גיא ארז
גיא ארז

כאשר שוקי המניות מרחפים בספירות עליונות, כדאי למשקיעים הקטנים להיתלות באילנות גבוהים ולבדוק מה עושים המקצוענים. כלומר לאן הולך "הכסף החכם", ובאילו מניות מחזיקים בתי ההשקעות וקרנות הגידור. אחרי הכל למשקיע הפרטי לא תמיד יש זמן, רצון או יכולת לבדוק לעומק את תמחור החברות תוך שקלול השפעות המיקרו והמאקרו.

באוגוסט פרסם גולדמן סאקס רשימה של המניות החביבות על קרנות הגידור הגדולות בארצות הברית ברבעון השני של 2018. הבנק בחן 830 קרנות המנהלות כ־2.3 טריליון דולר, וגיבש תיק של 50 מניות שנבחרו מתוך סקירה של "עשר המניות האהובות ביותר על קרנות הגידור". בבנק ציינו כי הרשימה שהרכיבו הכתה את מדד S&P 500 ב־62% מהרבעונים מאז 2001.

מגזר הטכנולוגיה הוא הבולט ביותר ברשימת ההשקעות הפופולריות ברבעון שחלף, ובראשו מניית פייסבוק, שנמצאת ברשימת עשר האחזקות הגדולות של 98 קרנות. אחריה נמצאות אמזון וגוגל עם אחזקות ב־81 ו־54 קרנות, בהתאמה. גם מניית עליבאבא מופיעה ברשימה בזכות 43 קרנות שמחזיקות בה. במקום השלישי בתחום התוכנה נמצאת מיקרוסופט (76 קרנות), ונציגת תחום השבבים המוליכים למחצה היא חברת NXP (47 קרנות).

עוד ברשימת המניות הפופולריות של קרנות הגידור: חברת האשראי ויזה (43 קרנות) ופייפאל (31 קרנות). את מגזר הבריאות מייצגת חברת אתנה (41 קרנות), ואת הרשימה סוגרת חברת הכבלים קומקאסט (30 קרנות).

כשבוחנים את השקעות המומחים, מעניין לבדוק כיצד פעלה חברת ההשקעות של וורן באפט, ברקשייר האתאוויי. באפט הגדיל במהלך הרבעון את אחזקתו הגדולה ביותר, חברת אפל, ביותר מ־5%, לאחזקות בשווי של כמעט 53 מיליארד דולר. הוא אינו נרתע משבירת השיא של המניה פעם אחר פעם במהלך הרבעון, ונהנה מנסיקתה לשווי של טריליון דולר; ברקשייר האתאוויי, אשר רכישת מניותיה שלה היתה מניבה תשואה של יותר מ־80% בחמש השנים האחרונות, הגדילה את חשיפתה לבנקים גולדמן סאקס בכ־21% לאחזקות בהיקף של 3 מיליארד דולר, ולבנקורפ בכ־10.8% ל־5.3 מיליארד דולר. השקעה נוספת היא בחברות התעופה דלתא וסאותווסט איירליינס, שגדלה בכ־18% בכל אחת לשווי של כ־3.3 מיליארד דולר בכל אחת.

בינתיים בישראל

סקירת פעילותם של בתי ההשקעות בישראל מלמדת על נסיקתו של כוכב אחד הרבה מעל כולם. מתחילת 2018 נהנה בית ההשקעות אלטשולר שחם מגיוסים ביותר מ־6 מיליארד שקל, פי שישה מהבא אחריו, אף על פי שמרבית הגופים סבלו מפדיונות מתחילת השנה. אחזקתו הגדולה ביותר בקרנות הנאמנות היא במניית אלוני חץ, חברת האחזקות של נתן חץ. לפי נתונים שסיפק פרדיקטה דטה, המרכז את הנתונים על אחזקות המוסדיים, היקף ההשקעה של בית ההשקעות באלוני חץ הוא יותר מ־220 מיליון שקל (נכון לסוף מאי). אלוני חץ, הנסחרת לפי 6.3 מיליארד שקל, חשופה בעיקר לתחום הנדל"ן המשרדי, דרך חברת אמות הציבורית (הפועלת בישראל), PSP הציבורית הפועלת בשווייץ וחברת קארר הפרטית הפועלת בוושינגטון. לאחרונה החלה לפעול בתחום הנדל''ן גם בבריטניה. חשיפה נוספת היא לתחום האנרגיה הירוקה דרך חברת אנרג'יקס. שווי החברה זינק ב־280% בשנים 2013־2017, אך ב־2018 ביצועיה פושרים למדי עד כה והיא מציגה תשואה אפסית.

פרט לאלוני חץ, אלטשולר שחם משקיע במניות בנק לאומי, בהיקף של כ־115 מיליון שקל, ובדיסקונט בהיקף של כ־113.5 מיליון שקל. הבנקים הישראליים, שרובם נסחרים ברמות שיא, מוחזקים גם על ידי יתר בתי ההשקעות שנבדקו. פועלים מהווה את ההשקעה השנייה בגודלה בתיק של מיטב דש (81 מיליון שקל), ולאומי ודיסקונט אחריו עם 72 מיליון שקל ו־54 מיליון שקל בהתאמה. פועלים הוא גם האחזקה הגדולה ביותר של ילין לפידות, כ־230 מיליון שקל.

האחזקה הגדולה ביותר של מיטב דש, לפני הבנקים, היא מניית כיל – בהיקף של 83 מיליון שקל. יצרנית האשלג נהנתה מנסיקה של יותר מ־40% השנה, והיא גם האחזקה הגדולה ביותר של פסגות, כ־78.5 מיליון שקל. פרט לכיל, ההשקעות הגדולות של פסגות כוללת את בזן (65 מיליון שקל), אנלייט אנרגיה (60.5 מיליון שקל) וריט 1 (58 מיליון שקל).

ההשקעה השנייה של ילין לפידות, אחרי הפועלים, היא במניית חברת הקניונים מליסרון, בהיקף של כ־180 מיליון שקל. זוהי בחירה מעניינת של בית ההשקעות, מאחר שהחברה, שהגיעה לשיא במאי אשתקד, איבדה מאז כמעט 25% משוויה על רקע האיומים על תחום הקניונים, ובהם כניסתה הצפויה של אמזון לישראל.

לילין לפידות היקף השקעות חריג בחו"ל בהשוואה למתחרים שנבדקו, עם כ־840 מיליון שקל במניות זרות, כמעט פי שלושה מהבאה אחריה, אלטשולר שחם. האחזקה הבולטת של ילין היא בחברת הנדל"ן Aroundtown Property Holdings, בהיקף של 240 מיליון שקל. החברה משקיעה בנדל"ן מניב במרכזי ערים, בעיקר בגרמניה ובהולנד. לבית ההשקעות אחזקה משמעותית נוספת של כ־100 מיליון שקל בחברת התוכנה רדוור, הנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר.

בחסכונות ארוכי הטווח האחזקות הגדולות של בתי ההשקעות דומות למדי – וחשופות בעיקר לשני הבנקים הגדולים בישראל. אלטשולר שחם משקיע בלאומי (1.5 מיליארד שקל) ובפועלים (1.2 מיליארד שקל) וכן בקבוצת עזריאלי (706 מיליון שקל). גם בפסגות האחזקה הגדולה היא של לאומי (543 מיליון שקל) ופועלים (458 מיליון שקל). ילין לפידות מעדיפים את פועלים (444 מיליון שקל) על לאומי (232 מיליון שקל). מיטב דש שונה מהם במעט, כאשר האחזקה הגדולה היא בפועלים (401 מיליון שקל), אך השנייה בהיקפה היא חברת פז נפט (374 מיליון שקל), ואילו מניית לאומי נמצאת במקום השלישי (302 מיליון שקל).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker