דבר העורךמגזין TheMarker

הסיפור של הסיפור

אפשר לספר כל סיפור באינסוף גרסאות ודגשים, לעבור סעיף אחר סעיף, "להוכיח" את ההפך או להציג אותו בקונטקסט שונה או בפרופורציה אחרת. ממילא, כל אחד רואה את המציאות על פי דרכו, בדרך כלל בהתאם למקום שממנו הוא מגיע

איתן אבריאל
איתן אבריאל

מה אתם עונים, ברגע זה, לשאלה הפשוטה "מה מצבה של מדינת ישראל"?

רבים ישיבו שהמצב מעולם לא היה טוב יותר, ולא יתקשו לספק הוכחות לטענתם. הנה: בניגוד לעבר, אין מעלינו איום קיומי, הצבא שלנו הוא החזק באזור; אויבינו חלשים ומסוכסכים; המצב הכלכלי מצוין, רמת החיים והתוצר לנפש הם ברמה אירופית; שיעור האבטלה הוא הנמוך מאז קום המדינה; בשורה של תחומים, למשל בהייטק, בסטארטאפים, במספר הפטנטים ובמספר זוכי פרס הנובל, ישראל היא בין המדינות המובילות בעולם; בתרבות אנחנו בולטים מעבר למשקלנו הסגולי, עם תעשיית קולנוע וטלוויזיה שמיוצאת לחו"ל וזוכה טרייה בתחרות האירוויזיון; החברה שלנו, לאחר שנים של דומיננטיות אשכנזית, מורכבת כיום מפסיפס של עדות ותרבויות שלכל אחת מהן יש מקום תחת השמש. ולסיום: הנתונים מראים שאנו חיים שנים רבות יותר, אנחנו בריאים יותר ומאושרים יותר – גם לעומת מה שהיינו בעבר וגם ביחס לרוב המדינות האחרות בעולם. כל אחד מרגיש בלבו, בוודאי אם הוא טייל מעבר לים וראה את שאר העולם, שישראל היא המקום הטוב בעולם לחיות בו. לא ככה?

אלא שיש גם נרטיב אחר – שגם הוא מתבסס על עובדות ונתוני אמת: אנחנו חיים על חרבנו, וילדנו נהרגים בצבא או בשל מעשי טרור; אין אור בקצה המנהרה הביטחונית, ותקציב הביטחון זולל את תקציב המדינה; בכלכלה שלנו שולטים תאגידים ציניים ופקידים אדישים; אי השוויון והעוני הם מהגבוהים בעולם המערבי; המוביליות הכלכלית נמוכה ולרבים אין תעסוקה במקצועות שבחרו ולמדו; יוקר המחיה ומחירי הדיור הם מהגבוהים בעולם במונחים מוחלטים, ועוד יותר מכך ביחס לרמות השכר; לרוב הציבור אין ולא תהיה פנסיה ראויה; המגזר הציבורי גרוע ומושחת, הבריאות הציבורית קורסת, ומערכת החינוך היא הגרועה מבין מדינות המערב; אין אצלנו סולידריות או ערבות הדדית – ובמקומן מתנהלת מלחמה תרבותית וכלכלית בין השבטים השונים המרכיבים את המדינה, שעלולה להביא במוקדם או במאוחר לחיסולה.

איזה מהתיאורים הללו מתאר את המציאות? שניהם, וגם אף אחד מהם. בשניהם אפשר לעבור סעיף אחר סעיף, "להוכיח" את ההיפך, להציג אותו בקונטקסט שונה או בפרופורציה אחרת. כל אחד רואה את המציאות ומנתח את הנתונים ואת העובדות על פי דרכו, בדרך כלל בהתאם למקום שממנו הוא מגיע ומהפוזיציה שבה הוא יושב עתה.

סיפורים עומדים בליבת התרבות האנושית משחר ההיסטוריה: רעיונות ונרטיבים הם אלה שמשנים את העולם ומניעים את האנושות קדימה. כל ספר ניהול או מדריך ל"השפעה" מבהירים שהיכולת של אדם לספר סיפור מעניין ולזקק את הנרטיב שמתאים ליעדים שלו הם תנאי כמעט הכרחי להצלחתו. חלק גדול מהמאבקים בעולם, בתוך ישראל ובין בני אדם בודדים, הוא התנגשויות של נרטיבים שבהן לעתים קרובות כל צד משוכנע, בכל נימי נפשו, שהוא זה המחזיק באמת. הפולמוס הציבורי סביב חוק הלאום או חוק הפונדקאות הם רק שתי דוגמאות עכשוויות.

גיליון זה של מגזין TheMarker מתמקד בנרטיבים כאלה, בדגש על ניהול, כלכלה ועסקים. בכתבות ביקשנו לברר עד כמה היכולת לספק נרטיב חשובה למנהיגים ומנהלים, כיצד חברות מנצלות שינוי של נרטיב, סיווג ומיתוג כדי להפוך ממשעממות למלהיבות, וכיצד ניתן לקחת עשרה אנשים, מונחים או אירועים ולהציג את הסיפור שלהם בדרך משכנעת – וגם בדרך אחרת, הפוכה, אך משכנעת לא פחות.

אבל זהירות: התובנה שניתן לקחת כמעט מכל מציאות ולהציג אותה בשלל דרכים, בדרך כלל על פי האינטרס של המציג, אינה שקולה לטענה שאין נתונים, אין עובדות, אין אמת ואין שקר. הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ אולי יכול לשקר במחצית מהדברים שהוא אומר, אך לרובנו אין את הגמישות הזו, לא במישור האישי ולא בזירה הציבורית. הסוד ליצירת סיפור מוצלח הוא לקחת את המציאות, את העובדות ואת המספרים – הדברים שעליהם בלתי אפשרי או קשה לערער – ומהם לייצר את הנרטיב שמתאים לכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker