אל תעצרו את העיר

המערכות הקיימות לתחבורה ציבורית צריכות לשתף פעולה עם המתחרות הטכנולוגיות החדשות כדי לספק את השירות הטוב ביותר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

השינוי אולי יחמוק מעיניהם של המצטופפים בקו אוטובוס 25 בלונדון או במסלול A של הרכבת התחתית בניו יורק. אך העומס בתחבורה הציבורית בערים אלה פוחת והולך. מספר הנוסעים נותר ללא שינוי או יורד כמעט בכל עיר אמריקאית, ובכמה ערים בקנדה ובאירופה. זאת, למרות צמיחה חזקה באוכלוסייה העירונית ובתעסוקה. הנוסעים שנדחסים כמו סרדינים בתחבורה הציבורית בוודאי יופתעו לשמוע שהירידה בשימוש בתחבורה ציבורית היא בעיה.

אף שהרשויות שאחראיות על התחבורה הציבורית מאשימות את התשתיות ואת התמרורים המקולקלים בחוסר הפופולריות שלהן, נראה כי הן פשוט הובסו על ידי המתחרות שמספקות פתרונות חלופיים. שירותי הסעות מבוססי אפליקציה כמו אובר וליפט הם נוחים יותר מרכבות או אוטובוסים. רכיבה על אופניים היא נעימה יותר מאשר בעבר, ואופניים להשכרה זמינים בערים רבות. מכוניות נהפכו לנגישות יותר הודות להלוואות בריבית נמוכה. קניות מקוונות, עבודה מהבית וחללי עבודה משותפים מסייעים ליותר אנשים להימנע כליל מהשימוש בתחבורה הציבורית.

אופניים שיתופיים בשנחאיצילום: בלומברג

התחרות צפויה להתחזק. כמה מעבדות כבר מפתחות טכנולוגיות ואפליקציות חדשות לנסיעה. עמק הסיליקון המציא את אובר, ולאחרונה, גם אפליקציות שמאפשרות לאנשים לשכור אופנועים חשמליים ולהשאיר אותם על המדרכה כשהשימוש הסתיים. סין פיתחה אופניים ללא תחנת עגינה כמו ofo ואופניים חשמליים שמופעלים באמצעות סוללות, ושתי ההמצאות מתפשטות כעת בעולם. כמה המצאות ייכשלו או שהרגולציה תחסל אותן (בשלב מסוים, נראה היה כי הסגוויי הוא העתיד). אך רעיונות חדשים, כולל מוניות אוטונומיות, ממתינים מעבר לפינה. תחבורת ההמונים אינה מסוגלת להתפתח במהירות שכזו. הוספת קווי רכבת חדשים היא כיום תהליך מורכב ויקר ביותר, כפי שקרה עם קו הרכבת התחתית סקנד אווניו בניו יורק, קרוסרייל בלונדון וקו המטרו נורת־סאות באמסטרדם.

בניית קו חדש מקשה מאוד על חייהן של מפעילות מערכות התחבורה הציבורית. זאת גם בעיה עבור הערים עצמן. בין אם אתם מסכימים לכך או לא – יש גם דברים טובים בתחבורה הציבורית להמונים. היא מספקת שירות לאנשים מבוגרים מדי, צעירים מדי, עניים מדי, חששניים מדי או שיכורים מדי מכדי לנהוג או לרכוב. רכבות ורכבות תחתיות אינן מזהמות את הסביבה כמו מכוניות ומסיעות הרבה יותר אנשים. הסכנה היא שהתחבורה הציבורית תיהפך לשריד פחות פופולרי ופחות טוב מהעבר. המשמעות של פחות נוסעים היא פחות רכבות ואוטובוסים, מה שמוביל לזמני המתנה ארוכים יותר לנוסעים המתמידים. המכוניות, בין אם אוטונומיות או לא, ימשיכו למלא את הכבישים.

מבחינה מסוימת אפשר למנוע עתיד דיסטופי כזה על ידי שימוש נכון בכבישים. ערים רבות, במיוחד בארצות הברית, מתמרצות בנדיבות נהיגה כשהן מאלצות את הקבלנים לספק יותר מקומות חנייה. ערים אחרות קבעו שעל נהיגה באזורים פקוקים במיוחד יצטרך הנהג לשלם אגרה. אך זהו כלי לא יעיל במיוחד. בחלק גדול מהאזורים האלה נמכרים כרטיסים יומיים לנהיגה חופשית – ומוניות ומיניבוסים אינם צריכים לשלם בהם אגרה. דרך טובה בהרבה תהיה לגבות תשלום בכל כביש, עם תשלום גבוה יותר לכבישים העמוסים במיוחד.

רשויות התחבורה צריכות גם לאמץ את החדשנות ולהעתיק אותה. ערים נוטות להתעלם משירותים מבוססי אפליקציה או לנסות לדחוק אותם מחוץ לכבישים. אפשר להבין אותן, לאור ההתעלמות מהחוקים שמאפיינת חברות כמו אובר. אך זאת טעות. אף שצורות חדשות של תחבורה פעמים רבות מתחרות עם הקודמות להן במרכזי הערים, הן אמורות להשלים זו את זו בפרברים. שירותי מוניות ואופניים חשמליים יכולים להסיע אנשים מתחנות רכבת ואוטובוס – שבדרך כלל ממוקמות רחוק זו מזו מחוץ למרכז העיר – ואליהן.

סביר להניח שאנשים בדרך כלל אינם מבחינים בין תחבורה ציבורית לפרטית. הם רק רוצים להגיע למקום כלשהו בנוחות ובמהירות. מערכת אידיאלית תאפשר להם לנוע ברחבי העיר תמורת תשלום בודד, ולעבור מרכבות למוניות או אופניים, לפי הצורך. בניית פלטפורמה שתאפשר זאת היא קשה ודורשת התחנפויות לרשתות המסורתיות כמו גם לחברות הטכנולוגיה – אך יש כמה ערים, כמו הלסינקי וברמינגהם, שמשקיעות מאמצים בניסיון. זה בוודאי הסוד לשמירה על התנועה הזורמת בערים.

תרגום: טלי גולדשטין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker