מגזין TheMarker

החלטורה והקומבינה

מי הם עובדי כלכלת החלטורה, ולמה הם עושים את זה לעצמם? מחקר חדש מנסה להבין את צורת ההעסקה שמשנה את שוק העבודה

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת החלטורה צוברת תאוצה בעולם ומשנה את תרבות העבודה: החל מיחסי עובד-מעביד ועד שעות העבודה והיקף המשרה. מחקר שנערך לאחרונה ומתבסס על מדגם מייצג של 9,000 מחפשי עבודה פעילים באתר ZipRecruiter, מנסה לאפיין את העובדים ואת ההעדפות שלהם, ולהבין איך אפשר להגדיל את חלקם בשוק העבודה.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקת עבודה בארצות הברית פרסמה לאחרונה כי עובדי החלטורה מהווים כ־10.1% מכוח העבודה במשק האמריקאי. אבל מאחר שמדובר בנתון שנמוך ב־1% מהשיעור שנאמד ב־2005, לפני שהסמארטפונים וחברות כמו אובר נכנסו לחיינו, הוא נראה לא מדויק. חברת ZipRecruiter, זירת תעסוקה דיגיטלית המחברת בין מיליוני חברות ומחפשי עבודה באמצעות טכנולוגיה שמבוססת על בינה מלאכותית, טוענת כי כ־25% מהמשתתפים במחקר שערכה תיארו את עצמם כעובדי חלטורה. "אנחנו בוחנים מיליוני הצעות עבודה וחיפוש משרות בשוק העבודה בזמן אמת, ולכן אנחנו יכולים לאמוד נכון את המגמות בתחום, לרבות כלכלת חלטורה", מסביר אבי גולן, סגן נשיא להנדסה ומנהל מרכז הפיתוח של ZipRecruiter בישראל.

אבי גולן. תסכול מהתעסוקה המסורתיתצילום: ליאור כנעני

כלכלת חלטורה היא מודל העסקה דינמי המבוסס על מתן שירותים מוגדרים, שבו אנשים נשכרים לבצע משימה קצרת־טווח על בסיס המיומנויות והכישורים שלהם, ללא יחסי עובד־מעביד מחייבים לאורך זמן. דוגמה לכך היא ענקית התחבורה אובר, שמאפשרת לאנשים להתפרנס כנהגי מוניות בהתאם לזמינות שלהם. במחקר הנוכחי נשאלו הנבדקים לגבי היקף העסקתם, ורק 5% ענו שהם עובדים במשרה מלאה. המשתתפים לא התייחסו לחלטורה כאל עיסוק צדדי – עבור 65% מהם זו היתה הכנסתם היחידה; 12% הסבירו שזו בחירה שמתאימה ללוחות הזמנים שלהם; ו־10% אמרו שכך הם יכולים לעסוק במה שהם אוהבים. "רבים מהמשתתפים אמרו שהם בחרו לחלטר מתוך תסכול מהתעסוקה המסורתית", כותבים החוקרים. "שתי סיבות עיקריות לכך היו משך הזמן הנדרש למציאת עבודה והיעדר שעות עבודה גמישות. כשנשאלו איך הם מרגישים ביחס לכלכלת החלטורה, המלים 'חופש' ו'גמישות' הופיעו ביותר מ־200 מתוך 1,400 תשובות".

עבור מעסיקים רבים, אלה בשורות טובות: בחמש השנים האחרונות, חל גידול בתעסוקת עובדי חלטורה, בעיקר בתעשיות שעוסקות בהנדסה ומדע, אנרגיה, תיירות ונסיעות. בחברות המעסיקות יותר מ־500 עובדים, 10%־15% מכוח האדם הם עובדי חלטורה. בחברות קטנות יותר, השיעור נע בין 5% ל־7%. עבור החברות, שימוש בעובדי החלטורה מצמצם את העלויות, שכן חברות גדולות נוטות לשלם יותר לעובדיהן ולהציע להם הטבות שונות שעובדי החלטורה לא מקבלים.

לדברי גולן, "במגזרים כמו טכנולוגיה וייצור, שבהם הדרישות משתנות לעתים קרובות, זוהי דרך לעמוד בדרישות ולספק את הצרכים המשתנים במהירות".

אלה שבוחרים בכלכלת חלטורה מגלים שמחיר הגמישות שממנה הם נהנים הוא היעדר יציבות תעסוקתית. המחקר של ZipRecruiter מראה שקיים מאגר כישרונות בשוק שמחפש הזדמנויות תעסוקה בהיקף של משרה מלאה. "כדאי לחברות להסתכל על מידת היציבות שהן מציעות לעובדים הקבועים, ולשקול להתחלק בחלק מההון הזה גם עם עובדי החלטורה", אומרים החוקרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker