מגזין TheMarker |

צל כבד

השיבוש הטכנולוגי של גוגל הותיר אחריו בית קברות של חברות שחשבו שאין להן תחליף

נתנאל גאמס
נתנאל גאמס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתנאל גאמס
נתנאל גאמס

גוגל חוללה רעידת אדמה בשורה של תחומים: החל בעיתונות, עבור בתעשיית המוזיקה וכלה בשוק הסמארטפונים ושירותי הניווט, הדומיננטיות חסרת התקדים שלה שינתה את פני החברה, התרבות והאינטרנט ללא הכר. ככל שהיא צוברת יותר כוח, כך קטן הסיכוי של המתחרות לעמוד מולה. והרגולטורים? הם מעולם לא נתקלו בתופעה כזאת, אין להם כמעט כלים להתמודד עמה, והמעטים שמנסים לגשש כיצד להאט את המפלצת – עלולים לגלות שהסוסים כבר ברחו מהאורווה.

עיתונות הכנסות אבודות

צילום: גטי אימג'ס ישראל

העיתונות היגרה לאטה אל המרחב האינטרנטי, אך גילתה שמחכות לה שם שחקניות גדולות הרבה יותר ממנה, המחזיקות בכלי פרסום בעלי יעילות חסרת תקדים בהתאמת פרסומות לקהלים. המפרסמים, מצדם, לא זכרו חסד נעורים לעיתונות המסורתית, והם מפקידים חלקים עצומים מתקציבי הפרסום המקוון שלהם בידי גוגל ופייסבוק. התוצאה היא מגמה עולמית של עיתונים שנסגרים או מקצצים במשרות.

בין 1998, שנת היווסדה של גוגל, ל־2016, הצטמצם מספר העיתונאים בארצות הברית בכ־45%, לפי מחלקת העבודה של הממשל האמריקאי. את ההכנסות האבודות מהפרסום מנסים העיתונים להשלים באמצעות הצבת חומות תשלום, פנייה ללב הקוראים בבקשה לתמיכה כספית ותחינה להסיר את חוסמי הפרסומות. כל זאת, תוך ניסיון להתאים את עצמם לקצב זרימת המידע ברשת ולטווח הקשב המתכווץ של הגולשים עם כותרות צעקניות, לצד סגידה לאלוהי ה־SEO בניסיון לבלוט כמה שיותר בתוצאות בגוגל.

מוזיקה שינוי אבולוציוני

בניגוד לתחזיות השחורות של עידן נאפסטר, תעשיית המוזיקה לא קרסה בעידן האינטרנט, אלא עברה שינוי אבולוציוני ומצויה בעיצומו של תהליך הסתגלות. בהתאם לכך, ב־2018 דיווח IFPI, ארגון הגג של תעשיית המוזיקה העולמית, כי ההכנסות משירותים דיגיטליים כמו ספוטיפיי או אפל מיוזיק עקפו לראשונה את ההכנסות ממכירות דיסקים.

יוטיוב, שנרכש על ידי גוגל ב־2006 תמורת 1.65 מיליארד דולר, מהווה אבן דרך מרכזית בשינוי דפוסי ההאזנה למוזיקה. הוא אמנם הנגיש אותה באופן חסר תקדים, אך לא כולם שותפים לחגיגה. מוזיקאים רבים, מפול מקרטני ועד מיילי סיירוס, טענו כי התמלוגים שהם מקבלים זעומים לעומת ההכנסות האדירות של יוטיוב מפרסום, וגם ביחס לתמלוגים שהאמנים מקבלים משירותי סטרימינג פופולריים אחרים. כך, גוגל משתמשת בעוצמה האדירה שלה כדי לנתב את כולם לתוך יוטיוב, אבל לא משלמת לאמנים מספיק כסף. גוגל ספגה לאורך השנים ביקורת רבה גם על מדיניות זכויות היוצרים שלה ביוטיוב, ובמיוחד על כך שהיא אינה מסירה תכנים ללא רישוי באופן יזום, אלא מחכה לבקשות לעשות זאת – וכמובן, ממשיכה להרוויח מהחשיפה לפרסומות כל עוד התכנים באוויר.

מנועי חיפוש נשארו פירורים

מייסדי גוגל, סרגיי ברין ולארי פייג', לא המציאו את מנוע החיפוש. הם התבססו על טכנולוגיה קיימת ופיתחו שיטת דירוג יעילה שהתבססה על קישורים בין אתרים. חלק מתהליך הפיתוח של מנוע החיפוש, אגב, נעשה בתמיכת מלגה ממשלתית, כך שאם דונלד טראמפ, שהתבטא לאחרונה נגד גוגל, יחליט להלאים את החברה – הוא מוזמן להיתלות בפריט מידע זה כלגיטימציה לעשות זאת.

בינתיים, שוק מנועי החיפוש נמצא בשליטה מוחלטת של גוגל. לפי סטאט־קאונטר, נתח השוק העולמי של מנוע החיפוש של החברה הוא 91% בכל הפלטפורמות, והנתון אף גבוה יותר במובייל. בפירורים שגוגל משאירה מסתפקות מיקרוסופט עם בינג, יאהו, באיידו הסינית ויאנדקס הרוסית. בינג הושק על ידי מיקרוסופט בקול תרועה רמה ב־2009, תוך הכרזה על שיתוף פעולה נרחב עם יאהו. אך ההימור התגלה ככושל: יאהו שקעה והלכה, ובינג מעולם לא הצליח להתקרב באופן משמעותי לנתח השוק של גוגל. את החותמת הרשמית לשלטון היחיד של גוגל סיפק המילון הבריטי אוקספורד, כשהכיר באופן רשמי בפועל "לגגל".

השליטה הבלתי מעורערת של גוגל בתחום מעוררת דאגה וגוררת טענות על כך שהחברה מטה את תוצאות החיפוש כדי לקדם את המוצרים שלה, ומדרדרת את תוצאות המתחרים הרחק מהעמוד הראשון.

אד-טק מצמיחה להתכווצות

עד לפני כמה שנים, תעשיית האד־טק, העוסקת בפיתוח כלים טכנולוגיים לשירותי פרסום מקוון, היתה אחד התחומים החמים והמדוברים בהייטק. מספר החברות היה בצמיחה מתמדת, והן התחרו ביניהן באמצעות מגוון כלים אנליטיים שנועדו להגדיל את החשיפה לפרסומות, למקסם את ההקלקות עליהן, לנטר את הגולשים ולהציג להם פרסומות ברמת דיוק כירורגית. ב־2015 גייסה התעשייה סכום שיא של קרוב ל־3 מיליארד דולר, לפי מכון המחקר CB אינסייטס. ואולם בשלוש השנים האחרונות התעשייה מתקררת בקצב מואץ, קרנות ההון סיכון הפחיתו באופן משמעותי את השקעתן בתעשייה וחברות רבות שלא הצליחו להרוויח נסגרו, בעוד אחרות נאלצו להתמזג אל תוך חברות גדולות יותר.

אחד הזרזים להתכווצות התעשייה הוא הדומיננטיות של פייסבוק וגוגל בתחום. לפי הערכת eMarkerter, כ־37% מהסכום שיושקע בארצות הברית בפרסום דיגיטלי ב־2018 יגיע לכיסה של גוגל, ששולטת כמעט לחלוטין בכל חוליה בשרשרת הפרסום באמצעות פיתוחים טכנולוגיים עצמיים ורכישת חברות אחרות.

הצל שמטילה גוגל על תעשיית האד־טק גבה מחיר גם בישראל: חברות מקומיות רבות עברו מצמיחה להתכווצות, ומאות ישראלים איבדו את עבודתם. רק הגדולות שבהן, כמו טאבולה, אאוטבריין ואיירון סורס, מצליחות לשרוד, לפחות לעת עתה.

דפדפנים המשתמשים ויתרו על הפרטיות

גם בתחום הזה, מיקרוסופט נופלת שדודה לרגליה של גוגל. נתח השוק העולמי של כרום, הדפדפן של גוגל, הוא 60%, אחריו הדפדפן של אפל עם 14%, ושני הדפדפנים של מיקרוסופט (אדג' ואקספלורר) מגיעים יחד לנתח של 5% בלבד, לפי נתוני סטאט־קאונטר.

המשתמשים בכרום מוותרים למעשה על הפרטיות שלהם ומאפשרים לזרוע נוספת של גוגל לאסוף עליהם מידע באופן שוטף. המונופול של גוגל בתחום והתיאבון האינסופי שלה לאגירת מידע על גולשים, דבר שעליו מבוסס במידה רבה המודל העסקי שלה, מעורר שאלות קשות שהרגולטורים מתקשים לספק להן תשובות – ובהן האם היא מנצלת לרעה את השליטה הצולבת שלה בשוקי הפרסום, הדפדפנים ומנועי החיפוש כדי לקדם את האינטרסים שלה. נושא זה של שימוש לרעה בכוחה של החברה עלה כשמוזילה, מפתחת הדפדפן פיירפוקס, טענה השנה כי גוגל האטה במכוון את אתר יוטיוב בדפדפנים שאינם כרום.

אימייל יאהו מי?

בעבר, כתובת מייל של יאהו או הוטמייל לא היתה גוררת הרמת גבה, אלא שזה היה לפני שגוגל נכנסה לזירה. ב־1 באפריל 2004 גוגל השיקה את ג'ימייל, הודיעה כי הוא יהיה חינמי וכי כל משתמש יקבל נפח מידע של 1 ג'יגה־בייט. רבים חשבו שזוהי מתיחה לרגל יום השקר הבינלאומי, אלא שמהר מאוד התברר שההודעה היתה אמיתית, והשוק התחיל להרגיש את השפעתה האימתנית של גוגל. מספר המשתמשים בג'ימייל צמח במהירות, ומי שהיה רחוק מלצחוק היו שניים מהשחקנים המרכזיים בשוק האימייל אז – הוטמייל של מיקרוסופט ויאהו מייל. ב־2012 הודיעה גוגל כי ג'ימייל צבר 425 מיליון משתמשים והגיע לפסגה, תוך שהוא עוקף את הוטמייל. כיום מספר המשתמשים בג'ימייל מוערך ב־1.4 מיליארד – כפליים ממספרם של משתמשי הוטמייל ויאהו מייל גם יחד.

גוגל ספגה ביקורות רבות לאורך השנים על היעדר שקיפות, הפרה של פרטיות המשתמשים וסריקה של הדואר לשם איסוף מידע ושימוש בו למטרות פרסום, לרבות שיתוף המידע עם גורמיים שלישיים. ואולם כלבי השמירה של הפרטיות ממשיכים לנבוח, וגוגל ממשיכה לנגוס לנו במיילים ולהזין את מאגר המידע האדיר שבידיה.

מערכות הפעלה לסמאטרפונים יתרון בלתי הוגן

ב־2005 גוגל קנתה את הסטארטאפ אנדרואיד, במה שסימן את כניסתה לשוק הטלפונים הסלולריים. 13 שנים מאוחר יותר, נתח השוק של מערכת ההפעלה אנדרואיד בשוק הסמארטפונים העולמי צפוי להגיע ל־80% בסוף השנה, לפי IDC, בעוד IOS של אפל מחזיקה כ־15%.

עם זאת, האיחוד האירופי הטיל על גוגל ביולי קנס עצום של 5 מיליארד דולר בגין פגיעה בתחרות, בטענה שהיא מאלצת למעשה את יצרניות הטלפונים מבוססי־אנדרואיד להתקין בהם את החיפוש והדפדפן שלה, וזוכה כך ביתרון בלתי הוגן על פני המתחרות. גם אם הערעור שלה לא יתקבל וגוגל תשלם בסופו של דבר את הקנס, הרי שהוא יהיה שווה ערך למה שהחברה האם שלה, אלפבית, הכניסה בכשבועיים בשנה שעברה.

בהיעדר תחרות אמיתית בתחום – בין היתר עקב דשדוש מערכות הפעלה של מתחרות, כמו סמסונג, נוקיה ומיקרוסופט – אנליסטים בתחום טוענים כי האיחוד האירופי פעל מאוחר מדי, ויידרשו שנים רבות, אם בכלל, כדי לערער את המעמד המונופוליסטי של גוגל בתחום.

מפות ושירותי ניווט הקרב יוכרע ברכב האוטונומי

מפות נייר מושלכות לפח או נהפכות פריטי אספנים. מכשירי GPS, שנראו כמו חזית הטכנולוגיה עד לפני זמן קצר, נהפכים מיותרים לחלוטין, והחברות שייצרו אותם מדממות 85% משווי השוק שלהן לאחר שגוגל מאפס נכנסה לזירה, ובמיוחד לאחר שרכשה את חברת ווייז בכמיליארד דולר. כך בדיוק נראה שיבוש טכנולוגי שמשנה את השוק מקצה לקצה.

גוגל היא כיום מונופול בתחום, עם נתח שוק של 60% בארצות הברית, לפי סטטיסטה. עם מודל פרסום יעיל ומשוכלל, חשיפה אדירה ואינטגרציה עם יתר התחומים שבהם היא שולטת, זרוע הניווט והמפות של גוגל תמשיך להניב הכנסות ולהזרים לחברה מידע בזמן אמת על כל צעד שלנו. כעת ניטש קרב על פיתוח מערכות מיפוי מתקדמות לקראת עידן הרכב האוטונומי, וימים יגידו אם גוגל תצליח לגמד את המתחרות גם בתחום זה.

ביקורות גולשים, המלצות ודירוגים אני יודעת איפה הייתם

גוגל התחילה להכיר בשנים האחרונות בחשיבות העסקית האדירה של תחום ההמלצות וביקורות הגולשים, והיא רושמת בו צמיחה אדירה. היא עושה זאת, בין היתר, על ידי כך שהיא מנצלת את העובדה שהיא יודעת בדיוק איפה אתם כדי לבקש מכם לדרג מקומות בילוי – רגע לאחר שיצאתם מהם. גם במקרה זה יש כמה חברות גדולות שהושפעו עמוקות מכניסתה של גוגל לשוק.

ב־2011 גוגל בלעה את מדריך המסעדות הפופולרי זאגאט (Zagat) בעסקה של כ־150 מיליון דולר, אך לא עיכלה אותו היטב ונפטרה ממנו במארס השנה. גם ל־Yelp בטן מלאה על גוגל, שניסתה לרכוש אותה בעבר. ילפ, פלטפורמת ביקורות מבוססת גולשים בעלת שווי שוק של כ־3.9 מיליארד דולר, יצאה למלחמה בגוגל בטענה כי היא מנצלת לרעה את מעמדה המונופוליסטי, משתמשת במידע שלה ללא אישור ודוחקת אותה מתוצאות החיפוש שלה, מאבק שענקית הדירוג טריפ אדווייזר הצטרפה אליו אף היא, לצדה של ילפ. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker