נסיעת מבחןמגזין TheMarker |

מכונית בורחת מבשורה

X2 של ב.מ.וו היא כמו תשובה לשאלה שלא נשאלה. אז למה היא בכל זאת קיימת ולמי היא מיועדת?

דניאל שמיל
דניאל שמיל

כמו מתווך נדל"ן ממולח, שמצליח להפוך בשכונה מבוקשת כל מחסן ללופט סקסי, מנסות יצרניות רכבי היוקרה לאתר נישות חדשות ופנויות בשוק הרכב הצפוף. השכונה המבוקשת ביותר, כבר שנים, היא זו של הקרוסאוברים או רכבי הפנאי, כלומר – כל המכוניות שנראות כמו רכבי שטח, אך הן נוחות ונעימות לנהיגת כביש. היצרניות לא עושות זאת רק כדי למשוך לקוחות חדשים, אלא כדי לשמור על לקוחות קיימים: צרכני מכוניות יוקרה, לפחות הצעירים שבהם, שמחליפים מכוניות לעתים קרובות.

לב.מ.וו יש שורה של רכבי פנאי – מה־X1 הקטן יחסית ועד X6 הגדול, ובקרוב יוצג גם X7 טיטאני בממדיו. כעת הם מוסיפים להיצע רכב פנאי בשם X2. טוב, לא סתם רכב פנאי, אלא "ספורט אקטיבי קופה" (כלומר, שילוב בין רכב פנאי לבין מכונית קופה).

למעלה ובתמונות הבאות: X2 של ב.מ.וו. לסובב ראשיםצילום: אייל טואג

אלא שבמבט ראשון (וגם בשני), X2 לא נראית כמו קופה, ולמעשה גם לא כמו רכב פנאי, אלא יותר כמו מכונית משפחתית נאה. היא מבוססת על X1, רכב הפנאי הקטן של ב.מ.וו, אך הדגם החדש דווקא קצר יותר, ונמוך יותר. עד היום חשבתי שאנשים קונים רכב פנאי כדי "לשבת גבוה" וליהנות ממרווח פנים גדול ומתא מטען שימושי, אבל את כל אלה לא תוכלו למצוא ב־X2. המושב האחורי צר, הגג הנמוך יפריע לנוסעים גבוהים וגם תא המטען קטן מזה של X1. המחיר גבוה מזה של ה־X1 ב־25 אלף שקל לפחות (בהתאם לגרסה). אפשר היה להסביר זאת בעיצוב הספורטיבי, כשל מכונית קופה, אבל קשה למצוא את הקשר בין ב.מ.וו X2 לקופה. קופה הוא כינוי למכוניות עם חלון אחורי משופע ושתי דלתות (לרוב), שני אלמנטים שלא תמצאו ב־X2.

אחרי שמנקים את ההגדרות, נשארים עם מכונית מרשימה למראה, במיוחד בצבע הכחול הבולט של מכונית המבחן, שאכן נראית ספורטיבית. הפרטים הקטנים מנסים להצדיק את היומרות להיות רכב פנאי־קופה. ספי הדלתות נראים כמגן גחון של רכב שטח, קשתות הגלגלים מודגשות (לשם אשליית גובה), ועל הקורה הצידית־אחורית קבוע סמל ב.מ.וו, כמו במכוניות ספורט קלאסיות של החברה. הבעיה היא שבארץ הליסינג, סמל במיקום כזה הופך את המכונית לרכב חברה, ומרחוק היה מי שחשב שמדובר בסמל של בזק.

רכב המבחן נשא סמל נוסף - עיצוב מסוגנן של האות M, עם שלושה פסים בצבעים אדום, כחול ותכלת. זהו הסמל של חטיבת המרוצים של ב.מ.וו, שאחראית גם לכמה דגמים נפלאים לכביש. אך כאן זהו רק כינוי של רמת אבזור, שמקנה למכונית תגי M ועיטורים עם שלושת הפסים בתוך המכונית – אך אין לה קשר לביצועים הספורטיביים שלה.

צילום: אייל טואג

המחיר של העיצוב הספורטיבי, לבד מהפגיעה במרווח הפנימי, הוא חלונות צד צרים במיוחד. זה מרים את "קו המותניים" של המכונית ותורם למראה חסון, אבל מגביל באופן ניכר את הראות החוצה, ומקשה על תמרוני חנייה. גם על החלון האחורי הזעיר, שחלקו עוד מוסתר בכנף קטנה, אי אפשר לסמוך. תא הנוסעים איכותי אך מעט משעמם. סידור המתגים יעיל וקל להתמצאות, אבל במכונית שייחודה הוא העיצוב, קיווינו למצוא תא נוסעים מיוחד יותר.

צילום: אייל טואג

ל־X2 מנוע בנפח 2 ליטר שמפיק 192 כ"ס, לא מעט בעבור מכונית קומפקטית; ואמנם, הביצועים לא רעים, אך גם לא נמרצים או ספורטיביים כפי שניתן היה לצפות. ייתכן שהסיבה לכך היא משקל גבוה יחסית של כטונה וחצי. אפשר להתנחם בכך שבידוד הרעשים, שאחראי לחלק מהמשקל, מצוין. המתלים ובולמי הזעזועים נוקשים יחסית, בסגנון המאפיין מכוניות ספורטיביות. זה מאפשר יציבות טובה במהירות גבוהה ובפניות הדוקות, אך במחיר של נסיעה קופצנית במהירויות עירוניות.

צילום: אייל טואג

אחרי שנים בהן ב.מ.וו, שהתגאתה בהיותה יצרנית מכוניות לנהג, שמרה בקנאות על הנעה אחורית (המנוע מסובב את הגלגלים האחוריים בלבד), בשנים האחרונות היא מייצרת סדרה של מכוניות קטנות יחסית עם הנעה קדמית, ומוכיחה כי אפשר ליהנות גם כשלהפניית המכונית ולהנעה אחראי אותו זוג גלגלים. ב.מ.וו למדה זאת בזכות החברה הבת, המותג מיני. למעשה, X2 מבוססת על פלטפורמה (רכיבי הרצפה והמתלים) ששורשיהם בדגמי מיני. בכבישים מפותלים, ההתנהגות של X2 רחוקה מזו של דגמים מוכרים של ב.מ.וו, שם המשימה העיקרית היא לשלוט בזנב ובהחלקות שלו, אך היא מהנה בצורה אחרת ואכן מזכירה מעט כמה מדגמי מיני, בייחוד בקושי הקל בהפניית ההגה במהירות גבוהה.

צילום: אייל טואג

המודעות של ב.מ.וו מזמינות את הלקוחות שלה להכיר את "ה־X2 הראשונה בכל הזמנים", אבל יש סיבה שעד כה לא הוצג דגם כזה. פשוט לא באמת צריך אותו. X2 היא כמו תשובה לשאלה שאיש לא שאל. זהו רכב פנאי ללא יכולת שטח, שגובהו לא עולה על זה מכונית נוסעים, ג'יפון עם מרווח פנימי בינוני ותא מטען לא שימושי. אפשר היה לסלוח לכל אלה ולטעון כי X2 היא משפחתית קומפקטית מבית ב.מ.וו, אבל אז יהיה צריך להסביר את המחיר המופרז – 300 אלף שקל שבו אפשר לרכוש דגמים גדולים או חזקים ומהנים יותר של ב.מ.וו.

צילום: אייל טואג

אבל ל־X2 יש גם יתרון – מראה בולט ונאה. זהו דגם שמיועד להעלות את סף הריגוש ולמשוך לקוחות שנוהגים כיום ב"סתם" רכב פנאי יוקרתי. נהגים שמבקשים מכונית ספורטיבית או רכב פנאי שימושי ויוקרתי, ימצאו עסקות טובות יותר. X2 מיועדת למי שמבקש לסובב ראשים ואולי גם קצת להשתחצן, ולא אכפת לו לשלם על כך, והרבה. כך הוא יוכל לנהוג בחידוש האחרון בשוק היוקרה צפוף, לפחות עד לאופנה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker