מגזין TheMarker |

מודל ההחלמה של נוקיה

נפילתה של החברה הפינית הבינלאומית היא אחת המהדהדות בהיסטוריה התאגידית, כמו גם עלייתה מחדש

יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף חרש

נוקיה אמנם איבדה לפני שנים את מעמדה כמותג הסלולר המוביל בעולם, אך החברה הפינית הצליחה להיחלץ מהמשבר מבלי להכריז על פשיטת רגל – והיא לא היחידה. מחקר שפרסמה חברת הייעוץ BCG (Boston Consulting Group) בוחן כיצד נוקיה, ושש חברות אחרות מסקנדינביה – דנסקה בנק, הוסקורנה (יצרנית אופנועים לשעבר וכיום מייצרת מסורים, כלי בנייה וגינון), רויאל אוינברו (יצרנית משקאות) ושלוש יצרניות נייר – (מטסה בורד, בילרודקורדנאס ו־UPM) – הצליחו להתאושש.

כל חברה עשתה זאת בדרך שונה, אך כל החברות עברו שלושה שלבים דומים בתהליך ההבראה: לאחר זיהוי סימנים להיחלשות של החברה פעלו מנהליה במהירות ובנחישות כדי לייצב אותה; לאחר מכן הם החליטו על אסטרטגיה לשינוי וצמיחה; ובשלב האחרון הם פעלו בכדי לממש את האסטרטגיה הזו.

מנכ"ל נוקיה רג'יב סורי. לדעת לאיזה כיוון צועדים צילום: בלומברג

החברה המעניינת ביותר במחקר היא נוקיה, ששינתה את פניה פעמים רבות ב־150 שנות קיומה. נוקיה נוסדה בפינלנד ב־1865 כחברה לייצור נייר, ומאז התפתחה לתעשיות אחרות והרחיבה את פעילותה למדינות רבות. החברה החלה לעסוק בתחום הטלפונים וציוד התקשורת בשנות ה־80 של המאה הקודמת. ב־2007 היא שלטה בשוק הטלפונים הניידים הגלובלי עם נתח של 40% מהשוק, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת שלה. ואולם, בחמש בשנים הבאות סבלה משורה של משברים: שווי השוק שלה ירד ב־96%; החברה שרפה מזומנים בקצב מהיר ובמחצית הראשונה של 2012 ההפסד התפעולי שלה היה יותר מ־2 מיליארד דולר.

הנהלת נוקיה החליטה על שינוי דרמטי. השאלה האסטרטגית הראשונה שעליה נדרשה החברה לענות היא מה יקרה לעסקי הטלפונים הניידים שלה. מכשירי ה־IOS של אפל והאנדרואיד של גוגל השתלטו במהירות על נתחים גדולים של השוק, והנהלת החברה החליטה כי מכשירי נוקיה ווינדוס לא יצילו את החברה. לכן, נוקיה מכרה את עסקי הטלפונים הניידים למיקרוסופט בספטמבר 2013 תמורת 7.2 מיליארד דולר.

לאחר מכן נותרה החברה עם שלושה עסקי ליבה: תשתיות רשתות תקשורת; שירות מפות ורישיונות על טכנולוגיה ופטנטים. הדילמה הבאה שעמדה בפני הנהלת נוקיה היא האם עליה להיות חברת השקעות בעלת תיק נכסים של שלושה עסקי ליבה, או שעדיף להתמקד בפעילות החברה.

החטיבה הגדולה ביותר של נוקיה היתה חטיבת התשתיות, שמאז 2007 פעלה בשותפות עם סימנס. ב־2013 זיהתה נוקיה הזדמנות ורכשה את חלקה של סימנס בחטיבה, מאחר שהסכם שיתוף הפעולה בין שתי החברות התקרב לסיומו. המהלך של נוקיה הוכיח את עצמו וב־2014־2015 החברה הפכה את חטיבת התשתיות לעסק הליבה שלה שייצר למשקיעים ערך של מיליארדי דולרים.

ההיקף המלא של השינוי שתכננה נוקיה בעסקי החברה נחשף ב־2015, כשהיא הודיעה על רכישת חברת התשתיות הצרפתית אלקטל־לוסנט תמורת 16.6 מיליארד דולר. עם רכישה זו נוקיה השלימה את השינוי מיצרנית טלפונים ניידים לספקית שירותים מובילה במגזר תשתיות התקשורת. נוקיה חידדה את התמקדותה בתחום התשתיות עם מכירת שירותי המיפוי שלה לקבוצת יצרניות מכוניות גרמניות, בהן אאודי, ב.מ.וו ודיימלר, ב־3 מיליארד דולר. עם זאת החברה שמרה על רוב הפטנטים ורישיונות הטכנולוגיה שלה. החטיבה הזו סיפקה רק 5% מההכנסות נוקיה ב־2016, אך ייצרה כ־22% מהרווח התפעולי.

שווי השוק של נוקיה עלה ב־500% משפל של 6 מיליארד דולר ביולי 2012 לשווי של 37 מיליארד ביולי 2017.

קרוב לוודאי שהשינוי הזה לא יהיה האחרון בחייה של החברה, אך ההצלחה של המהלך ממחישה את היכולת של נוקיה להתמודד עם שיבוש מסיבי בתעשייה, להמציא את עצמה מחדש ולצאת חזקה יותר מהמשבר.

כעת, נוקיה נמצאת במצב טוב לקראת הפרק הבא בחיי החברה. רג'יב סורי, שמונה לתפקיד מנכ"ל החברה באמצע 2015 כדי להוציא לפועל את האסטרטגיה שבחרה, אמר כי "החלטנו על אסטרטגיה, עשינו את הפעולות הנכונות, חיזקנו את התרבות התאגידית ועשינו עוד דברים רבים שנועדו לחדד את הנקודה שאם אתה יודע לאיזה כיוון אתה צועד, אתה יכול לעשות זאת מהר יותר וביעילות רבה יותר – ואנחנו עשינו זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker