מגזין TheMarker

רובוטים נגד עשבים: הטכנולוגיה שתשביע את אוכלוסיית העולם

אוכלוסיית העולם גדלה והולכת, והחקלאים נדרשים להגדיל את התפוקה. הנה הרובוטים, הרחפנים ושאר זרעי הטכנולוגיות שצומחים להם בערוגה

עומר שוברט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שוברט

ענקית הטרקטורים והציוד החקלאי האמריקאית ג'ון דיר הפתיעה בסוף 2017 כשהודיעה על רכישת הסטארטאפ הקטן Blue River תמורת 305 מיליון דולר. את הסטארטאפ ייסד ג׳ורג׳ הראלד, פרואני בן 47 שחיפש פתרונות טכנולוגיים לעבודות החקלאות המתישות באדמותיה של משפחתו.

לאחר שנים של ניסיונות, רובם לא מוצלחים במיוחד, פיתח הראלד את See & Spray, התקן המזהה עשבים שוטים ומרסס עליהם באופן אוטומטי קוטל עשבים בכמות הדרושה. לדברי החברה, ההתקן מאפשר לצמצם את השימוש בקוטל עשבים בכ־80%, ולהחליף את הריסוס הכולל של השדה בחיסול ממוקד. המשמעות היא חיסכון של עשרות מיליוני דולרים בשנה בחומרי הדברה, לצד יתרונות בריאותיים נלווים. ההתקן כולל שתי מצלמות, תוכנה לראייה ממוחשבת ואלגוריתם חכם המבוסס על בינה מלאכותית.

בלו  ריבר ריסוס שדות
בלו ריבר. זיהוי עשבים שוטים וריסוס אוטומטי של קוטל עשבים בכמות הדרושהצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

הטמעת טכנולוגיות מתקדמות בתחום החקלאות נחשבת אתגר מורכב, במיוחד עבור חקלאים קטנים ובינוניים. העומס הרב והמחסור התמידי בכוח אדם לא מאפשרים להטמיע טכנולוגיות הדורשות תהליכי הסתגלות והכשרה ייעודית לעובדים. אלא שבקרוב לא יהיה מנוס: על פי נתוני האו״ם, כדי להשביע את אוכלוסיית העולם הגדלה והולכת יידרשו החקלאים להגדיל את התפוקה. לפי הערכות רשמיות, יש צורך בגידול של יותר מ־50% בתפוקה החקלאית כדי שניתן יהיה לספק את הצרכים של אוכלוסיית העולם ב־2050.

במקביל, השינויים במדיניות ההגירה והקשחת הקריטריונים למתן אשרות עבודה ברחבי העולם פוגעים בעיקר בחקלאים. בארצות הברית, שם מושתת כוח העבודה החקלאי על מהגרים מאמריקה הלטינית, נערכים לצמצום נוסף במצבת העובדים ומנסים למצוא תחליפים רובוטיים. כך למשל, הסטארטאפ הישראלי FFRobotics והסטארטאפ האמריקאי Abundant Robotics מפתחים רובוטים מבוססי בינה מלאכותית שיוכלו לקטוף תפוחים. יהיו להם זרועות ממוחשבות, המוצבות על טרקטורים ומצוידות במצלמות שיזהו את התפוחים הבשלים לקטיף. שני הסטארטאפים עורכים בימים אלה פיילוטים מתקדמים בארצות הברית. בשדות של תותים נמצא כבר הרובוט CROO, שמסייע לחקלאים באריזונה ובקליפורניה לקטוף ולארוז תותים.

זיהוי וקטיף תפוחים בשליםצילום: פפרובוטיקס בע"מ

בניגוד לענפים אחרים שבהם קיים חשש אמיתי מאובדן משרות על רקע החלפת בעלי תפקידים ברובוטים ובמערכות אוטונומיות, בענף החקלאות כמעט שאין חששות מסוג זה והמחסור הקבוע בעובדים צפוי להחריף בשנים הקרובות. חקלאים רבים נאלצים לוותר על חלק מהיבולים, מאחר שההוצאות על כוח האדם – המוערכות ב־40% מסך העלויות – הופכות את הקטיף לבלתי משתלם.

לצד מאמצי האוטומציה והפחתת העלויות, יש כמה מיזמים שמתמקדים בניסיונות למקסם את התפוקה החקלאית. בהודו, חקלאים הנעזרים בסמארטפונים בעבודתם בשדות נהפכו בשנתיים האחרונות למראה שכיח, בעקבות חדירתה המוצלחת לשוק של אפליקציית Plantix, שפיתח הסטארטאפ הגרמני PEAT. האפליקציה מנתחת בזמן אמת צילומים של גידולים בעייתיים וממליצה על טיפול המותאם למיקום הגיאוגרפי ולתנאי מזג האוויר. לטענת מנכ״ל החברה, סימון סטריי, יותר מ־30% מהגידולים יורדים לטמיון כתוצאה ממחלות ומזיקים. ב־Plantix מדווחים על כ־300 אלף משתמשים פעילים, רובם בהודו אך גם בדרום אמריקה, ועל כ־90% הצלחה בזיהוי הבעיות, באמצעות מערכת מבוססת למידה עמוקה שניתחה כבר כמעט מיליון תמונות שהועברו אליה.

מבט על לסריקת כרמיםצילום: Sean Thibert / SkySquirrel Techn

מערכת ניטור מתוחכמת יותר פיתחה חברת SkySquirrel, שעושה שימוש ברחפנים חכמים שסורקים כרמים רחבי ידיים במטרה לצמצם עלויות תפעוליות ולהעלות את התפוקה. באמצעות יכולת ראייה ממוחשבת הרחפנים מעבירים בזמן אמת ניתוח של מצב הכרמים, עד לרזולוציה שמאפשרת לאתר בקטריות בעלי הגפן. בחברה טוענים כי הרחפנים מסוגלים לסרוק 50 דונם בתוך 24 דקות, ולספק נתונים ברמת דיוק של 95%.

תחום נוסף שזוכה לעדנה כתוצאה מכניסתן של טכנולוגיות בינה מלאכותית הוא חיזוי מזג האוויר, שמתבצע כעת בהתאמה אישית כמעט. aWhere, סטארטאפ מקולורדו, משתמש באלגוריתמים חכמים ובתמונות לוויין כדי לייצר תחזיות מזג אוויר מדויקות, המאפשרות לתכנן מראש את הקציר ולבצע התאמות שונות ביבולים כדי להגדיל את התפוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker