פעולת בלימה משולשת - מגזין - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פעולת בלימה משולשת

שלוש שנים לאחר פרוץ המשבר הכלכלי, הכוח מרוכז בעיקר בידיהן של הממשלות, ועתיד הכלכלה הגלובלית תלוי ביכולתן לנווט בערפל

בפרוש 2011 נדמה כי העולם העשיר מעולם לא הרגיש כל כך עני. שלוש שנות משבר תרמו משמעותית לגידול בפערי הצמיחה בין המדינות המפותחות למתעוררות. הכלכלות המפותחות מתקשות לשחזר צמיחה בריאה, סובלות מאבטלה גבוהה, שקועות בחובות ובגירעונות ונאבקות במשברים. המתעוררות דוהרות קדימה עם צמיחה מרשימה, סובלות ממחסור בכח עבודה וצוברות עודפי מזומנים. 2011 אינה מביאה עמה בשורה חדשה לפערים אלה: סין, הודו, ישראל, ברזיל וכמה ממדינות מזרח אירופה יצמחו בקצב גבוה מהממוצע העולמי; ארצות הברית, מערב אירופה ויפן ידשדשו, והשתיים הראשונות ייקלעו אולי למיתון חוזר.

בנובמבר הורידה קרן המטבע הבינלאומית את תחזית הצמיחה העולמית ל-3%-4%. לפי תחזית סיטי, הצמיחה ב-2011 תהיה 3.4%. לפי תחזית ברקליס, האופטימית יותר, היא תגיע ל-4.2%. תחזית רחבה זו היא ביטוי נוסף לאי הוודאות הכלכלית הגלובלית - אי ודאות שעשויה להתבהר מעט בעקבות כמה מהאירועים הצפויים להכתיב את מהלך הכלכלות הגדולות בשנה הקרובה.

שלושה תהליכים חשובים יכתיבו את כיוון הכלכלה העולמית ומהלכי השווקים: המדיניות התקציבית של הקונגרס החדש בארצות הברית, שהתוואים שלה יסומנו במהלך הרבעון הראשון של 2011; מדיניות ההון והאשראי של סין שהתפרסמה בסוף 2010; והמחלוקת הפוליטית על גוש היורו באירופה בין מדינות הליבה, הנושאות בנטל מימון החובות, לבין מדינות הפריפריה, השקועות במשבר עמוק.

כלכלות היצוא של אסיה ימשיכו השנה לצמוח מהר יותר מכלכלות אירופה וארצות הברית, אך צמיחתן תהיה מתונה יותר ב-2011 בשל האטה בביקוש ליצוא מהן. סיבה נוספת להאטה, בעיקר בסין ובברזיל, תהיה מאמצי הריסון הממשלתיים. סין וברזיל משתמשות בנשק הריבית ובהגבלות הון כדי לנסות למנוע התחממות יתר של הכלכלה, ובעיקר, התנפחות של בועות נכסים.

בגוש היורו צפויה גרמניה להמשיך ולצמוח מעל הממוצע, ולפתוח פערים מול מדינות הפריפריה - יוון, אירלנד וספרד. האחרונות, הסובלות מאבטלה גבוהה, מאמצות מדיניות צנע מחמירה שתבלום את מעט פוטנציאל הצמיחה שנותר בהן. תקוותן, כמובן, היא ששינויים מבניים יוכלו להפוך אותן ליעילות ותחרותיות יותר בטווח הארוך, אבל בטווח הקצר משמעות הצנע היא צמיחה זעומה, אם בכלל. ברבעון הראשון יצטרכו מדינות הפריפריה לגייס הון רב לפירעון אג"ח, וייתכן שתהיה זו שעת המבחן של ספרד - ועמה של גרמניה, שתצטרך להגיב לצרכים של הכלכלה הספרדית העצומה.

הגבלות ההון בכלכלות המתעוררות, המהוות הידוק מוניטרי מעודד דפלציה, לצד ההידוק הפיסקלי החריף במדינות המפותחות, יהיו אחד מהגורמים המרכזיים בכלכלה העולמית השנה. אם ארצות הברית תצטרף לאירופה בהחלטה על קיצוצי תקציב, תסבול הכלכלה העולמית ממהלך הפעלת הבלמים המשולב הזה, והצמיחה הכלכלית העולמית תיפגע, להערכת בנק אוף אמריקה־מריל לינץ'.

בחזית המוניטרית, הבנקים המרכזיים של ארצות הברית, אירופה ויפן ימשיכו להחזיק את הריבית קרובה לאפס. שאלת הדפסת הכסף והמאבק לקביעת שערי מט"ח כדי לעודד את היצוא תמשיך להסעיר את פורום ה-G20.

מאז המשבר אנו חיים בעולם של אי ודאות גבוהה. השוק החופשי נוטה פחות להכתיב את מהלך הכלכלה העולמית, וחלק ניכר מתפקידו נמסר לידי מקבלי ההחלטות בדרגים המדיניים. זוהי תקופה שבה ממשלות נוטלות לידיהן כוח רב בתהליכים הכלכליים. עם זאת, היעד של מדינות רבות, בהן בריטניה, הוא להקטין את חלקה של הממשלה בכלכלה, בתקווה שבטווח הארוך השוק החופשי ישוב להנהיג את הכלכלה ביד רמה.

ארה"ב - היה מנוע? צמיחה בתמ"ג: 2.3% תמ"ג: 15.2 טריליון דולר תמ"ג לנפש: 48,387 דולר אינפלציה: 1% אבטלה: 9.6% אוכלוסייה: 313.3 מיליון מאזן התקציב הממשלתי: -7.9% מאזן החשבון השוטף: -2.6%

התקוות להתאוששות מהירה גוועו ב-2010, והצמיחה ב-2011 תהיה אטית. תחזית הצמיחה של סיטי מעודדת יותר מזו של קרן המטבע - מעט יותר מ-3% בממוצע במהלך השנה, עם ירידה באבטלה סמוך ל-9%. הפסד למפלגתו של הנשיא המכהן בבחירות לקונגרס יקשה עוד יותר על הממשל לבצע צעדים דרסטיים לאישוש הכלכלה, לנוכח התנגדות הרפובליקאים לתמריצים פיסקליים ודרישתם לקצץ בגירעון. שוק הדיור ימשיך לסבול מירידות מחירים ויעיב על הצריכה הפרטית - מנוע הצמיחה של כלכלת ארצות הברית. סיטי חוזה כי הגידול בשיעור החיסכון ייבלם, ויסייע לייצב את צמיחת המגזר הצרכני. המגזר העסקי ימשיך לרשום צמיחה בריאה ברווחים. המדיניות המוניטרית תמלא תפקיד משני - הבנק הפדרלי צפוי להשאיר את הריבית ברמה של 0%-0.25% ב-2011. לפי תחזית של ברקליס קפיטל צפוי הדולר האמריקאי לסגת מול היורו והליש"ט, אך להתחזק מול המטבעות האסיאתיים.

אירועים חשובים: יום הולדתו ה-50 של הנשיא, ברק אובמה, שצריך להיערך לבחירות לנשיאות ב-2012; נסיגה צבאית מלאה מעיראק ב-31 בדצמבר.

קנדה - בזכות משאבי הטבע צמיחה בתמ"ג: 2.7% תמ"ג: 1.4 טריליון דולר תמ"ג לנפש: 40,107 דולר אינפלציה: 2.0% אבטלה: 7.5% אוכלוסייה: 34.5 מיליון מאזן התקציב הממשלתי: -3.2% מאזן החשבון השוטף: -2.7%

התחזקות הדולר הקנדי היא אחד מהסיכונים העיקריים לכלכלה הצפונית, הנסמכת על יצוא. הצמיחה בקנדה, שזינקה ב-2010, תיחלש מעט ב-2011 ותאפשר לבנק המרכזי להימנע מלהעלות את הריבית במחצית הראשונה של השנה, לאחר שעלתה ב-0.75% ב-2010. להערכת סיטי, הריבית בקנדה תגיע ל-3% עד סוף השנה. על אף שלקנדה גירעון תקציבי שהוא מהצנועים בעולם המערבי, תתמקד ממשלת המיעוט בצמצומו. העלייה הצפויה במחיריהם של משאבי הטבע שקנדה משופעת בהם, עשויה לספק עידוד לצמיחה ולהכנסות המדינה.

אירועים חשובים: מפקד אוכלוסין ראשון זה עשור.

מקסיקו - הזדמנויות וסיכון צמיחה בתמ"ג: 3.9% תמ"ג: 1.6 טריליון דולר תמ"ג לנפש: 14,856 דולר אינפלציה: 3.2% אבטלה: 4.5% אוכלוסייה: 109.7 מיליון מאזן התקציב הממשלתי: -3% מאזן החשבון השוטף: -1.4%

על כלכלת מקסיקו מעיב צלו של הפשע המאורגן ההולך ומתגבר, ולמרות זאת הבורסה שלה שוברת שיאים. ההאטה בכלכלת שכנתה הצפונית, ארצות הברית, שהיא יעד היצוא העיקרי שלה, תביא להתמתנות הצמיחה. תוכניות לרפורמה כלכלית עשויות להתקדם בשנה האחרונה לפני הבחירות, אבל החלקים הרדיקליים בהן לא ייצאו לפועל. הבנק המרכזי עשוי להוריד את הריבית כדי לבלום את התחזקות הפזו, לאחר שהריבית הגבוהה הזרימה השקעות זרות בסכומים חסרי תקדים לאג"ח קצרות הטווח של הממשלה.

אירועים חשובים: "אל גרנדיסימו", מרוץ אופניים אתגרי מחוף לחוף במסלול שאורכו 612 ק"מ, הכולל טיפוס לגובה של 3,000 מטר, ייערך במארס-אפריל.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון ינואר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#