ריבוי גולשים עדיין מבטיח מימון

בענף האינטרנט יש אוויר חם, אבל עדיין נעשות בו השקעות גדולות. אחת הסיבות לכך היא שאין הרבה מיזמים שהציגו קצב צמיחה מהיר של גולשים וננטשו על ידם

נתן ליפסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האתר Chatroulette מאפשר לגולשים בעלי מצלמות וידאו למצוא שותפים אקראיים לשיחות וידאו. באפריל אשתקד כולם דיברו על האתר הזה ועל המייסד שלו - נער בן 16 ממוסקבה - אבל היום הוא נשכח. כמו מיזמי אינטרנט מצליחים אחרים בשלוש השנים האחרונות, גם פה הקונצפט היה פשוט והאתגר הטכנולוגי היה מוגבל - אבל הוא מצא צורך בלתי ממומש וצמח במהירות מטורפת.

בהיסטוריה הקצרה של האינטרנט לא חסרים מיזמים עם מאפיינים דומים לאלה של Chatroulette. גם הם הוקמו על ידי יזמים צעירים מאוד, שלא הספיקו להתחבר למדיה המסורתית ולפתח תלות בה, נתנו מענה לצורך שעד אז לא הוגדר וצמחו במהירות. אבל טרנובסקי יוצא דופן בכל זאת.

המיזם שקיבע את תופעת היזמים הצעירים היה דפדפן האינטרנט נטסקייפ, שהוקם ב-1994 על ידי מארק אנדריסן, שהיה אז בן 23. כשנטסקייפ הונפקה, באוגוסט 1995, אנדריסן היה ליזם האינטרנט הצעיר הראשון שהתעשר. אחריו הגיעו עוד הרבה. הדוגמה הישראלית היא כמובן ICQ, שהוקמה ב-1996 על ידי יאיר גולדפינגר, ספי ויגיסר, אריק ורדי ויוסי ורדי. ביוני 1998, כשהשלושה הראשונים בגילו של אנדריסן, היא נמכרה ל-AOL תמורת 407 מיליון דולר במזומן. יותר מתריסר שנים לאחר מכן, האקזיט הזה עדיין זוהר ועדיין מצית את דמיונם של יזמים צעירים. גם השנים האחרונות ראו מיזמים מצליחים כאלה, בהם פייסבוק - שהוקמה על ידי מארק צוקרברג כשהיה בן 21 - טוויטר, פורסקוור ואחרים.

המשותף לכל האתרים האלה הוא היעדר רווחיות, ובעצם מודל עסקי מבוסס. נכון, ההערכות הן שפייסבוק תסיים את 2010 עם הכנסות של כ-2 מיליארד דולר, אבל זה רחוק מהציפיות מעסק אינטרנטי שיש לו כמעט 600 מיליון חברים בכל העולם. מהטעם הזה קשה להסביר את הכישלון של Chatroulette בהיעדר רווח. נטסקייפ לא היתה רווחית בעת ההנפקה או אפילו יותר מאוחר כש-AOL רכשה אותה, ICQ לא היתה רווחית כשנרכשה, וטוויטר ופורסקוור בוודאי שאינן רווחיות. אבל כולן ממשיכות לצמוח ולקבל מימון.

המשבר של Chatroulette אינו נובע מכך שננטשה על ידי המשקיעים, אלא מכך שננטשה על ידי הגולשים בשל מוניטין מפוקפקים שדבקו בו. בעוד פייסבוק וטוויטר ממשיכות להתפתח ולספק את הצרכים המשתנים של הגולשים, Chatroulette הפכה בפועל לאופנה חולפת, כפי שטוענים במשך שנים נגד מיזמי מדיה חברתית.

המשמעות פשוטה מאוד: גם היום, יותר מעשור אחרי התפוצצות בועת האינטרנט, נכונה האמרה "אם תבנה אותו, הם יבואו". כל עוד מיזם אינטרנטי מצליח למשוך כמות גדולה של גולשים ולצמוח במהירות - המשקיעים לא יירתעו מהיעדר מודל עסקי וימשיכו לממן אותו במשך שנים. כמה שנים? פורסקוור קיימת כמעט שנתיים, טוויטר ארבע שנים וחצי ופייסבוק כבר שבע שנים. וכמה השקעות? 21 מיליון דולר לפורסקוור, 360 מיליון דולר לטוויטר ו־836 מיליון דולר לפייסבוק.

האם העיקרון הזה תמיד נכון? בוודאי שלא. ב-2002 הוקמה הרשת החברתית הראשונה שהצליחה: Friendster. היא הצליחה לגייס כמעט 50 מיליון דולר, אבל מכיוון שאכזבה את הגולשים היא נסוגה עד שהפכה לאתר שולי. עם זאת היא יצרה קטגוריה חדשה - קטגוריה שהיום משתלטת על האינטרנט - וסללה את הדרך לאחרות. אחת מהן היא מייספייס, שהוקמה ב-2003 ושנרכשה על ידי ניוז קורפ של רופרט מרדוק תמורת 580 מיליון דולר ביולי 2005. אבל גם היא נכשלה אצל הגולשים.

בענף הזה יש לא מעט אוויר חם, כלומר, ייתכן מצב בועתי. אבל יש שתי סיבות עיקריות לכך שעדיין נעשות בו השקעות גדולות. הראשונה היא השיעור הנמוך של מיזמי אינטרנט, שהציגו קצב צמיחה מהיר של גולשים וננטשו על ידם - כלומר, נכשלו. הסיבה השנייה היא התחושה העמוקה של המשקיעים והיזמים לפיה במדיה, במקום שבו יש קהל, בסוף גם יימצא המודל העסקי. זה יכול לקחת זמן רב - שנים - אבל בסוף, אם הקהל לא ינטוש, זה יקרה.

ענף הספרים הפך להיות רווחי ומרכזי הרבה אחרי שגוטנברג המציא את הדפוס, במאה ה-15, וענף הטלוויזיה הגיע למעמדו הרבה אחרי שהשידורים המסחריים הראשונים החלו, לפני שמונים שנה. האינטרנט שובר בוודאי שיאים בכל הקשור למהירות התפתחותו ככלי מדיה, אבל הוא עדיין דורש הבשלה.

הופיע גיליון ינואר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker