מגזין TheMarker

גוגל מציגה: פייק חיפוש

העלתם שאלה במנוע החיפוש הפופולרי וציפיתם לקבל תשובה אמינה ומדויקת? בגוגל מסבירים למה לא בטוח שזה יקרה

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום

פייסבוק חוטפת את רוב האש הציבורית על היותה חממה לפייק ניוז, בעיקר מאז הבחירות האחרונות בארצות הברית. לעומתה, גוגל נהנית מתדמית מקצועית ונקייה יחסית בהקשר הזה. ואולם מתברר שגם גוגל עצמה מודה שכדאי להתייחס לתוצאות החיפוש הנייטרליות לכאורה, במידה של ספקנות וערנות.

ענקית החיפוש ספגה בשנה שעברה קנס של 2.7 מיליארד דולר מהרשויות באירופה לאחר שהטתה תוצאות חיפוש לטובת האינטרסים העסקיים שלה. לאחרונה היא נקנסה גם בהודו, על פגיעה בתחרות בשוק הפרסום. אבל האירועים האלה נחרטו בתודעה הציבורית בעיקר בהקשר לפרסומות ממומנות ולהשפעה עסקית או פוליטית מאחורי הקלעים – ולא פגעו בתדמית של האלגוריתם שהפך את גוגל למונופול בתחום החיפוש. גולשים רבים ממשיכים לסמוך כמעט בעיניים עצומות על גוגל כמקור מידע אמין ונטול הטיות, ומשתמשים בה כשער כניסה מרכזי לאינטרנט.

תומך של דונלד טראמפ באירוע בחירות בפלורידהצילום: בלומברג

בפוסט שפרסמה לאחרונה גוגל, בבלוג המעדכן על חידושים במוצרים, היא מתארת תמונה מורכבת יותר. הפוסט מתמקד באלמנט אחד בעולם המידע העצום של גוגל: תוצאות חיפוש מפורטות שמוגשות בתיבה מודגשת בראש העמוד, ומכונות Snippets. התיבות האלה, שמופיעות רק בחלק מהחיפושים, כוללות תשובה מורחבת לשאלה שהציג הגולש, ושאותה בוחר האלגוריתם של גוגל על פי פרמטרים של רלוונטיות. ״רוב תוצאות ה־Snippets פועלות היטב. מחקר קבע כי התוצאות המתקבלות מדויקות ב־97.4%״, כותבת גוגל בפוסט.

ומה לגבי ה־2.5% הנותרים? אחת הדוגמאות שגוגל מפרטת לגביה בפוסט, נוחה יחסית מבחינתה. למשל, תוצאות החיפוש הסותרות שיקבל מי שישאל ״האם זוחלים הם חיות בית טובות״ לעומת מי שיברר ״האם זוחלים הם חיות בית רעות״. בכל אחד מהמקרים, האלגוריתם של גוגל יתאים למחפשים תשובה שמוטה לכיוון שהביעו בשאלה, לחיוב או לשלילה, ירחיב לגביה ויבליט אותה – מבלי לספק פירוט דומה לגבי העמדות המנוגדות.

התופעה הזו, שמוכרת יותר מהדיון על הסכנה ברשתות חברתיות ובעיקר בפיד של פייסבוק, מכונה ״פילטר הבועה״: מתן עדיפות למידע שהגולש יתחבר אליו בקלות. כך ייתכן שמישהו ימהר להכניס לטאה לביתו לפני שיבין את החסרונות בכך. אבל מטרידה יותר האפשרות שמי שרואה תוצאת חיפוש מובלטת מניח, במידה מסוימת של צדק, שמיטב המפתחים וכוחות המחשוב של גוגל עומדים מאחוריה – ופועל על פיה בלי היסוס, גם בהקשרים פוליטיים, בריאותיים או מדעיים.

גוגל מתייחסת בפוסט גם למקרה מטריד שאירע במארס בשנה שעברה. עמוד החיפוש הציג בתיבה מובלטת כמה פסקאות המסבירות איך נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, תכנן הפיכה קומוניסטית בתיאום עם הסינים בסוף כהונתו ב־2016. רק מי שגלל להמשך העמוד ראה גם את העדכונים על כך שמדובר בפייק ניוז.

הסיבה לדיווח השקרי היתה אמירה מעורפלת של הנשיא דונלד טראמפ שהציתה דיוני קונספירציה ברשת; אך דווקא ההזיה הזו נבחרה על ידי האלגוריתם של גוגל כמידע שראוי להרחבה. החשש הוא כי האירוע הקיצוני, שקיבל גם הד תקשורתי, מסתיר אחריו שורה ארוכה של חיפושים שבהם הגולשים סומכים יותר מדי על התשובה הרשמית לכאורה של גוגל.

באתר טק קראנץ׳ ניתחו את הנתונים שסיפקה גוגל לגבי הטעויות במנגנון שלה. הם הגיעו למסקנה כי אפילו אם רק ב־2.5% מהמקרים מופץ כך מידע שגוי – זוהי כמות עצומה, מכיוון שעל פי גוגל מתבצעים דרכה מדי יום 3.5 מיליארד חיפושים בעולם. כך שלצד העובדה שחלק מהתוצאות שגויות או מטופשות, וזה אולי ברור לפחות לחלק מהגולשים, גם החשש מפייק ניוז דבק בגוגל.

בפוסט על העדכונים במנגנון ה־Snippetsגוגל הכריזה כי תנסה להבהיר לגולשים מתי המידע שמוצג כתשובה מוסמכת הוא למעשה רק ״קרוב לוודאי״ כזה. פתרון אחר הוא להציע כמה אפשרויות לבחירת הגולש או להפנות אותו לאפשרויות חיפוש נוספות – שיבהירו לו איך ניסחו גולשים אחרים שאלות דומות ומהו ההקשר הרחב יותר של הסוגיה. אך נראה שהדרך לעולם דיגיטלי עם מידע אמין, מדויק וחופשי ממניפולציות, ממוחשבות, עסקיות או פוליטיות – עדיין ארוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום