מנהלים את המנהלים - מגזין TheMarker - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהלים את המנהלים

המקורבים ויועצי הסתרים הסמוכים אל אוזנם של מנכ"לים ופוליטיקאים משפיעים לא פחות מחברי הדירקטוריון וההנהלה, ולפעמים הרבה יותר

האם שמתם לב פעם לדרך שבה נכנס מנכ"ל בכיר לאירוע גדול? בודדים מגיעים בגפם. רובם מעדיפים להיכנס כשהם מוקפים בלהקת מעודדות צוהלת: עוזר אישי, המשנה למנכ"ל או הסגן, חברי ההנהלה, ראשי הלשכה, יועצי התקשורת ועוד פמליה שלמה שתפקידה לרפד את דרכו של הבוס. את מי לא תראו שם? את אלה שמשפיעים עליו באמת - האיש או האנשים שעמם הוא מתייעץ בחדרי חדרים ואת דעתם הוא מחשיב במיוחד. בני משפחה בעלי השפעה, חברים קרובים שאליהם פונה המנהל בעת צורך, יועצים ומקורבים. אלה משקיפים תמיד מרחוק, מעט מגבוה, על ההמולה. "אותי לעולם לא יתפסו מציץ מאחורי כתפו של המנהל, הראש השני הקבוע בתמונה", מספר לנו אחד מיועצי הסתרים המשפיעים ביותר על מנהלים ומנהיגים כיום. "יועץ אמיתי לא נהנה מחשיפה תקשורתית. הסיפוק בא לו מהצלחתו של המיועץ".

מירה פרידמן

אנשי הסוד הללו נהנים מכוח רב. הם אולי פועלים ללא תפקיד רשמי או משכורת, אך לדברים שהם לוחשים על אוזנו של המנכ"ל יש לא פעם משמעות רבה יותר מזו של חוות הדעת שמספקים חברי הנהלת החברה. במקרים מסוימים משמשים יועצים לא רשמיים ממש הנהלת צללים, הפועלת במקביל להנהלה הרשמית של החברה ומניעה תהליכים והחלטות בארגון. גם פוליטיקאים ידועים בפורומים הבלתי רשמיים שהם מקימים לעצמם, והאנשים הסמוכים על אוזנם נהנים מכוח ומהשפעה רבים. "המטבח של גולדה" הוא דוגמה ותיקה, וכך גם "פורום החווה" של אריאל שרון, שעליו נאמר לא פעם כי הוא זה שמנהל בפועל את המדינה.

דוגמאות לא חסרות: פעמים רבות האנשים הקרובים ביותר למנהל הם בני משפחתו, כמו במקרה של נוחי דנקנר, הנחשב למפעיל האמיתי מאחורי בן דודו, דני דנקנר, או של גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכב, שאחיו, צביקה אגמון, נחשב לאיש החזק שמאחוריו. גם לבני ובנות הזוג נודעת השפעה מרחיקת לכת - עיין ערך שרה נתניהו ולשכת ראש הממשלה, או נילי פריאל הנחשבת למנהלת משמעותית בחייו של שר הביטחון. גם אשתו של יצחק תשובה נראית לצדו בכל מקום, ונראה כי השפעתה עליו רבה.

במקרים אחרים מדובר בקרבה שיסודה בחברות אישית - אלי קמיר, יועצו הרשמי של תשובה, הוא גם חברו הטוב של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ונחשב לאחד המשפיעים עליו; שילה דה בר, שמסיים בימים אלה את תפקידו כעורך "ידיעות אחרונות", הוא חבר קרוב של איש העסקים נעם לניר ונחשב ליועץ הצללים שלו בכל הקשור לעסקיו, ובעיקר למלחמותיו מול איש עסקים אחר, טדי שגיא. דוגמה עכשווית מהתחום הפוליטי היא "הסילבניה" - פורום המונה ארבעה־חמישה מקורבים הפועלים בצמוד לשר סילבן שלום כבר שנים רבות, ומתגייס מדי פעם כדי לנתח עם שלום את מצבו הפוליטי, לייעץ ולחשוב ביחד על ההמשך.

את האופן המצטנע שבו אוהבים חלק מיועצי הסתר הללו לתאר את עצמם, כעוזרים נטולי פניות שאינם מונעים משיקולי אגו, יש לקחת בעירבון מוגבל: בניגוד למסייעים הרשמיים, אלה שמחזיקים את היד למנהלים בכירים ולפוליטיקאים אמנם לא מופיעים במדורי הרכילות, אבל הם פועלים בתוך מילייה שמכיר אותם יפה יפה. הלחם - ואתו החמאה ושנים ארוכות של קריירה - יבואו להם דווקא משם. כדי לבסס את מעמדם החשאי לכאורה הם דואגים ליידע את האנשים הנכונים מי בדיוק עומד מאחורי רעיונותיו המצוינים של המנהיג, גם אם רשמית יכחישו זאת נמרצות.

הדיסקרטיות הזאת היא הסיבה לכך שאיש מהיועצים והמרואיינים הרבים בכתבה זו לא הסכים להזדהות בשמו ולדבר בגלוי. יועץ שימנף את מעמדו בתקשורת ולא ישמור על הדיסקרטיות הנדרשת, עלול למצוא את עצמו מחוץ למעגל המשפיעים "באבחת חרב", כפי שאמר לנו אחד מהם. מינוף לא אלגנטי של המעמד נתפס בזירה הזאת כבגידה שאין עליה כפרה. "מדובר ביחסים אינטימיים - כמעט זוגיות. גם אם אתה לא יוצא לבלות ביחד עם המיועץ, ולא מגדיר את מערכת היחסים עמו כחברית, אתה עדיין חולק עמו תהיות ומחשבות שלעתים לא יחלוק עם אף אדם אחר. ומכיוון שמדובר במערכת יחסים ארוכת טווח, עם הזמן נוצרת אכפתיות גדולה הבנויה על רמה גבוהה של אמון, נאמנות וההערכה".

נאמנות גבוהה

גם המנהלים שאותם ניסינו לראיין בנושא הרגיש הזה לא הסכימו להיחשף בשמם, ולא במפתיע. "ייעוץ חיצוני, בתשלום או שלא בתשלום, הוא גורם שחשיבותו עולה ויורדת במקביל לתהליכים המתרחשים בחברה", אומר ג', העומד בראש חברה בינונית בתחום הביומד. "ביום-יום אני לא נדרש ליועצים שלי, ומתייעץ עם חברי הנהלה ודירקטוריון, אבל בזמן משבר - למשל, כשנדרשת חשיבה מחודשת, או כשאני מרגיש שלא הצלחתי להגיע אל הפתרון הנכון - אני פונה החוצה. יש לי קבוצה קטנה של חברים ותיקים. כולם מהתעשייה, כולם חכמים ומביני עניין ואת כולם אני מכיר שנים, אז אני יודע שהמידע שאני מעביר לא ידלוף ואיש לא ישתמש בו לרעה. אני פונה למי שאני חושב שיש לו ערך מוסף באותה סיטואציה ובעצם משתמש בראש שלו, והוא במקביל משתמש בראש שלי בשעת הצורך".

נ', מנכ"ל של חברה גדולה מתחום התקשורת, מוסיף: "אני לא חושב שאנשים מבינים עד כמה בודד זה שיושב בראש הפירמידה. אתה פשוט יודע שכל מי שנכנס אליך לחדר, גם העובד המסור ביותר, חושב קודם כל על עצמו. אפילו היועצים שלהם אתה משלם - עורכי דין, יועצי תקשורת וכדומה - חושבים על האינטרס הצר שלהם. ואילו יו"ר הדירקטוריון הוא לא תמיד אדם שרואה עין בעין עם המנכ"ל, ולא ניתן לפתוח בפניו כל התלבטות. יש מעט אנשים שבאמת אכפת להם ממך, ובאמת אוהבים אותך וחושבים על הצלחתך, ולאדם שנמצא בפוזיציה כזו קשה מאוד להתנהל באופן אפקטיבי. לטעמי, חשוב שיהיה לך אדם חיצוני שעליו אתה סומך, ויכול לתת לך עוד זווית ראייה. לעובדים או להנהלה הבכירה זה פחות נוח, מכיוון שהם אפילו לא יודעים עם מי בדיוק הם מתמודדים, אבל מבחינת המנכ"ל מדובר בכלי ניהולי ראשון במעלה".

בנקודה הזאת מאוחדים כל הדוברים שעמם שוחחנו. "אם נוריד את המילה 'סתרים', הרי שכולם יסכימו שייעוץ הוא עניין לגיטימי וראוי לו למנהל שיתייעץ במקומות שבהם אינו בטוח או מתלבט", אומרת היועצת הארגונית חגית לקר, העומדת בראש מכון Lead לייעוץ ארגוני. "מנהלים נדרשים להכרעות מורכבות. ונקודת מבט חיצונית היא תמיד רלוונטית ויכולה להאיר זוויות נוספות, נטולות אינטרסים מקומיים. מומלץ למנהל שיהיו לו האנשים שעליהם הוא סומך ושיידעו לשקף לו ולחשוב אתו בצמתים החשובים".

לפעמים הנאמנות המשמעותית ביותר מתגלה דווקא כשמסתיימות שנות הזוהר, והמיועץ עובר לשנות המדבר העסקי או הפוליטי. כך למשל, ממשיך עורך הדין יורם ראב"ד לייעץ לדני דנקנר, על אף שזה איבד זה כבר מכוחו. מושיק תאומים היה דמות חשובה בחייו של שמעון פרס גם בשנותיו הקשות. להבדיל, באחרונה ניתן היה לראות את דוד מנע, איש סודו של הנשיא לשעבר קצב, שעמד ועדיין עומד לצדו. "יועץ טוב נמדד ביכולתו ללכת אל המדבר", אומר אחד היועצים. "מכאן גם באה ההערכה הגדולה כלפיו. זו לא חוכמה להיצמד לאדם מצליח, ולהיעלם כשהוא נופל. הנאמנות המוחלטת הזאת היא אחת מאבני היסוד של הקשר. אם היא לא קיימת - הוא מתפרק".

סוג כזה של מערכות יחסים מוביל לעתים לתלות של המיועץ ביועצו - מה שמכונה "יחסי התמכרות". "זו אחת מתופעות הלוואי הפחות נוחות של ייעוץ", אומר אחד מהיועצים ששוחחנו עמם. "לפעמים מנהל מקבל עצה אחת שהצליחה, ואחריה עוד אחת ולאורך זמן מתמכר ליועץ, ממש כפי שהיועץ מתמכר למעמדו. חשוב לשני הצדדים לשמור על שיקול דעת ועל התייחסות לא־אוטומטית. לא כל העצות של היועץ מדהימות, הוא רק בן אדם שמונע ממוטיווציות שונות ומתפיסות עולם אישיות. ולכן כדאי להקשיב, לכבד ולהחליט בעצמך. חשוב מאוד שלא יתהפכו היוצרות ותישמר ההייררכיה, שיהיה ברור מי היועץ ומי העושה. יועץ שמתמכרים אליו מקרב את קצו מכיוון שאיזשהו שלב המיועץ מתעורר. פתרון נוסף הוא להחזיק יותר מיועץ צללים אחד. להנהלה שלמה מתמכרים פחות".

עקרון ההדדיות

מה מרוויח היועץ ממערכת היחסים הלא רשמית הזאת? ובכן, התשובה לשאלה מה גורם לאדם ללכת בעקבותיו של אדם אחר שנים ארוכות, לשמוח בשמחתו ולתמוך בו בימים קשים, מורכבת ממפת אינטרסים שלמה, חלקה רגשית וחלקה גשמית מאוד. בכל מקרה לא מדובר בפילנתרופיה לשמה, אלא במערכת הדדית הכוללת תגמול נדיב - גם אם ברוב המקרים לא מעורב בה תשלום ישיר. בהקשר זה יש להבחין בין כמה סוגי יועצים: המוטיבציה של בני משפחה כמו הורים, בני זוג או אפילו ילדים בוגרים, תהיה בדרך כלל אהבה ורצון אמיתי לראות בהצלחתו של בן המשפחה; גם כשמדובר בחברות קרובה ואמיתית ניתן להניח כי המוטיבציה הבסיסית היא הצלחת החבר, אלא שכאן נכנסים לתמונה אינטרסים נוספים. חבר מוצלח פירושו גישה לעמדות כוח שעשויות לסייע בהמשך. התגמול אולי יידחה לטווח הארוך, אבל למה לא לשלוח את הלחם על פני המים?

כשהיועץ הוא בעל מקצוע, הוא ירוויח מכל הכיוונים. עורכי דין יועדפו על ידי המיועץ אסיר התודה החולש על תאגיד שלם, ומשרדיהם בהחלט ירוויחו כסף טוב מהקשר, כשיתנו שירותים לחברות הבנות או לאלה הקשורות. די בכך שהמיועץ יזרוק מילה טובה על יועץ אישי שהוא גם רואה חשבון כדי לסייע למוניטין, וסביר להניח כי הקשר בין מנהל בכיר שמדלג בין משרות ומי שהוא בתפקידו יחצ"ן או פרסומאי גם הוא לא ממש פוגע בעסקים. הרשת ההולכת ונטווית בין אנשים שונים באותו מקצוע, או במקצועות משיקים, מחזקת מעמד שמתבטא ביוקרה ותהילה, כבוד והשפעה המתורגמים לרווחים גשמיים. כמה תיקים נוספים הגיעו לפתחה של עורכת הדין דליה טל, או של רואה החשבון גד סומך המוכרים כיועציה של גליה מאור? מה מטרת הקשרים של הלוביסט תומר עמיר עם פוליטיקאים שאינם מלקוחותיו? וכמה מרוויח משרד הפרסום גליקמן-נטלר-סמסונוב מהקשר של גיל סמסונוב עם זהבית כהן? אין לדעת, אך ברור כי עצם הזכרת שמם כיועצים לשועים מחזקת את מעמדם המקצועי.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון פברואר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#