מגזין TheMarker

פחות עסקות, יותר כסף

בסייבר, בביומד, עם יתרון ליזמים ותיקים ומנוסים וכשהכסף הגדול באמת מתרכז בחברות ציבוריות. אלה היו האקזיטים הגדולים של 2018

אמיתי זיו
אמיתי זיו

בשנת 2018 נרשמו בהייטק הישראלי אקזיטים בשווי כולל של 12.63 מיליארד דולר, כך על פי נתונים של חברת המחקר IVC. זהו סכום נמוך מאשר ב־2017, אך זאת רק בגלל המגה־עסקה הגדולה בתולדות המשק – מכירת מובילאיי לאינטל ב־15.3 מיליארד דולר, שהתרחשה במארס של אותה השנה. מלבד אותה עסקת ענק, סך כל האקזיטים ב־2017 היה 8.5 מיליארד דולר – כך שמגמת הצמיחה נמשכת. אגב, מספר העסקות קטן: אם ב־2017 היו 133 אקזיטים, ב־2018 ירד מספרם ל־103 – המספר הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. זאת בהתאמה עם התופעה של "התבגרות" ההייטק המקומי, כך שהחברות נמכרות בשלבים מאוחרים יותר ובסכומים גדולים יותר.

ארבע עסקות בשנה החולפת היו בשווי "חד־קרני" של מיליארד דולר ומעלה. עם זאת, שלוש מהחברות האלה כבר היו ציבוריות בשלב המכירה. העסקה הגדולה ביותר היתה מכירת אורבוטק ל־KLA Tencor, בעסקה של 3.4 מיליארד דולר ששיקפה 17% מעל מחיר המניה בשוק. המתעשרים בעסקה זו הם בני הזוג קובי ויהודית ריכטר, שהחזיקו ב־5.4% ממניות החברה, כך שהעסקה הזרימה לכיסם 184 מיליון דולר.

אימפרבה. התבגרות ההייטק הישראלי מתבטאת בכל שחברות נמכרות בשלבים מאוחרים יותר ובסכומים גבוהים יותרצילום: אימפרבה

באוקטובר נמכרה חברת הסייבר אימפרבה ל־Thoma Bravo במחיר של 2.1 מיליארד דולר, מחיר ששיקף פרמייה של 30% על מחיר השוק. את החברה הקימו שלמה קרמר, מיקי בודאי ועמיחי שולמן, אך קרמר כבר מימש את מניותיו בחברה קודם לעסקה, בהכנסה של 90 מיליון דולר (ולמעשה הפסיד כ־40 מיליון דולר בגלל התזמון). זוהי דוגמה טובה לאופי של ההייטק הישראלי: מתעשרי אימפרבה הם לא פנסיונרים, אלא יזמים פעילים בחברות חדשות. קרמר הקים את קאטו נטוורקס, ובודאי את Transmit סקיוריטי. בנוסף השניים הם גם אנג'לים פעילים בתחום הסייבר. שולמן מעורב בכמה מיזמים אחרים, האחרון בהם הוא Cynerio, סטארטאפ בתחום הגנת סייבר על בתי חולים וציוד רפואי.

הלאה, לא לפי סדר כרונולוגי אלא לפי גודל העסקה: בספטמבר נמכרה מזור רובוטיקה על ידי מדטרוניק בסכום של 1.6 מיליארד דולר, 11% מעל מחירה בשוק. מזור פיתחה מערכת רובוטית לניווט כלים כירורגיים בניתוחי עמוד שדרה ומוח. המקרה שלה הוא לקח אחר לתעשייה: התמדה. מחיר העסקה גבוה פי שישה מהמחיר שלפיו נוהלו שנתיים קודם מגעים למיזוג בין שתי החברות. מנכ"ל החברה, אורי הדומי, כיהן בתפקיד מ־2003.

האקזיט האחרון הוא דווקא מקרה מוצלח פחות. ב־2012 מכרה קרן פרימיירה את NDS לסיסקו, בעסקת ענק של 5 מיליארד דולר. אלא שהמיזוג לא צלח ובמאי הקודם רכשה פרימיירה בחזרה את החטיבה במיליארד דולר, ומיתגה אותה מחדש בתור Synmedia. פתרון הדגל של החברה הוא מוצר הצפנה לחברות כבלים ולוויין, כך שיהיה קשה יותר לגנוב ולשכפל את התכנים. זוהי החברה היחידה במועדון המיליארד של 2018 שלא היתה ציבורית בעת המכירה, וגם זו נקודה למחשבה.

סולרווינדסצילום: בלומברג

ביולי 2018 נמכרה דאטורמה לסיילספורס בסכום של 800 מיליון דולר. זה כבר מקרה של אקזיט ישראלי "טיפוסי" יותר. החברה, שפיתחה מערכת שמאפשרת לחברה לבדוק את ההשפעה של ערוצי הפרסום השונים שלה, הוקמה "רק" ב־2012 והציגה צמיחה מהירה מאוד עד למכירה. שלא כמו עסקות אחרות בענף, עובדיה שמחזיקים יחדיו כ־15% מהחברה יזכו לקבל נתח מכובד מהסכום – כך שלא תהיה זו הפתעה אם בשנים הקרובות נשמע על עוד חברות שהוקמו על ידי "יוצאי דאטורמה". בסמוך לאקזיט התחייבו המייסדים, רן שריג ואפי כהן, להישאר חלק מהענקית האמריקאית. "נראה לי מדליק להיות חלק מחברה כמו סיילספורס שרוצה להיות משפיעה וגדולה", אמר שריג בסמוך לאקזיט, בראיון ל־TheMarker. נראה כמה זמן היזמים יחזיקו מעמד בתאגיד.

ביוני 2018 נמכרה EPD לפיליפס בסכום של 292 מיליון דולר. החברה פיתחה טכנולוגיה להדמיה תלת־ממדית של הלב. במקרה הזה, האקזיט הוא של יזם סדרתי, הקרדיולוג פרופ' שלמה בן חיים, שכבר מכר או מיזג 12 חברות שונות לאורך השנים.

נדב צפריר, מייסד טים8
נדב צפריר חברת טים8 צילום: מוטי מילרוד

באוקטובר שנה שעברה נרשם עוד אקזיט חריג, במיוחד במונחי מכפילים. חברת ייעוץ הסייבר סיגניה מבית Team8 נמכרה ל־Temasek הסינגפורית, בעסקה של 250 מיליון דולר, אחרי שהושקעו בחברה 4.3 מיליון דולר בלבד. "לא זכורה לי עסקה דומה בישראל בעשור האחרון", אמר ל־TheMarker גורם המעורה בפרטי העסקה בסמוך לאירוע, כשהוא מכוון לסכום רכישה שעולה על פי 50 מהשקעה. מי שנהנה מהעסקה הם מייסדי Team8, נדב צפריר, ישראל גרימברג ולירן גרינברג. Team8 היא פלטפורמה לייזום והקמה של חברות סייבר, וסיגניה היא האקזיט הראשון שלה.

מה יהיה ב־2019? אנחנו עוד לא בחצי הדרך וכבר מסתמן שהיא תעקוף את 2018 בהיקף האקזיטים. בפברואר רכשה קליק את אטיוניטי הציבורית ב־560 מיליון דולר. באותו החודש ובאותו הסכום, 560 מיליון דולר, נמכרה חברת ניהול איומי הסייבר דמיסטו לפאלו אלטו נטוורקס. עוד באותו החודש, נמכרה גם חברת הסייבר לומינייט לסימנטק ב־200 מיליון דולר. לומנייט עסקה בניהול גישה מאובטחת מרחוק לעובדים לרשת האירגונית. היא נמכרה בת שנתיים בלבד, עם 40 עובדים בסך הכל ואחרי השקעה של 14 מיליון דולר בלבד. באפריל נמכרה Samanage מנתניה ל־Solarwinds ב־350 מיליון דולר. אך כמובן מעל כל אלה, במארס נחתמה העסקה בה נמכרה מלאנוקס לאנבידיה בסכום של 6.9 מיליארד דולר – וזוהי רק רשימה חלקית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker