זווית אחוריתמגזין TheMarker

אנשי הארץ השטוחה

ביום האחרון של שנת 1999 חלם הריבוע מארץ שטוחלנדיה חלום מוזר ובו הוא מבקר בעולם הקווים

ירון כהן צמח
ירון כהן צמח
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רק מתי מעט, המאמינים לחוויה האישית שלהם מבינים את האמת ויודעים שכדור הארץ שטוח, או הולוגרמה, או שהוא חלול וגרים בו אנשים בפנים, או שאנחנו בכלל על כוכב אחר, שגם הוא שטוח וחלול, ובשביל שנדע את האמת אנחנו צריכים לשתות אקונומיקהצילום: Getty Images IL

ביום האחרון של שנת 1999 חלם הריבוע מארץ שטוחלנדיה חלום מוזר ובו הוא מבקר בעולם הקווים. שם הוא מנסה לשכנע את המלך כי הוא חלק מעולם בעל ממד נוסף, אשר בכדי להגיע אליו, צריך לעשות מעשה בלתי אפשרי בעבור קו –ללכת הצידה.

כשהתעורר, זכה הריבוע לביקור מפתיע משלו – הוא ראה עיגול קטן שהלך והתרחב ואז החל להצטמק ונעלם. הוא גם התחיל לשמוע קול שאמר לו שהוא חי בעולם שטוח שחסר את הממד הנוסף: ממד הגובה. ופתאום, נעתק הריבוע ממקומו ועלה למעלה, אל הממד הנוסף, ומשם הוא ראה את צורתם האמיתית של הדברים בעולם דו ממדי – המשולשים, הריבועים, המתומנים והעיגולים – והבין שכולם חיים על מישור. התברר לו כי מה שנדמה היה לו כעיגול משתנה בגודלו, אינו מעשה קסמים או אשליה, אלא השלכה מישורית וטבעית של כדור אשר חצה את עולמו השטוח מלמעלה למטה.

חלקכם אולי מזהים את הסיפור – זה הסיפור המבריק בשם "שטוחלנדיה", אחד מספרי המדע בדיוני הראשונים שנכתבו כבר ב־1884, על ידי הסופר, המחנך והתיאולוג הבריטי אדווין אבוט. החיבור הקצר נכתב כביקורת על החברה האנגלית של זמנו וההייררכיה הקשוחה שלה, ועל צרות המחשבה של תקופתו, שתפשה את העולם מנקודת מבטה שלה בלבד ללא כל יכולת לדמיין את העולם אחרת.

הסיפור מתרחש בשנת 1999 – רגע לפני המילניום החדש, שבאותו עולם שטוח מביא עמו את העיגול ואת בשורת האמת. גם במציאות שלנו, תחילת המילניום הנוכחי הביאה עמה הבטחה גדולה מאוד בדמות הגלובליזציה, הניצחון על הקומוניזם, המצאת האינטרנט, הטיסות לחלל והשתכללות המדע. העיתונאי תומס פרידמן, קרא בספרו מ־2005 לעולם הזה "עולם שטוח", כלומר עולם שבו הכל אפשרי לכל אחד בכל מקום תחת כנפי האמת המדעית.

אך כנראה שההיסטוריה צוחקת, כיוון שיחד עם כל זאת, קיבלנו גם את יוטיוב ואת פייסבוק – שעל פי מחקר שהתפרסם בתחילת השנה ב"גרדיאן" התברר שהם כלי מרכזי לקדם דווקא את המגמה ההפוכה, זו אשר חותרת תחת המדע, ורואה בכל הקדמה המדעית קונספירציה שיש לרסק.

רשתות אלה מכילות זרם בלתי פוסק של פייק ניוז, אמת אלטרנטיבית, עובדות מומצאות, ובעיקר דעות חסרות הייררכיה, בלי עומק ובלי רוחב, בלי מחקר, בלי סינון ובלי כל מגבלה – בליל אינסופי של הבלים שהאויב הגדול ביותר שלהם הוא האמת. האמת בדבר החיסונים, שינויי מזג האוויר, טיסות לירח וכל עומק מדעי ואינטלקטואלי – כל אלה ועוד נתפשים בעולם היוטיובי השטוח כשקרים שנועדו להקל את השליטה בבני האדם.

הכוכב החדש בעולם הקונספירציות הזה הוא אינסוף סרטונים שמלמדים, תחת חזות ורטוריקה מדעית, על המבנה האמיתי של העולם. לא, הוא לא מה שמספרים לכם מימי גלילאו וניוטון, כאילו אנחנו חיים על כדור שסובב סביב שמש באיזה גלקסיה בחלל הנרחב והאינסופי. ממש לא. כדור הארץ הוא שטוח וכל הכוכבים הם נקודות ברקיע. הניסויים שמלמדים על עקמומיות כדור הארץ הם שקריים ויש בהם טעויות. ולא, לא היתה טיסה לירח כי אי אפשר לטוס לירח, ולא בטוח שיש ירח בכלל, ומי בכלל מרגיש את כדור הארץ נע? והנה, האופק הוא קו ישר ולא עגול, ואוסטרליה? היא לא בצד השני של הכדור אלא פשוט שם, בצד השני של הים השטוח, ונאס"א בכלל הם מוסד לשליטה על ההמונים, והנה אפילו תומס פרידמן אמר שהארץ שטוחה.

למול המדע עומדת החוויה האישית והוכחות מדעיות אלטרנטיביות שמלמדות את האמת – שכדור הארץ שטוח, עד כמה שזה נשמע מוזר שכדור יכול להיות שטוח, ואם לרגע אתם מתפתים לקבל את המדע הרשמי כאמת – כן, אותו מדע אשר גילה שכדור הארץ הוא אכן כדור ולא פלטה שטוחה, שאנחנו חיים בעולם רב ממדי ולא דו ממדי, אותו מדע שאומר לנו לחסן את ילדינו למען בריאותם (וששתיית אקונומיקה מסוכנת) ושהביא אותנו לירח – אז שתדעו לכם שאתם כנועים לשטיפת המוח של השליטים האמיתיים של היקום. ברור. שהרי למה ניוטון קבע שהאות שמייצגת את הגרביטציה של כדור הארץ היא G, כשידוע לכולם שזו האות שמסמנת את האילומינטי – מה שמלמד שניוטון היה נציגם?

וביוטיוב כמו ביוטיוב – כל מי שצופה באחד מהסרטונים האלה מולעט מיד באינסוף סרטונים נוספים, ומקבל בסופו של דבר את הרושם שאכן כולנו חיים בשטוחלנדיה. אולם בשונה מהספר של אבוט, אין מעבר לעולם השטוח הזה כלום, מלבד שקרים של הממסד והמדע השקרי שלו.

לצערם של חסידי שטוחלנדיה, גם אמת זו נבלעת באינסוף הבלים אחרים, כמו לדוגמה שהארץ היא בכלל הולוגרמה, או שהיא כדור חלול וגרים בו אנשים בפנים, או שכולנו בעצם נשלטים על ידי אנשי הלטאה, או הבונים החופשיים ולא האילומינטי, או שאנחנו בכלל על כוכב אחר, שגם הוא שטוח וחלול, ובשביל שנדע את האמת אנחנו צריכים לשתות אקונומיקה.

באמת, ראיתי את זה ביוטיוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker