זווית אחורית |

התוכנית הסודית של הגברים הלבנים והעשירים

בעבר היתה זו הדת, בעת המודרנית זה המדע. אולם בשולי אמונות אלו נמצאים הסיפורים על קבוצות של גברים שנפגשים מדי פעם במקומות נסתרים ומתכננים איך ייראה העתיד של כולנו

ירון כהן צמח
ירון כהן צמח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס הבוהמיין גרוב. הכנס השמור, הסודי והמסתורי ביותרצילום: Aarkwilde

השמועות על קבוצות נסתרות, שלא במפתיע מורכבות רובן ככולן מגברים, ששולטות בעולם ומתכננות מהלכים – לא מתפוגגות אף פעם. תמיד יש משהו שמזין את האמונה שמאחורי הקלעים יש מי שמושך בחוטים ומכוון את מה שקורה למען תכלית סמויה. האמונה הזו מנחמת כי היא מעניקה לנו שקט קוגניטיבי על רקע אקראיות החיים או הקשיים שאנו חווים בהם. היא מספרת לנו שהכל מכוון, גם אם לא לטובתנו, ושרק אם נדע איך ומי שולטים בגורל, נוכל לשנותו. בעבר היתה זו הדת, בעת המודרנית זה המדע. בשולי האמונות האלו נמצאים הסיפורים על קבוצות הגברים שנפגשים בסתר ומתכננים איך ייראה העתיד של כולנו.

לעתים אלה לא רק סיפורים, אלא האמת. כנסים של אנשי שלטון, כלכלנים, בעלי הון ושליטי השוק אינם נדירים. בכנסים האלה גברים נפגשים ומדברים על דברים שברומו של העולם: מה עושים עם המשבר הכלכלי? האם אנחנו בדרך לתקופת שלום או מלחמה? לעתים זה לא נגמר בדיבורים אלא מגיע גם למעשה – הסכמה על יצירת משברים או יציאה למלחמות, כריתת בריתות והסכמים בין מדינות.

כך לדוגמה כנס דאבוס השנתי שמתקיים מאז 1971 בכל ינואר בעיירה מושלגת בהרי שווייץ. מהו אם לא כנס של גברים נבחרים ומורמים מהעם, שנפגשים ומדברים על נושאים ברומה של הכלכלה ומתכננים בפועל את המבנה והצורה שבה היא תתקיים, תחת הסיסמה הגנרית שאומרת שחברי הכנס "מחויבים לשפר את מצב העולם"?

אך בעוד שדאבוס הוא כנס גלוי ופתוח שהתקשורת דואגת לדווח על כל מה שקורה בו ובכך יוצרת תחושת השתתפות, יש כינוסים דומים אך פחות פתוחים. כנס בילדרברג הוא אחד כזה. אמנם בשנים האחרונות הכנס כבר לא כל כך סודי ולא בדיוק נסתר, אולם המידע על השיחות שבו נשמר בין שותפי הסוד בלבד.

לא כל אחד יכול להיכנס לחבורה המצומצמת של הגברים שנפגשים כל יוני, מזה 66 שנה. בהם אפשר למצוא ראשי בנקים מרכזיים, אנשי תקשורת, שועי עולם, חברי משפחות מלכותיות ועוד. הוא הוקם על ידי משפחת המלוכה ההולנדית, כדי לתכנן מחדש את כלכלת העולם המערבי לאחר מלחמת העולם השנייה. הכינוס נקרא על שם המלון שבו נערך המפגש הראשון – בילדרברג בארנהם, הולנד. מאז הוא נודד בעיירות ציוריות, והשנה הגיע לטורינו.

את האירוע מאבטחת חברת ביטחון פרטית כדי למנוע הצצות של סקרנים ותקשורת, ומטרתו, לפי הצהרות המארגנים, לקיים שיחות על עולם חופשי מנשק וטרור, שבו הדמוקרטיה והטכנולוגיה פורחות ומעניקות טוב לכולם. אולם ברור שהרעיון של אסיפת גברים לבנים ומערביים שמתכננים את העולם, נוגד את הרעיון של הדמוקרטיה. וגם סביר להניח שדברים אחרים עומדים על סדר יומם כמו תוכניות להגדלת כוחם ועושרם. את זה הם עושים לעתים באופן דמוקרטי ובאמצעות תמיכה בפוליטיקאים נוחים, ולעתים באופן פחות נחמד כמו יצירת משברים כלכליים, שמהווים הזדמנות להתעשר, או סתם מאפשרים להם להמשיך ולשלוט בהתקדמות הטכנולוגית.

ואם זה לא מספיק, הנה מסיבת יער מהסוג המסתורי באמת, שבה ישתתפו לא מעט מחברי קבוצת בילדרברג (שהם גם החברים בקבוצת דאבוס, כמובן), שיעתיקו ביולי בכל שנה את מקומם ליער אפל במונטה ריו, קליפורניה, ושם ישתתפו בכנס הבוהמיין גרוב: הכנס השמור, הסודי והמסתורי ביותר.

הכינוס היה תמים בתחילתו בשנות ה־70 של המאה ה־19 – באותן שנים הוא התקיים כמחנה קיץ נחמד של אנשי בוהמה, משוררים ואמנים, ששאפו לחזור לפולחן הטבע הקדום. שם ביער הם ביצעו טקסים של התחדשות והתנקות, תוך כדי קריאת שירים וסיפורים והעלאת הצגות. אך עם הזמן וכניסת אנשי עסקים ובעלי כוח פוליטי לשורותיו, הוא נהפך כנס סודי ומסתורי ששמור היטב. נשיאים, פוליטיקאים בכירים, בנקאים ובעלי כלי תקשורת מתכנסים בכל יולי באפלת היער למשך שבועיים, למרגלותיו של מזבח מסיבי שנמצא על במה שבמרכזה פסל עצום מבטון ופלדה של ינשוף מוקף בלהבות של אש. שם הם מקיימים טקסים סודיים שלאף אחד אין מושג עליהם, כגון פולחן "שריפת הדאגה", שמטרתו לחגוג את חגיגית החיים הטובים.

אמנם סיסמת הבוהמיין קלאב היא "עכבישים טווים לא ייכנסו הנה", כלומר שאין להביא את טרדות היומיום ליער, אבל ברור שבין ריטואל אחד למשנהו, בעודם עטופים גלימות טקסיות, יש למשתתפים הרבה זמן לדון בדיוק על עניינים אלה – איך למשוך בחוטים הנכונים כדי לקדם את האינטרסים שלהם. לא סתם הינשוף, שנחשב החיה החכמה הרואה הכל, הוא הסמל המובהק ביותר של הקבוצה. יותר מכל, הוא מבטא את הרעיון המרכזי שלה – כשכולם ישנים, אנחנו ערים, על פסגות גבוהות ומושלגות וגם במעמקי היער.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker