שווי שוקמגזין TheMarker

10 השקרים והסילופים של פייסבוק

פייסבוק אומרת שהיא מכשיר "דמוקרטי". אין שום עדויות שמצב הדמוקרטיה בעולם בכלל ובמדינות שבהן פייסבוק נפוצה במיוחד השתפר. למעשה, יש קורלציה ברורה בין השחיקה בדמוקרטיה בחלקים רבים בעולם לבין עלייתה של פייסבוק

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניות פייסבוק איבדו בסוף יולי, ביום אחד, יותר מ־110 מיליארד דולר משוויין בעקבות דו"חות כספיים מאכזבים. האנליסטים נימקו את קריסת המניה בתחזית הצמיחה המעודכנת של החברה, אבל משהו יותר עמוק קורה לפייסבוק. יותר ויותר אנשים מתחילים לאבד אמון במייסד, יו״ר ומנכ״ל החברה, מארק צוקרברג.

1. מאז נחשפה פרשת קיימברידג' אנליטיקה, שעשתה שימוש במידע של משתמשי פייסבוק כדי להטות את הבחירות בארצות הברית, חוזרת פייסבוק וטוענת שזאת היתה תקלה חמורה. זה סילוף של המציאות: פייסבוק פתחה בשנת 2010 חלקים אדירים ממסד הנתונים שלה לצדדים שלישיים. היא עשתה זאת במכוון כדי לתמוך בצמיחה המטורפת של החברה, להרוג כל אפשרות שיקומו לה מתחרות, וכדי לפתות יצרני ציוד קצה לעבוד עמה באופן בלעדי. השימוש המסיבי שעשו צדדים שלישיים במידע לא היה ״תקלה״, אלא שימוש חוקי ומתוכנן.

2. פייסבוק טוענת שהיא מחויבת לשמור על הפרטיות של הלקוחות שלה. זהו סילוף נוסף של המציאות. פייסבוק התנהלה במשך כעשור תחת הנחה שפרטיות היא נורמה שעברה מהעולם, וטענה שלמשתמשים שלה אין צורך ורצון בה. הרעיון הזה היה קריטי למודל העסקי שלה.

3. פייסבוק טוענת שהחזון שלה הוא ״לחבר את העולם״. זהו סילוף של הפעילות האמיתית של החברה. חיבור העולם לא היה יוצר חברה עם שווי של 600 מיליארד דולר תוך 15 שנה. פייסבוק לא מרוכזת בחיבור העולם, אלא באיסוף מידע אישי על מיליארדי אנשים ומכירתו לצדדים שלישיים כדי למקסם הכנסות מפרסום.

4. כאשר הועלו טענות שגורמים שונים הפיצו ערב הבחירות בארצות הברית חדשות מזויפות דרך פייסבוק, טען צוקרברג שזה רעיון ״משוגע״. הוא כנראה סילף או שיקר. בידי פייסבוק היו מחקרים מדעיים שהראו שפרסום מטורגט ברשת יכול להשפיע בצורה חסרת תקדים על הדעות, הרגשות וההתנהגות של הגולשים.

5. בשנה שעברה הבטיחה פייסבוק שהיא תעשה הכל כדי לדאוג שהזמן שמבלים הגולשים ברשתות שלה יהיה Time Well Spent. היא שוב מסלפת. פייסבוק תכננה את האפליקציות שלה כדי לגרום לאנשים להשתמש בהן עוד ועוד. היא יודעת שבמקרים רבים השימוש גורם להתמכרות ויש לו השפעות פסיכולוגיות. אנשים, ובעיקר צעירים, מסוגלים לבהות במשך שעות ביום בפיד של האינסטגרם שלהם – בדיוק משום שפייסבוק תכננה אותו כך.

6. פייסבוק אומרת שהיא מכשיר ״דמוקרטי״. אין שום עדויות שמצב הדמוקרטיה בעולם בכלל ובמדינות בהן פייסבוק נפוצה במיוחד השתפר. אי אפשר לדבר על נסיבתיות – אבל יש קורלציה ברורה בין השחיקה בדמוקרטיה בחלקים רבים בעולם לבין עלייתה של פייסבוק בעשור האחרון. פייסבוק היא פלטפורמת פרסום, וככזאת התכנים שלה מוטים לכיוון של הגורמים שמוכנים לשלם הכי הרבה כסף ולכיוון תכנים שהם פרובוקטיביים וקיצוניים. יש מחקרים שמראים שתוכן שקרי הוא יותר ויראלי מתוכן אמיתי. אין קשר בין תוכן פופולרי בפייסבוק לבין ״דמוקרטיה״.

7. פייסבוק טוענת שהיא מעודדת את ״הדיון״ ו״השיח״, אבל האלגוריתם שלה חושף אנשים בעיקר לדעות שקרובות לדעות שלהם. הדעות ו״החדשות״ שזוכות בדרך כלל לתשומת לב הן הקיצוניות והפרובוקטיביות ביותר.

8. פייסבוק הודיעה השנה שהיא תשכור 20 אלף איש אשר יסננו את התוכן ברשת. היא עושה זאת רק בגלל שהיא תחת איום גובר של רגולציה, ואף פירוק במקרה הקיצוני. האמת היא שלפייסבוק אין שום יכולת אמיתית לקבוע מהו תוכן ראוי לפרסום – כל עוד היא ממשיכה להיות חברת מדיה שמתחפשת לחברה טכנולוגית. כדי לערוך תכנים צריך להפעיל שיקול דעת עריכתי ועיתונאי – דבר שפייסבוק לא רוצה ולא יכולה לעשות. אם פייסבוק תודיע שהיא חברת מדיה שמסננת ועורכת תכנים, ידרשו ממנה הרגולטורים לעמוד בכל הדרישות שבהן עומדים עיתונים וכלי תקשורת. אם פייסבוק תודיע שהיא חברת מדיה, ישאלו אנשים בכל העולם האם ראוי שחברת מדיה אחת, הנשלטת על ידי אדם אחד במודל דיקטטורי, תשלוט בנתח כה גדול משוק החדשות והרעיונות הגלובלי.

9. פייסבוק אומרת שהיא תשתנה; שהיא לא תאסוף מהמשתמשים כמות אדירה של מידע מבלי ליידע אותם בצורה ברורה. היא משקרת. המסכים החדשים – שבהם פייסבוק ביקשה את אישור המשתמשים להמשיך לאסוף עליהם מידע כדי למכור פרסום לצדדים שלישיים – ממשיכים להיות מעוצבים בדרך מטעה שמעודדת אנשים להמשיך לתת לחברה צ׳ק פתוח להשתמש בנתונים האישיים שלהם.

10. פייסבוק אומרת שהיא תקבל על עצמה רגולציה, אבל במקביל היא ממשיכה לאיים על מקבלי ההחלטות שאם יפגעו בה הם ייתנו יתרון לחברות האינטרנט הסיניות. ההנהגה של פייסבוק גילתה אחריות אפסית לציבור, והגיע הזמן להפסיק להקשיב לה, ולהסדיר את פעילותה, בלי שיתוף הפעולה שלה. פייסבוק היא לא חברה טכנולוגית שמחברת את העולם, היא הגלגול המודרני המשלב תכונות של חברות הסיגריות, יצרניות מוצרים עתירי סוכר ומלח, חברות הימורים, פרסום, ריגול ואיסוף מידע. המוסדות הדמוקרטיים שלנו, האמיתיים, צריכים להגן עלינו מפניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker