מותק, הכלכלנים השתגעו - מגזין TheMarker - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מותק, הכלכלנים השתגעו

מחקר חדש בבריטניה מצטרף למגמה האופנתית, ומציע לחלק 10,000 ליש"ט לצעירים כדי לפצות אותם על פערי ההכנסה מול הוריהם. מה הסיכוי שהמבוגרים יסכימו לממן את הדור שאחריהם?

האם מענק של כמה עשרות אלפי שקלים לכל צעיר בן 25 יכול לסייע לצמצם את הפערים הפערים הכלכליים? כך לפחות טוען מכון מחקר מוביל בבריטניה, במחקר שפרסם לאחרונה ועורר הדים. ״אנחנו ממליצים על מענק של 10,000 ליש״ט לבגירים־צעירים, שנועד לסייע בפיתוח מיומנויות תעסוקה, יזמות, דיור וחיסכון פנסיוני״, נכתב בדו״ח שפרסם במאי מכון Resolution Foundation, המספק נתונים וניתוחים על רמת החיים במדינה.

בדו״ח מציינים החוקרים כי ההשפעות של המהלך יהיו מטלטלות, בתקופה שבה זינקו הפערים הכלכליים בין עניים לעשירים – ובין צעירים למבוגרים. ״מענק כזה יכפיל לכל הפחות את ההון של 60% מהצעירים הבריטיים בסוף שנות ה־20 לחייהם. הוא יכול לשמש כדי לממן מחצית מכל פיקדון לרכישת נכס מגורים, ללימודי תואר שני או הכשרה מקצועית משמעותית, ויוכל להוסיף כ־45 אלף ליש״ט לחיסכון פנסיוני, אם יושקע מיידית עם קבלת המענק״.

Kirsty Wigglesworth/אי־פי

החוקרים מציינים עוד כי המענק יוכל לשמש למימון שכר דירה במעבר של אנשים למקום חדש לצורכי עבודה, ולעודד נטילת סיכונים ביזמות שצעירים רבים חוששים לקחת בשל מצבם הכלכלי. ״גישה כזאת היא המחשה אמיצה לתפקיד שהמדינה יכולה ליטול בחוזה הבין־דורי שנכתב במאה ה־21״, הם מסכמים. עלות המענק מוערכת ב־7 מיליארד ליש״ט בשנה, ולפי הצעת מחברי המחקר הוא ימומן באמצעות מערכת מס הירושה הבריטית.

דובר של ממשלת בריטניה קידם בברכה את היוזמה, ותיאר את בעיית הפערים הכלכליים הבין־דוריים כ״אחד האתגרים הגדולים בזמננו״. עם זאת, הדובר לא ציין אם ממשלת השמרנים בראשותה של תרזה מיי תבחן את אימוץ היוזמה או חלקים ממנה.

המחקר מתפרסם בימים שבהם פסימיות היא התחושה הדומיננטית בקרב צעירים בריטים בנוגע לעתידם. לפי נתוני המכון, שניים מכל שלושה צעירים חשים פסימיות לגבי האפשרות שחייהם יהיו טובים יותר מאלה של הוריהם. זה שינוי דרמטי לעומת סקר דומה שנערך ב־2003, ובו האופטימיים גברו על הפסימיים ביחס של 4 ל־1. הפסימיות של הצעירים הבריטיים ב־2018 נוגעת להיבטים הכלכליים של החיים – דיור, עבודה ופנסיה, ושם הפסימיים גוברים על האופטימיים ביחס של 5 ל־1. ב־2016 פרסם Resolution Foundation מחקר שלפיו צעיר בריטי בשנות ה־20 לחייו מרוויח בממוצע כ־8,000 ליש״ט לשנה פחות מצעיר בדור הקודם.

מילניאלז הם בעלי נכסים בשיעור נמוך יותר מאשר דורות קודמים
השינוי בשכר החציוני הריאלי השבועי, לפי גיל ודור, בבריטניה, 1917 – 1975

הנתון העגום הזה לא מעיד רק על מצבם של הצעירים בבריטניה. סקר שערך ב־2017 הפורום הכלכלי העולמי בקרב צעירים ברחבי העולם מצא כי בני דור המילניום חוששים יותר מכל מהפערים הכלכליים. בסקר, שנערך בקרב יותר מ־1,000 צעירים בני 30־20 ב־285 ערים בעולם, השיבו 43% מהמשתתפים כי הבעיה החמורה ביותר היא אי השוויון הכלכלי.

החרדה הכלכלית של צעירים כיום נובעת משילוב של גורמים: אבטלה גבוהה מהממוצע, זינוק במחירי הדיור שהופך את חלום הבעלות על דירה לרחוק יותר, יוקר מחיה מאמיר, שעות עבודה ארוכות, שכר שדורך במקום במקצועות רבים, חוסר ביטחון תעסוקתי במגזר הפרטי ושינויים טכנולוגיים שעתידים להעלים לא מעט מקצועות.

היוזמה של Resolution Foundation מתכתבת עם תוכניות להכנסה בסיסית אוניברסלית. עיקרה של התוכנית הוא מתן משכורת חודשית מהמדינה לכל אזרח ללא קשר להכנסה מעבודה, במטרה לספק רשת ביטחון. התוכניות הללו צוברות תאוצה בשנים האחרונות וזוכות לתמיכה גם מאנשים כמו מייסד פייסבוק מארק צוקרברג ומייסד טסלה ו־Space X, אילון מאסק. תומך נלהב נוסף ביוזמה הוא כריס יוז בן ה־35, שהיה מהמשקיעים הראשונים בפייסבוק, וכעת מקדיש את זמנו לצמצום פערים כלכליים ולהעלאת מסים לעשירים. יוז מציע שהממשלה תזרים 500 דולר בחודש לכל אמריקאי שמשתכר פחות מ־50 אלף דולר בשנה מעבודה, בעלות שנתית כוללת של 290 מיליארד דולר – כמחצית מתקציב הביטחון השנתי של ארצות הברית.

יונתן בלום

ב־2016 היתה שווייץ המדינה הראשונה בעולם שערכה משאל עם בנוגע למתן הכנסה בסיסית אוניברסלית של 2,500 פרנק שווייצרי בחודש לכל מבוגר ו־625 פרנק לילדים עד גיל 18. ואולם, המצביעים דחו את היוזמה ברוב גדול של 77% – ככל הנראה בשל אזהרות הממשלה שצעד כזה ימשוך למדינה העשירה גל של מהגרים עניים. גם בקנדה, הולנד ופינלנד – מהעשירות שבמדינות העולם במונחי הכנסה לנפש – בוחנים מתן הכנסה בסיסית לכל.

״הפסימיות של הדור הצעיר נפוצה כיום ברחבי העולם ומשקפת את ערעור הקונספציה שלפיה מתרחש בכלכלה תהליך קידמה שמתבטא בצמיחה לאורך זמן, שהתועלות שלה יגיעו לכולם״, אומר הכלכלן פרופ׳ מנואל טרכטנברג, לשעבר חבר כנסת ממפלגת העבודה, שעמד בראש הוועדה שדנה בהפחתת יוקר המחיה לאחר המחאה החברתית ב־2011. ״כשמסתכלים על הנתונים האובייקטיביים, רואים שהמוביליות הבין־דורית – ההסתברות שהמעמד הכלכלי של אדם יהיה גבוה משל הוריו – פחתה בצורה שיטתית בעשורים האחרונים. בנוסף, חל גידול עצום באי השוויון בתוך המדינות, כך שגם כשהיתה צמיחה, הפירות חולקו בצורה לא שוויונית ויש חלקים גדולים באוכלוסייה שמצבם כלל לא השתפר״.

טרכטנברג מותח ביקורת על היוזמה של Resolution Foundation. ״ההצעה הזאת היא בעיניי גימיק. יוזמות כאלה מרגיזות אותי כי הן לא נותנות מענה לבעיות היסוד בכלכלה, כמו ההשפעות של השינויים הטכנולוגיים שיהפכו חלק גדול מענפי התעסוקה ללא רלוונטיים. לתת כסף חד־פעמי לצעירים זה אולי נחמד, אבל זה לא פותר שום דבר בבסיס. אנחנו צריכים לחשוב איך לתת לדור הצעיר מיומנויות וכלים שיסייעו להם להשתלב בכלכלה שתישען על בינה מלאכותית ועל אוטומציה, ואנחנו צריכים לבחון לעומק את שוויון ההזדמנויות, שמתחיל בגיל הרך שבו כבר נוצרים פערים גדולים בין עשירים לעניים. את המיקוד צריך להפנות למקומות כאלה״.

מבוגרים צעירים משתכרים כיום פחות מהדור הקודם כשהיה בגילם
השינוי בשכר החציוני הריאלי השבועי, לפי גיל ודור, בבריטניה, 2017-1975

גם הכלכלן ד״ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי של משרד האוצר וראש פורום קהלת לכלכלה, מותח ביקורת על היוזמה. ״ברור שצעד כזה מצמצם את אי השוויון – אבל הוא גם פוגע בצמיחה ובתמריצים, גורם לבעלי הכנסה גבוהה לשלם יותר מס ואז לשקול להגר למדינה אחרת, ומעודד התחמקות מתשלום מס. אי אפשר לתת לכל צעיר סכום כסף גדול בלי לממן את זה ולגרום להעלאת מסים, ואז המדינה מגדילה את הפרוגרסיביות של מערכת המס ומערכת הרווחה. האפשרות השנייה היא לממן מענק כזה מתקציב הקצבאות הקיימות שנותן הביטוח הלאומי, אבל ברור שצעד כזה יפגע בקצבאות לאוכלוסיות חלשות״.

שראל גם תוקף את ה״פטרנליזם של המדינה״ בנוגע לחינוך אזרחיה. ״יש כאן הנחה שהמדינה יודעת מה טוב לכל אחד. הפטרנליזם הזה מוגזם כשהמדינה מחייבת אנשים לעשות משהו עם כסף כמו להשקיע בחיסכון פנסיוני״.

מנואל טרכטנברג
אייל טואג

עם זאת, שראל תומך בהעברה של הון ממבוגרים לצעירים. ״הצעירים כיום מקבלים מעט מדי ומשלמים יותר מדי, והמבוגרים מקבלים הרבה ומשלמים מעט. חלוקה מחדש של הון מצעירים למבוגרים החלה בשנות ה־50, כי רצו למנוע עוני של קשישים ולתמוך בהם. ברגע שהכניסו קצבאות זקנה וסעד ושירותי בריאות חינם, ברור שזה מסייע למבוגרים ומי שמממן את זה הם הצעירים. זאת הטבה כלכלית גדולה מאוד. בגרמניה ובבריטניה, למשל, ההעברות מצעירים למבוגרים הן בקנה מידה עצום, אף שמצבו של הדור המבוגר והקשיש טוב הרבה יותר מאשר זה של הדור הצעיר. בנוסף, עליית מחירי הדירות, בישראל ובעולם, תרמה להגדלת הפערים בין קשישים לצעירים כי שיעורי הבעלות על דירות בקרב קשישים גבוהים. מהסיבות הללו, ברור שיש תסיסה בקרב צעירים״.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#