדון הקימה את אקדמיית הבנייה של ראש העיר כדי להסמיך מדריכים בתחום, לחזק את התיאום עם קבלנים ולספק מימון לשדרוג ציוד ההכשרה – ובכך להפוך את תעשיית הבנייה למיומנת יותר ואטרקטיבית לצעירים.

6. עיצוב: יוזמת הגג הירוק

יוזמת הגג הירוק של דנוור דורשת מבניינים בשטח של יותר מ־2,300 מ"ר לכלול גגות ירוקים או פאנלים סולריים – וגם בפרויקטים של דיור בר־השגה. העלויות הראשוניות אמנם יגדלו, אבל קהילות עם הכנסה נמוכה צפויות ליהנות בטווח הארוך מרמות נמוכות של זיהום אוויר ומים, כמו גם מחשבונות חשמל נמוכים יותר.

רק ב– 13%
מערי העולם יש
דיור בר השגה

7. חומרי בנייה: שימוש בפאנלים של פיברגלס מחוזק בגבס (GFRG)

לאחר עשור של מחקר, המכון הטכנולוגי ההודי במדרס הציע לבנות מערכת שתשתמש בפיברגלס מחוזק בגבס (GFRG) לפאנלים זולים העשויים מפסולת גבס ממפעלי דשן, שיונחו עם שימוש מינימלי בבטון ופלדה, וללא לבנים. הממשלה ההודית אישרה סטנדרטים לבנייה מסוג זה עד גובה של עשר קומות. החומר מאפשר גם שימוש מינימלי במיזוג אוויר, והוכרז בידי האו"ם כחומר ירוק.

8. כשירות: קריטריונים עבור דיור ציבורי

בדופניצה, בולגריה, נבנו 150 יחידות דיור ציבורי המיועדות לאנשים ללא נכסים. המועמדים דורגו בהתבסס על הכנסתם, מצבם התעסוקתי, רמת החינוך שלהם, גיל ומספר הילדים שלהם.

9. אחזקת נכס: מודל ורסטילי

בריסטול, בריטניה, בונה כ־160 בתים בשטח שהיה בעבר בית ספר יסודי, ואלה ישמשו למגורים באמצעות ששה סוגי אחזקה שונים בנכסים. ארגון העוסק בדיור, חברת השקעות קהילתית ומשקיע פרטי עבדו יחד כדי ליצור את המודל הזה, שבו חלק מהבתים יימכרו במחירי שוק ואחרים יוצעו בבעלות משותפת, בשכירות ועם אופציה לרכישה. התוכנית מיועדת לעובדים חיוניים המתקשים לעמוד במחירי השכירות בעיר.

10. בעלות על בתים: פרויקט דיור

פרויקט הדיור של ברנט בצפון מלבורן, אוסטרליה, ממומן באופן פרטי ונתמך על ידי אוניברסיטת מלבורן, עיריית מלבורן וגופים נוספים. כחלק מהתוכנית, שש מתוך 34 דירות יימכרו במחירי שוק כדי לממן את מכירתן של 28 דירות נוספות לדיירי הדיור הציבורי באמצעות "משכנתא דחויה שנייה" שמפחיתה את הצורך בפיקדון והחזר תשלומים. פרויקט דומה בטורונטו כלל יותר מ־6,000 בתים בני השגה בטווח של 20 שנה.

קחו אחריות

האתגרים שמציב נושא הדיור בר ההשגה דורשים היערכות מערכתית. עיריות חייבות להתייעל במישור הרגולטורי ולאפשר תהליך שקוף של רכישת קרקע; לשים דגש על זכויות בקרקע במקום על קניין; לפתח רגולציה מתאימה להשכרה כדי להגן על דיירים ועל בעלי בתים; לעודד פרויקטי נדל"ן הכוללים דיירים עם הכנסות שונות ושימושים מגוונים; לאפשר מודלים חדשניים של מימון בתים חדשים או שדרוג בתים קיימים; ולעודד פיתוח מיומנות בתעשיית הבנייה.

המגזר הפרטי חייב לאמץ מכניזם חדשני למימון פרויקטים ולסייע לביסוס אמינות האשראי של משפרי דיור. מעסיקים צריכים לעבוד בשיתוף פעולה עם קהילות כדי לספק דיור בר־השגה עבור העובדים שלהם, או לסייע במימון עלויות הדיור באמצעות הלוואות, סובסידיות או הסכמי משכנתא. יזמים פרטיים צריכים להשקיע במודלים עיצוביים בני קיימא כדי ליצור דיור עם יעילות אנרגטית, ולשפר את הפריון באמצעות מדפסות תלת־ממד, ייצור רכיבים ושימוש בחומרים אלטרנטיביים וציוד מתקדם ואוטומטי.

גם למגזר השלישי יש תפקיד מרכזי בעבודה משותפת עם ספקי דיור ביישום מודלים אלטרנטיביים של אחזקה בנכס, תמיכה במאמצי לובינג בתחום, גיבוש מדיניות, ומתן תמיכה טכנית וידע ליזמים ובעלי בתים.

תרגום: קורין דגני

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ