מגזין TheMarker

בשביל כסף חדש דרוש כסף ישן

חברת ביטמיין העוסקת בייצור מכונות לכריית מטבעות דיגיטליים תנסה לגייס כ–18 מיליארד דולר בבורסת הונג קונג

גיא ארז
גיא ארז
גדי גליקברג, מנהל מרכז הפיתוח של ביטמיין בישראל
גדי גליקברג, מנהל מרכז הפיתוח של ביטמיין בישראלצילום: עופר וקנין

יש מידה מסוימת של אירוניה בהערכות כי אחת ההנפקות הגדולות בהיסטוריה תתבצע דווקא על ידי חברה העוסקת בתחום הבלוקצ'יין, שעשוי בעתיד הקרוב להביא להחלפת הנפקות המניות המוכרות לנו (IPO) בהנפקות של מטבעות דיגיטליים (ICO). חברת ביטמיין (Bitmain) הסינית צפויה להיות מונפקת החודש בבורסת הונג קונג, ולגייס הון של כ–18 מיליארד דולר לפי שווי של 40 מיליארד דולר.

ביטמיין, שהוקמה רק לפני כחמש שנים על ידי מיקרי ג׳אן וג'יהאן וו, עוסקת בעיקר בייצור ושיווק מכונות לכריית מטבעות דיגיטליים (בשם Antminer S9), המצוידות בשבבי ASIC שפיתחה החברה. היא גם מפעילה בעצמה מאגרים לכריית מטבעות, והחלה לאחרונה לייצר שבבים לתעשיית הבינה המלאכותית. בשני סבבי הגיוס הקודמים שביצעה גייסה החברה כ–450 מיליון דולר, כשבסבב השני שנערך ביולי, הוערך שווייה ב–12 מיליארד דולר.

ביטמיין נחשבת אחת מחברות הקריפטו הגדולות בעולם מבחינת שווייה. היא מחזיקה משרדים בסין, הונג קונג, ארצות הברית, וגם רעננה - שם החלה לגייס לאחרונה עשרות עובדים נוספים. לפי הערכות, החברה צפויה להניב רווח של כ–2 מיליארד דולר ב–2018, כך שהשווי בהנפקה צפוי לשקף לה מכפיל רווח של 20. הרווח הצפוי מרשים במיוחד, היות שהוא הושג למרות צניחה בשווי מרבית המטבעות מתחילת השנה.

על הנפקת החברה עלולה להעיב צניחה דו–ספרתית שנרשמה באמצע אוגוסט במרבית המטבעות הקריפטוגרפיים, כשמחיר הביטקוין השלים ירידה של יותר מ–50% מתחילת 2018.

מעבר לסנטימנט בשוק, המשקיעים הפוטנציאליים ירצו לבחון מהו הרווח הצפוי לחברה במקרה של הסדרת שוק הקריפטו בעולם, צעד שעשוי להביא לכניסה של מתחרות ענק לתחום ייצור השבבים הייעודיים, ומנגד לאפשרות - שמרחפת תמיד מעל הענף - של פיצוץ בועת המטבעות הקריפטוגרפיים, ובראשם הביטקוין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker