נסיעת מבחןמגזין TheMarker |

תזכירי לי מי את

מי שרוכש מכונית יוקרה מעוצבת, לא רוצה שישאלו אותו איך קוראים למכונית שלו. אבל זה סיפורה העגום של אינפיניטי Q30 ושל אנשי השיווק שלא הצליחו לחלץ אותה מאלמוניות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

יש מכוניות חדשניות שבהן ניכר שהמהנדסים הובילו את המתכננים, מכוניות אחרות נהנות ממראה מיוחד המעיד שהמעצבים היו דומיננטיים, ויש מכוניות כמו אינפיניטי Q30 שתוכננו, כך נראה, על ידי אנשי שיווק. המשימה שעמה הם נדרשו להתמודד היתה קשה – לגרום לאנשים לשלם יותר על מותג שהם כלל לא מכירים. ה־Q30 מוגדרת על ידי אינפיניטי כ"פרימיום קומפקט אקטיבית", ואפשר להבין כמה יומרות והגדרות יש לקלף מהמכונית הזאת כדי להתחיל לגלות למי היא בכלל מיועדת.

נתחיל ביוקרה. בתקופה שבה הכל יוקרתי – משוקולד ועד אסלה - כדאי להתעכב רגע על המילה הזו, כדי להסביר מה הבעיה של אינפיניטי. יוקרה זכתה למעמדה בעברית כתרגום למילה פרסטיז'ה – מעמד המעיד על האדם שהגיע אליו. ואולם המילה יוקרה משמשת בעברית גם כתרגום של פרימיום, כלומר, מוצר או שירות עבור מי שמוכן לשלם יותר. ביידיש אולי אפשר היה לתרגם זאת לפראייר.

פינת העברית הקצרה הזו נועדה להסביר את מעמדה של אינפיניטי, שגובה מחירים של פרימיום, אבל לא זוכה לפרסטיז'ה. מותג כמו מרצדס נחשב מפואר, ב.מ.וו נתפש כספורטיבי ואילו לקסוס קנתה לעצמה מעמד כמותג איכותי ואמין למדי, אך אינפיניטי נותרה באלמוניות יחסית.

למעלה ובתמונות הבאות: אינפיניטי Q30. פושרתצילום: אייל טואג

הסיפור שלה אינו ייחודי. חברה מהמזרח הרחוק מתבססת בשוק האמריקאי ומבינה שתוכל להרוויח יותר אם תציע מותג יוקרה. כך עשתה טויוטה עם לקסוס והונדה עם אקיורה, וכך עושה גם יונדאי הקוריאנית עם מותג חדש בשם ג'נסיס. אינפיניטי הוא מותג היוקרה של ניסאן, והוא נהנה מהצלחה בארצות הברית, אבל את האירופים הוא לא הצליח להרשים. ביבשת הישנה חשובות יותר המסורת והמורשת של יצרנים ותיקים, ומותגים יפנים חדשים ואלמוניים לא הביאו את האירופים לפתוח את הארנק.

כשאינפיניטי ניסתה לראשונה לחדור לשוק האירופי, לפני כעשור, היא עשתה זאת עם מכוניות עתירות ביצועים ומוחצנות למראה, בניסיון מוצהר להיות התשובה היפנית לב.מ.וו. הדגמים היו מוצלחים למדי, אך היו להם מנועים ענקיים וזוללי דלק בתקופה שבה עלו מחירי הדלק. החברה נכשלה באירופה, ולמעשה גם בישראל. מי שרוכש מכונית יוקרה, ודאי כזו עם עיצוב מרשים ומסובב מבטים, לא רוצה שישאלו אותו "רגע, איך אמרת שקוראים למכונית שלך?".

היפנים הבינו באיחור שהם צריכים מכונית קטנה יותר כדי להתאים את עצמם לטעם האירופי. "קומפקט", כפי שמגדירים זאת אנשי השיווק. ואז אינפיניטי עשתה מהלך מפתיע. במקום לבסס את המכונית הקטנה על דגם קיים של ניסאן, או אולי של רנו השייכת לאותו תאגיד, פנו במותג היפני דווקא לאחת המתחרות הגדולות – מרצדס. הסיבה הרשמית היתה ניסיון לחסוך בעלויות בשוק מכוניות היוקרה הקומפקטיות, שבו שולי הרווח נמוכים יותר, אבל ייתכן שמאחורי הקלעים ניסו באינפיניטי ללמוד ממרצדס איך עושים מכונית יוקרה שבאירופה באמת יאהבו.

צילום: אייל טואג

לדגם קוראים Q30. הוא מבוסס על מרצדס A קלאס, ובאינפיניטי לא עושים מאמץ להסתיר זאת. לוח המחוונים, בורר ההילוכים, המתגים, החלונות ופריטים נוספים לקוחים היישר מהמתחרה־שותפה. אפילו ההגה מגיע ממרצדס, רק שבמרכזו מתנוסס הסמל הנאה של אינפיניטי. אבל המותג היפני התחכם קצת. ה־Q30 גדולה בהרבה מהמרצדס המקבילה, ולמעשה מידותיה מקבילות לג'יפון של מרצדס, ה־GLA. הדבר ניכר גם בעיצוב החיצוני, שמשלב בין קווים ספורטיביים וזורמים עם קשתות גלגלים מוגבהות וניסיון להצדיק את הכינוי "אקטיב" בהגדרת הדגם. במבט ראשון, התוצאה פושרת. ה־Q30 נראית מעט אלמונית ומזכירה את מאזדה 3, למרות שיש גם כמה הברקות עיצוביות.

בפנים התוצאה מוצלחת פחות. השילוב של רכיבים ממרצדס ומניסאן יוצר עיצוב עמוס ולא מיוחד מספיק, למרות איכות החומרים הגבוהה. בעיה נוספת היא מרווח פנימי מאכזב לנוכח המידות החיצונית הנדיבות. זו, אגב, בעיה ידועה אצל מותגי פרימיום, שמייעדים את הדגמים הקטנים בהיצע שלהם לרווקים או לזוגות צעירים, ומשקיעים הרבה יותר בעיצוב מאשר במרווח הפנימי.

אם על פני השטח ה־Q30 שונה מעט מהדגמים המקבילים של מרצדס, מתחת לפח היא זהה כמעט לגמרי. המנוע, בנפח 2.0 ליטר עם מגדש טורבו ו־211 כ"ס, ותיבת ההילוכים כפולת המצמד מגיעים, ובכן, אתם יודעים מהיכן.

צילום: אייל טואג

עם נתונים כאלה לא צפויה בעיה של ביצועים, אבל בדרך יש גם מחשב ערמומי המנהל את תיבת ההילוכים. המחשב הזה מעביר הילוכים לפי שני מצבים – חסכוני וספורט. במצב חסכוני כוח המנוע לא מורגש והתאוצה נרפית, ואילו במצב ספורט החלפת ההילוכים עצבנית ולא נעימה בכל מקום שאינו כביש ריק ומפותל. הפתרון הוא להחליף את ההילוכים ידנית, בעזרת ידיות הממוקמות מאחורי ההגה, אך לא ברור כמה מרוכשי האינפיניטי יקנו אותה כדי לנהוג במכונית עם תיבה ידנית. גם נוחות הנסיעה מאכזבת – צמיגים נמוכי חתך שעוטפים חישוקים עצומים (בקוטר 19 אינץ') תורמים רבות למראה של המכונית, אבל מחבלים בשיכוך המהמורות. הנוסעים ירגישו היטב כל שיבוש קטן, בור או שבר בכביש. הכיול הנוקשה של השלדה (שמצטרף לצמיגים) דווקא עוזר בפניות הדוקות ובכבישים הרריים, שם תציע המכונית אחיזת כביש מצוינת (גם בזכות הנעה לכל הגלגלים), והתנהגות שאפשר בהחלט לכנות ספורטיבית. עם זאת, לא מדובר במכונית ספורט של ממש.

גירסת S שנבחנה אכן מיועדת להציע ביצועים והתנהגות משופרת, וייתכן שגרסאות צנועות יותר בהיצע של Q30 יציעו נוחות נסיעה טובה יותר.

היתרון הגדול של אינפיניטי הוא בגזרת המחיר. אם תרצו לרכוש מרצדס GLA עם אותו מנוע, תדרשו להשאיר בסוכנות 315 אלף שקל. ה־Q30 עולה 90 אלף שקל פחות – 225 אלף שקל. אי אפשר להוסיף את המילה "בלבד" בסוף המחיר, כי זהו עדיין סכום עצום, אך במחירים של מכוניות יוקרה, זה ממש מחיר מציאה. אבל אם אתה קונה מרצדס, כולם רואים ויודעים – ואילו אינפיניטי תמשוך תשומת לב בעיקר מאלה שמבינים מעט במכוניות.

צילום: אייל טואג

כשמקלפים את האריזות, ההכרזות והמיתוג, לא נשאר הרבה מה־Q30. יש לה הרבה מרכיבים מרשימת המצרכים של מכונית טובה. העיצוב מעניין, המנוע חזק, התנהגות הכביש מהנה ואפילו הניסיון לשלב בין עיצוב ספורטיבי ומאפיינים של רכב פנאי קטן יכול היה להוסיף לאופי של המכונית, אבל טעויות קטנות שנעשו פוגמות בתוצאה. גיר מעצבן, חישוקי ענק ומתלים קשיחים מדי פוגעים בהנאה. ייתכן שדווקא הגרסאות החלשות והזולות מעט יותר יהיו עדיפות, ואולי גם מתיחת פנים קטנה או עדכון תקופתי יוכלו לשפר את הדגם. עד אז אירופה תישאר כנראה בלתי מושגת, ואנשי השיווק יצטרכו ללטש עוד קצת את הסיסמאות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker