מגזין TheMarker |

אל הנצח, ומעבר לו

היכולת לשמר את התודעה של אדם מת תהיה זמינה הרבה לפני פריצת הדרך שתאפשר לגוף להילחם בביולוגיה. החזיקו מעמד עד 2050, ועשו כסף כדי לממן את זה

עומר שוברט
כ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שוברט
כ

חברת ארגון ההלוויות השוודית Phoneix מחפשת מתנדבים שירצו לרתום את קרובי משפחתם המנוחים עבור מחקר חדש. מאחורי ההודעה שפרסמה החברה בחודש שעבר מסתתר ניסוי רחב היקף שמובילים מדענים שוודיים, המבקשים לנסות לייצר ״העתקים״ של בני אדם, המבוססים על טכנולוגיות בינה מלאכותית. כן, בדיוק כמו באחד הפרקים היותר זכורים של ״מראה שחורה״, שם רוכשת הגיבורה גרסת בינה מלאכותית של בן זוגה המנוח.

על פי הדיווחים, ה״העתק״ האנושי שעליו עמלים המפתחים השוודים הוא למעשה רובוט שחזותו תהיה דומה לאדם המת, ועמו ניתן יהיה לתקשר באמצעות מעין גרסה מתקדמת של סירי, שתבוסס על אישיותו של המנוח. בשלב ראשון צפוי הרובוט לענות על שאלות פשוטות כמו מה השעה או מה מזג האוויר ולנהל שיחות בסיסיות.

מתוך הסדרה "מראה שחורה"צילום: Netflix

זה נשמע קצת מגוחך ואפילו מפחיד, אבל הידיעה הקטנה על הניסוי הציתה לא רק את הדמיון. היא עוררה מחדש את הדיון התקופתי על האפשרות לשכפל תודעה ועל המרחק של האנושות מ״חיי הנצח״ שהיום, יותר מתמיד, רבים מאמינים שניתן יהיה להשיג בטווח של כמה עשרות שנים.

בקרב עתידנים וחוקרים מתחומים שונים קיימת הסכמה כי האלגוריתמים החכמים מעניקים לנו אפשרות "להעתיק״ ו״לשמור״ תודעה. העוסקים בתחום אומרים כיום בביטחון כי האפשרות לשכפל תודעה תהיה זמינה הרבה לפני שתגיע פריצת דרך ביולוגית־רפואית שתאפשר לחדש את תאי הגוף ולהילחם בביולוגיה. בתחזית שפרסם באחרונה העתידן ד״ר יאן פירסון הוא נקב בשנת 2050 כמועד שבו תאפשר הבינה המלאכותית לבצע העתקה של התודעה, באופן שיאפשר לבני אדם להמשיך לחיות גם לאחר שגופם יחדל לתפקד. ״התודעה שלנו תמשיך לחיות בענן, ובאמצעות חיבור בין רובוטים אנושיים לתודעה, אנשים פשוט יוכלו להמשיך לחיות״, הסביר.

עם זאת, פירסון מתריע כי ״ב־2050 האפשרות הזו כנראה תהיה זמינה רק לאנשים עשירים ומפורסמים. לקראת 2060 ייתכן שהטכנולוגיה הזאת תהפוך למשהו שיהיה נגיש לכולם. קיימת סבירות גבוהה שכל מי שגילו כיום מתחת ל־40 יוכל ליהנות מהטכנולוגיה הזאת״. בהתייחסו לצורה החיצונית של אותם רובוטים נושאי תודעות, מציע פירסון להסתכל על בובות המין החדשות: ״בתעשייה המין יש כבר בובות שנראות דומות לבני אדם, בעוד 30 שנה הן ייראו אנושיות לחלוטין״.

הסטארטאפ האוסטרלי HUMAI מתיימר גם הוא להביא לחיי נצח באמצעות יצירת ״העתק״ של המוח, שיושתל בגוף מלאכותי. בחברה מתכוונים לפתח מוח מלאכותי באמצעות סנסורים שיושתלו בבני אדם, יעקבו אחר התנהגותם במשך שנים ארוכות ויזהו תבניות התנהגותיות וחשיבתיות. בחברה לא מוסרים פרטים על אותו גוף מלאכותי שבו תתבצע ההשתלה, אבל מציינים את 2045 כשנת היעד. בנוסף, טוענים שם כי החיישנים והאלגוריתמים החכמים, שיושתלו אצל אנשים שיבקשו להעתיק את תודעתם, יסייעו להאריך את תוחלת החיים של המערכות הביולוגיות המקוריות שבהן יושתלו, באמצעות זיהוי מוקדם של בעיות בריאותיות.

אלכס זבורנקוב. שליטה בזקנהצילום: צילום מסך מתוך הו

חוקר האייג׳ינג הוותיק ומנהל מכון המחקר הבינלאומי IARP, אלכס זבורונקוב, משמש בשנים האחרונות גם מנכ״ל Insilico Medice, חברה המנסה להשתמש בבינה מלאכותית כדי להילחם בזקנה. החברה פיתחה אלגוריתם בשם OncoFinder, שמנתח את המסלולים המולקולריים הקשורים להתפתחותם של גידולים סרטניים ותופעות הזדקנות אחרות. ״בינה מלאכותית היא הדרך היחידה שבאמצעותה ניתן יהיה להגיע לשליטה מקיפה בהזדקנות״, הצהיר בראיון לאתר הקרן להארכת תוחלת החיים. מטרת העל של החברה היא לפתח, בתוך חמש שנים, מערכת שתעקוב בזמן אמת אחר תפקוד הגוף, ותוכל לתקן כל סטייה מהבריאות השגרתית, אם באמצעות שינוי באורח החיים ואם באמצעות התערבות טיפולית. המערכת מבוססת על רשתות עצביות מלאכותיות, המאפשרות לנבא מחלות עתידיות אצל אנשים שונים.

בסטארטאפ Human Longevity אמנם לא מבטיחים חיי נצח, אבל מנסים לרתום יכולות אלגוריתמיקה מתקדמות לטובת ״שיפור ביצועים״ של גוף האדם. בחברה מתיימרים להרכיב את מאגר המידע הגנטי המקיף והגדול בעולם ולהתמודד עם מה שהם מכנים ״מקורות המוות המוקדמים של הגוף״. האלגוריתם שמפתחת החברה עשוי להבין תהליכי הזדקנות ולייצר טיפולים המותאמים באופן אישי למבנה ולסוג התאים. מייסד החברה, בובי הרירי, מסביר כי היכולות החדשות יאפשרו להבין למה הגוף שלנו מזדקן, ובהמשך לכך גם למנוע זאת. לטענתו, העידן שבו נהנה מ״מהתחדשות של הגוף״ אינו רחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker