האם תמשיכו לאפשר ל"ברונים השודדים" למכור אתכם?

הציבור אוהב את פייסבוק, גוגל ואמזון בזכות המוצרים הזולים והיעילים שלהן, אך מסתייג מגודלן, מהתנהלותן העסקית ומהזלזול שלהן באחריות הציבורית שחברות במעמדן נדרשות להציג

איתן אבריאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל פייסבוק מארק זוקרברג, מנכ"ל גוגל לארי פייג' וסרגיי ברין נשיא אלפבית - החברה המחזיקה בגוגל
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, מנכ"ל גוגל לארי פייג' וסרגיי ברין נשיא אלפבית - החברה המחזיקה בגוגל

ג'ון דווידסון רוקפלר נולד ב-8 ביולי 1839 במדינת ניו יורק, למשפחה ענייה ולאב נוכל ונואף, שנהג להתרברב כי הוא מרמה את ילדיו כדי ש"ילמדו להיות חדים". במותו, בשיבה טובה בגיל 98, נחשב רוקפלר לאיש העשיר בהיסטוריה המודרנית.

רוקפלר החל לעבוד בגיל 16 כמנהל חשבונות, המשיך למסחר במזון, ובגיל 24 עבר לתחום הנפט. במקום לחפש נפט באדמה הוא השקיע בבניית בית זיקוק, ניהל אותו בחסכנות וביעילות והחל לרכוש מתחרים. ב-1904 הגיע לנתח שוק של 91% מהתפוקה ול-85% מהמכירות הסופיות של הנפט בארה"ב. תוך כדי כך הוסיף לעסקיו קווי רכבות לשינוע הנפט, קווי חלוקה לצרכנים ויצור מוצרים.

לרוקפלר היתה פעילות יעילה מאוד: טכנולוגיות שפיתחה החברה שלו, סטנדרד אויל, ושליטתה בשרשרת היצור וההספקה, איפשרו לה להציע מחירים נמוכים מאלה של המתחרים, תוך שבירתם העסקית או רכישתם. הציבור שנא את ההתנהלות של החברה, אבל אהב את המחירים הנמוכים. ב-1880 נכתב בעיתון "ניו יורק וורלד" שסטנדרד אויל היא "המונופול האכזרי, החצוף וחסר החמלה שנראה אי־פעם במדינתנו". רוקפלר אמר אז כי "הסנטימנט הציבורי יהיה נגדנו, אם נזקק ממש את כל הנפט". הוא ואחרים זכו אז לכינוי "הברונים השודדים".

הסנטימנט ניצח. עיתון אחד, "מק'לור", וכתבת חוקרת אחת, אידה טרבל, פירסמו שורת תחקירים על החברה והציתו את זעם הציבור. עיתונים אחרים הצטרפו למחאה, וב-1911 רשות ההגבלים העסקיים ובית המשפט הכריעו שסטנדרד אויל תפורק ל-31 חברות שיתחרו זו בזו. ורוקפלר? הוא רק התעשר. שווי מניותיו בחברות המפוצלות היה שווה יותר משווי שליטתו בחברה המקורית.

ג'ון ד' רוקפלר ג'וניור
ג'ון ד' רוקפלר ג'וניורצילום: ASSOCIATED PRESS

הסיפור הזה מזכיר מאוד את סיפורן של כמה מענקיות האינטרנט במאה ה-21. גוגל, שנוסדה עד ידי לארי פייג' וסרגי ברין, פיתחה טכנולוגיה טובה משל אחרות לחיפוש באינטרנט, רכשה חברות מתחרות ומשלימות, והגיעה בתוך כעשור לשליטה על 80%-100% משוק החיפוש וכ-50% משוק הפרסום הדיגיטלי; פייסבוק, שנוסדה על ידי מארק צוקרברג, צמחה במהירות, רכשה שתי חברות שאיימו להתחרות בה – ווטסאפ ואינסטגרם – ונהפכה למונופול בענף הרשתות החברתיות; אמזון נוסדה ידי ג'ף בזוס, הציעה מחירים טובים ושירות טוב משל המתחרים, ובתוך כ-20 שנה השתלטה על ענף המסחר המקוון, על שירותי האחסון בענן ועל שוק העוזרים האישיים הדיגיטליים. שלוש החברות הללו נמנות כיום עם החברות הגדולות בתבל, ומייסדיהן מופיעים בכל הדירוגים של עשירי העולם.

הציבור אוהב את פייסבוק, גוגל ואמזון בזכות המוצרים הזולים והיעילים שלהן, וצעירים מבריקים חולמים לעבוד בהן. מנגד, הציבור מסתייג מגודלן, מהתנהלותן העסקית, ומהזלזול שלהן באחריות הציבורית שחברות במעמדן נדרשות להציג. הציבור חושש שהן אוגרות עליו מידע ללא שקיפות. רבים מבינים כי אם השירות ניתן חינם, הרי שהם עצמם – והמידע האישי שלהם – ה"מוצר" שנמכר לאחרים: מפרסמים, פוליטיקאים ואולי גם מדיניות עוינות.

מי ינצח הפעם, הסנטימנט הציבורי השלילי שמתחיל להתפתח – או אהבת המחירים הנמוכים, השירות היעיל והתדמית הצעירה? במקרה של רוקפלר וסטנדרד אויל, אנחנו יודעים את התשובה. במקרה של ענקיות האינטרנט המשחק עוד פתוח, והכל תלוי בשאלה האם שוב יגיעו עיתונים, תחקירנים, אקדמאים וגופי חברה אזרחית שיספרו לציבור את הסיפור המלא, ויאיצו בו לדרוש מהפוליטיקאים להגביל ולרסן אותן.

בקומץ עיתונים ובכמה מוקדי אקדמיה האש הזו כבר הוצתה. ההימור שלנו הוא זה: אף שרבים ינסו לחנוק אותה – היא תיהפך ללהבה גדולה.

מתוך הגיליון החודשי של מגזין TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker