האיש שאוהב לאיים והמונופול המפלצתי שמדפיס כסף בקצב מדהים: 7 הערות על טראמפ וגוגל

ייתכן שעוצמתה הפוליטית של גוגל מתחילה להישחק ■ גם אם מניעיו של טראמפ אנוכיים, התוצאה עשויה להיות מבורכת

גיא רולניק
גיא רולניק
הנשיא דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס בפגישה עם ראשי חברות הטכנולוגיה: טים קוק (אפל), פיטר
תיל (פייפאל), שריל סנדברג (פייסבוק) ולארי פייג' (גוגל)
הנשיא דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס בפגישה עם ראשי חברות הטכנולוגיה. מימין: טים קוק (אפל), פיטר תיל (פייפאל), שריל סנדברג (פייסבוק) לארי פייג' (גוגל) וג'ף בזוס (אמזון)צילום: בלומברג
גיא רולניק
גיא רולניק

אתר האינטרנט הימני ברייטבארט אינו פופולרי במיוחד בעמק הסיליקון. אבל ב־12 בספטמבר האחרון, נאלצו רבים בעמק להיכנס לאתר שהוביל בעבר סטיב באנון, שם צפו במו עיניהם בסרטון שבו נראים מנהלים בכירים בגוגל - ובראשם אחד המייסדים, סרגיי ברין - נושאים דברים בפני עובדי החברה בבוקר שלאחר הבחירות האחרונות בארצות הברית. לא צריך לצפות בסרטון במלואו כדי להבין מה היתה האווירה בצמרת ענקית האינטרנט מיד לאחר בחירתו של דונלד טראמפ. בזה אחר זה, מבכים הבכירים את תוצאות הבחירות. לכל מי שצפה בסרטון ברור כי הנחת העבודה הסמויה של מנהלי החברה היא ש-99% מהעובדים שמולם הצביעו להילרי קלינטון.

מיד עם בחירתו של טראמפ, העריכו מומחים להגבלים עסקיים כי צפויה תפנית במדיניות מול חברות האינטרנט. ההנהלות ורוב העובדים של גוגל , פייסבוק , אפל ואמזון מזוהים עם המפלגה הדמוקרטית. יו"ר גוגל לשעבר, אריק שמידט, לקח חלק פעיל ומרכזי בקמפיין של קלינטון; מייסד אמזון ג'ף בזוס, שהוא גם הבעלים של "וושינגטון פוסט", סומן כאויב על ידי טראמפ עוד קודם להיבחרו.

אלא שבשנה האחרונה נראה היה כאילו ההערכות האלה התבדו. אף שהדומיננטיות ונתחי השוק של ענקיות האינטרנט המשיכו לגדול במהירות, לא נראה היה שהבית הלבן מתכוון לפעול. באפריל הזמנתי את ראש חטיבת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים, מקאן דלרהים, לכנס באוניברסיטת שיקגו בנושא הריכוזיות והכוח של חברות האינטרנט, אבל דלרהים סירב לקבוע עמדה בשאלה שהעלינו בכנס: האם צריך לחקור, להגביל - או אפילו לפרק את חברות האינטרנט הגדולות.

העמדה או היעדר העמדה של דלרהים דקרה את העין, בעיקר משום שבאירופה נקטו הרשויות גישה החלטית הרבה יותר. מרגרט וסטגר, נציבת התחרותיות של האיחוד האירופי, פעלה נגד גוגל באמצעות חקירות, קנסות ורטוריקה תוקפנית. ברור שההתנהלותה של גוגל בארצות הברית אינה שונה מזו שנקטה באירופה, ושההבדל היחיד הוא בגישתם של הרגולטורים.

לארי פייג' וסרגיי ברין
לארי פייג' וסרגיי ברין. הנחת העבודה הסמויה היא ש-99% מהעובדים הצביעו לקלינטוןצילום: אי־פי

גוגל לא נהפכה למונופול מפלצתי בשנה שעברה. מזה כעשור עולים סימני שאלה משמעותיים לגבי התנהגות אנטי-תחרותית ואישורים שקיבלה לרכישת חברות, שביצרו את מעמדה המונופוליסטי. למומחים להגבלים עסקיים לא היה ספק מי מעניק הגנה לגוגל - לא היו אלה הפקידים במשרד המשפטים וברשות הפדרלית לסחר, אלא המשרד הכי חשוב בוושינגטון. במארס 2015 חשף "וול סטריט ג'ורנל" מסמכים פנימיים מתוך הרשות הפדרלית לסחר, שהראו כי חקירה מטעם הרשות גילתה שגוגל השתמשה לרעה בכוחה המונופוליסטי, אך צמרת הארגון החליטה לסגור את תיק החקירה בלי פעולות אכיפה. ניתוח דו"ח המבקרים בבית הלבן, שפורסם ב-2016, הראה שהלוביסטית הראשית של גוגל היתה האורחת הכי תכופה שם, ושעובדי גוגל ביקרו שם לא פחות מ־427 פעם. היחסים החמים בין גוגל לבית הלבן איפיינו את כל הדרגים. הנשיא לשעבר, ברק אובמה, כתב בספרו "תעוזת התקווה" על העזרה הפיננסית והתפעולית שהושיטה לו הנהלת גוגל כאשר החל במרוץ לנשיאות.

גוגל נמצאת בשיא כוחה. היא מדפיסה כסף בקצב מדהים, שולטת בעולם החיפוש והדואר האלקטרוני, מחזיקה נתח שוק אדיר במערכות ההפעלה של טלפונים ניידים, ובעיקר מחזיקה במידע על העולם ועל מיליארדי משתמשיה. עם זאת, ייתכן שעוצמתה הפוליטית מתחילה להישחק. זה התחיל בציוץ של טראמפ בסוף אוגוסט, שבו קבע כי תוצאות החיפוש בגוגל מוטות נגדו - ומובילות בעיקר לאתרים ליברליים. הטענה נבדקה על ידי רבים ואין לה שחר, אבל מהרגע שבו טראמפ טען זאת החלו להופיע ידיעות על כוונת הרגולטורים לחקור את החברה. ביום הורדת הגיליון הזה לדפוס, דיווח "ניו יורק פוסט" שבבעלות איל המדיה רופרט מרדוק, ידידו של טראמפ ויריב מושבע של גוגל, על חקירה צפויה של השימוש שגוגל עשתה בכוח השוק האדיר שצברה באמצעות מערכת ההפעלה אנדרואיד לטלפונים ניידים.

ברק אובמה מציאות וירטואלית
הנשיא לשעבר, ברק אובמה. גוגל הושיטה לו יד במרוץ לנשיאותצילום: Carolyn Kaster / AP

הכוונה לחקור את גוגל מוצדקת. את החקירה, הבדיקה והדיון הציבורי על הכוח של ענקיות האינטרנט צריך היה להתחיל מזמן. לרבים בעולם העסקים האמריקאי ברור שפלטפורמות האינטרנט הגדולות יצרו סביבה עסקית, שבה קשה לשחקנים חדשים להתחרות.

גם אם המניע מאחורי הכוונה לחקור את גוגל הוא פוליטי, התוצאה עשויה להיות מבורכת. טראמפ ידוע כמי שאוהב לאיים, ואחר כך לסגור עסקות אם הן משרתות אותו, אולם יש סיכוי שהמקום הראשון שבו יספק את הבטחת הבחירות שלו יהיה זירת המונופולים האינטרנטיים. גם אם מניעיו אנוכיים ופוליטיים, התוצאה יכולה להיות משמעותית: הדומיננטיות של ענקיות האינטרנט מאיימת בטווח הקצר על התחרות והפרטיות - ובטווח הארוך עלולה לשבש ולסכן רכיבים רבים בדמוקרטיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker