טכנולוגיהמגזין TheMarker

איך להפוך מכוניות ישנות וטיפשות למשהו אחר

בעזרת שקע קטן שנמצא מתחת להגה אפשר לחבר את המכונית לאפליקציה ולהתעדכן בנייד במה שעובר עליה

אמיתי זיו
אמיתי זיו

גם חברות הסלולר רוצות נתח ממהפכת "הרכב החכם". חברת המחקר הדנית Strand Consult, חברת בוטיק שעוסקת רק בסלולר, פרסמה את התחזיות שלה ל־2018 וכתבה כך: "תחום האינטרנט של הדברים צפוי לגדול משמעותית השנה, כאשר שירותים חדשים יושקו עבור טכנולוגיות ישנות, מה שיקל על הצרכנים לעשות את המעבר לעולם החדש. דוגמה אחת היא התקני OBD (ראשי תיבות של On Board Diagnostics) שיהפכו מכוניות ישנות ו"טיפשות" למכוניות אינטליגנטיות, ובעזרת הסמארטפונים יספקו לנהג חוויה טובה יותר".

על מה הם מדברים? OBD אינו המצאה חדשה. זהו מעין שקע קטן, שנמצא בדרך כלל מתחת להגה במכוניות, בערך 20 שנה. במקור, ההתקן נועד למכונאי, שמחבר אליו את המחשב במוסך ומקבל דרכו מידע על מצבה המכני של המכונית. בשנים האחרונות ישנם עוד ועוד מיזמים שנועדו להנגיש את המידע הזה גם למשתמש הסופי. תקע OBD כזה ניתן לרכוש בעלי־אקספרס במחיר של 12 דולר, ולקבל את כל המידע מהרכב לאפליקציה בסמארטפון.

התקן OBDצילום: Richard Drew / AP

עכשיו גם חברות הסלולר רוצות לעשות מזה עסק. מפעילת הסלולר T-Mobile האמריקאית השיקה באמצע 2017 שירות בשם SyncUp Drive על בסיס התקן OBD. לקוחות השירות יכולים לדעת בכל רגע איפה נמצא כל רכב בצי המשפחתי, ובכך למנוע גניבות (או לסייע להחזיר את הרכב אחרי גניבה). ניתן לקבל בקרת נהיגה, למשל התראה אם אחד מבני המשפחה נוהג בצורה מסוכנת או חצה את רף המהירות המותרת. שירות נוסף הוא התראות על המצב המכני של הרכב, כמו בוכנה שעומדת לקרוס וכדאי למהר למוסך, או תזכורת למועד הטיפול ברכב.

ואם יש בהתקן OBD חריץ לכרטיס סים, חברת הסלולר יכולה גם לספק Wi-Fi לכל סביבת הרכב, כדי שהילדים יוכלו לחרוש על סרטונים בטאבלט בלי לחרוג מחבילת הגלישה – וחברות הסלולר יוכלו למכור עוד חוזה סלולרי. אבל זה עוד לא הכל – ברגע שחברות הסלולר מחוברות לרכב הן יכולות, באמצעות שיתופי פעולה, להציע שירותי דרך וחילוץ, ואפילו ביטוח רכב מוזל. ישנה גם הצעה לעסקים קטנים שמנהלים ציי רכב, והאפליקציה יכולה גם לנהל יומן נסיעות. המפעילה האמריקאית מוכרת את ההתקן ב־72 דולר בתשלום חד פעמי, ועוד תשלום חודשי קבוע של שלושה דולרים. יש מוצרים מתחרים גם של ורייזון ו־AT&T בארצות הברית, ובאירופה, המפעילה השוודית Telia מציעה שירות דומה בשם Sense, גם הוא מבוסס OBD במחיר של 630 שקל להתקן ועוד 25 שקל לחודש עבור השירותים.

בישראל נעשה ב־2014 ניסיון מעניין בתחום של פרטנר, הסטארטאפ טרפילוג ו־AIG. החברות השיקו שירות דומה תחת השם Smart Drive כולל המלצות לנהיגה בטוחה וחסכונית בדלק. חברת הביטוח מצדה, מתוך אמונה במוצר, הציעה 10% הנחה לרוכשי ביטוח רכב בעלי ההתקן. המחיר של Smart Drive היה 99 שקל להתקן ועוד 20 לחודש, אך משום מה הוא לא התרומם. לאור רמת התחרות בשוק המקומי, והנסיונות המתמידים של חברות הסלולר לחפש מנועי צמיחה חדשים, אפשר להעריך בזהירות שאחת מהמפעילות תנסה שוב להשיק מוצר רכב מבוסס OBD.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker