מגזין TheMarker

שכיר או עצמאי

מחקרים מספקים תשובה לשאלה עתיקת יומין: מי יותר מבסוט?

רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה

אם אתם חשים שאתם אומללים ולא ממצים את הפוטנציאל שלכם בעבודתכם כשכירים, אולי כדאי שתצאו לדרך עצמאית. במחקר שנערך בארצות הברית דיווחו עצמאים על שביעות רצון גבוהה יותר בעבודה, במיוחד בהשוואה לשכירים שאין להם תפקיד ניהולי בעבודה, כלומר כאלה שאין תחתם אנשים אחרים בארגון.

P. Warr. “Self-Employment, Personal Values, and Varieties of Happiness-Unhappiness”. Journal Occupational Health Psychology 10, Jul. 2017.

האם אפשר לחזות מי יבחר בעבודה עצמאית? מחקר בריטי טוען שכן. לפי המחקר, שבו השתתפו 6,322 איש, במשפחות של הורים שכירים יש לילדים הצעירים ביותר במשפחה סיכוי גבוה יותר לעבוד כעצמאים. אם ההורים היו עצמאים, לכל הילדים יש סיכוי שווה לעבוד  ככאלה בבגרותם.

L. Han and F. Greene. “Are ‘born to rebel’ last-borns more likely to be self-employed?” Personality and Individual Differences. 101, Oct. 2016

צילום: איריס קוסט

באופן לא מפתיע עצמאים לוקחים פחות ימי מחלה, לא בשל בריאות טובה, אלא כי אין מי שישלם להם בעבור ימים אלה. במחקר שנערך בגרמניה ב–2012, רק 22% מהעצמאים דיווחו על יום מחלה אחד לפחות בשנה, לעומת 51% מהעובדים השכירים.

D. Lechmann & C. Schnabel. "Absence from work of the self-employed: A comparison with paid employees," Discussion Papers 87, Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg, Chair of Labour and Regional Economics, 2013.

לעצמאים קשה יותר להפריד בין העבודה לבין החיים האישיים, ויש לכך השלכות על הבריאות. מחקר שנערך בהולנד בקרב עצמאים מצא כי מי שהתקשו להפסיק לחשוב על העבודה או לבדוק את האימיילים בזמן ארוחת הערב דיווחו על יותר כאבים, תשישות ותחושה שהם עושים עבודה גרועה.

T. W. Taris, Et al. “All day and all of the night: The relative contribution of two dimensions of workaholism to well-being in self-employed workers”. Work & Stress: An International Journal of Work, Health & Organisations 22 (2), 2008.

עצמאים יכולים לבלות שעות ארוכות לבדם, במקרים רבים בבית, דבר שעלול לגרום לתחושת בדידות. סקר שערך בשנה שעברה בנק אדלמור הבריטי בקרב יזמים עצמאיים מצא כי 39% מהם חשים בודדים. בנוסף, 55% אמרו כי הם מודאגים לעתים קרובות מאי ודאות הקשורה להכנסה ולפרויקט הבא.

Loneliness and Lack of Control - report highlights key stresses facing UK entrepreneurs. 28th March 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום