קריפטומגזין TheMarker

האם הממשלות יחסלו את הביטקוין?

מערכת היחסים בין המטבעות הדיגיטליים לרגולטורים מתנהלת כמו מחול משונה, שבו כל הזמן דורכים זה לזה על הרגליים - אבל גם לא מפסיקים לשלב ידיים. כך מתרגלות הממשלות לטירוף הקריפטו

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
כריית מטבע קריפטו באוסטריהצילום: בלומברג

הפעילות של בורסת ביטקונקט האמריקאית, שעוררה במשך זמן רב טענות כי היא הונאת פירמידה, נעצרה באמצע ינואר. העסקה המושלמת מדי שהציעה למשקיעים כללה תשואה מובטחת של עשרות אחוזים למי שיפקיד בידיה את נכסיו – וימיר אותם למטבע הדיגיטלי שהנפיקה. לאחר שהמטבע הפרטי של ביטקונקט קרס בכ־90%, הודיעו המפעילים כי ההלוואות בתשואה מובטחת מראש יופסקו, אך במקביל הכריזו על הנפקה של מטבע חדש שנועד להציל משקיעים שהסתבכו.

אירועים מטרידים כאלה מגבירים את הדיון הציבורי בצורך לפקח, ואולי אף לחסל, את המטבעות הדיגיטליים. אחד החששות המרכזיים בקרב אנשי הביטקוין הוא מהיום שבו ממשלות ינסו להשתלט על הרשת הפיננסית העצמאית. רבים מהכלכלנים משוכנעים כי יום כזה יגיע, מכיוון שמדינות לא יוותרו על המונופול המוניטרי שלהן. ואולם ניתוח של מערכת היחסים בין שוק הקריפטו לרגולטורים בעולם מגלה שהיא מתנהלת כמו מחול משונה שבו כל הזמן דורכים זה לזה על הרגליים – אבל גם לא מפסיקים לאחוז זה בידיו של זה. יש מדינות מעטות שבהן נאסר השימוש בביטקוין. הנפקת הטוקנים (ICO), שנהפכה לטרנד לגיוס הון ללא פיקוח, מעוררת יחס עוין יותר – אך גם במקרה הזה מרבית הרשויות נזהרות מלעצור את החגיגה.

בחזית של הטיפול הממשלתי במטבעות דיגיטליים נמצאת מזרח אסיה. יפן היא כיום המדינה המובילה בעולם בתחום המסחר, לאחר שחקיקה לאסדרת התחום גובשה כבר לפני כשנתיים ומחצית מרכישות הביטקוין מתבצעות כיום באמצעות ין. היחס של סין לתחום מדלג בין סקרנות לחשדנות. עד לפני כשנה היא ריכזה את מרבית המסחר העולמי בביטקוין, אך אז אסרה הממשלה על פעילות הבורסות. המדינה מפגינה יחס מעורב גם כלפי כורי המטבעות, שנהרו אליה בגלל החשמל הזול, וכעת מאוימים מהצהרות רשמיות על הצרת צעדיהם. לצד זאת, הסינים מביעים עניין רב בפיתוח פעילות מקומית באמצעות טכנולוגיית בלוקצ׳יין, בדיוק כפי שהקימו בהצלחה ענקיות אינטרנט במסחר וברשתות חברתיות.

דרום קוריאה עוררה בהלה בקרב סוחרים בעולם כשהודיעה כי היא מעוניינת לפקח באופן הדוק יותר על הבורסות, ואולי אף לחסל אותן לגמרי. אבל ההצהרות בנושא היו מעורפלות, וייתכן כי זה ניסיון להתמודד עם שחיתות של עובדי ציבור שהשקיעו בקריפטו, מבלי לחסום כליל את הפעילות שהניבה לבנקים המקומיים הכנסות של מיליוני דולרים ב־2017.

חוסר ההחלטיות של הרגולטורים בדרום קוריאה אינו יוצא דופן. הפיקוח על עולם הקריפטו הוא בעל שני פנים: מחד, התערבות ממשלתית עשויה לבלום את הפעילות הדיגיטלית, בוודאי אם היא כוללת הונאות; אבל מאידך, ברגע שישנה רגולציה – נסללת גם דרך להתייצבות ולהתפתחות.

בכמה עלה הביטקוין

בישראל, דיון על שוק הקריפטו שנערך בתחילת ינואר בוועדת הכספים של הכנסת חשף את המבוכה של הרגולטורים המקומיים. בבנק ישראל, באוצר וברשות ני"ע מבינים כי זוהי מהפכה, אך גם נזהרים לא להתקדם מהר מדי לפני שנצבר ניסיון במדינות אחרות.

רשות המסים פרסמה בינתיים רק טיוטות לגבי הטיפול במטבעות דיגיטליים, שהוגדרו על ידה כנכס ולכן כפופים למס רווחי הון. בבנק ישראל פרסמו הצהרה כללית ב־2014 ומאז לא עדכנו את עמדתם. בדיון בוועדת הכספים אמרה המשנה לנגידה, נדין בודו טרכטנברג, כי ״כל בנק נדרש להגדיר את הסיכונים שלו". הבנקים, שחוששים להסתבך אחרי פרשות העלמות המס בארצות הברית, נוקטים מדיניות מעומעמת. לא ברור על סמך מה הם מאפשרים או חוסמים העברת כספים לחשבונות של חברות העוסקות בקריפטו.

בארצות הברית הרגולטורים מרבים להזהיר מפני הונאות וספקולציות, ובמקביל חוזים עתידיים על הביטקוין נסחרים בבורסות בשיקגו מאז אמצע דצמבר, אף שהיקף המסחר בהם מועט. גם האמריקאים ממסים את המטבעות הדיגיטליים כנכס, והחל מהשנה דורשים לכלול אותם בדיווח השנתי. הרפורמה של הנשיא דונלד טראמפ סתמה פרצה, שבאמצעותה סוחרי הקריפטו השיגו פטור ממס בהחלפה בין מטבעות דיגיטליים. רשות ני"ע האמריקאית, ה־SEC, עושה מאמצים גדולים להדק את הפיקוח, אך בהצהרותיה נאמר גם כי מדובר ב״טכנולוגיה משבשת עם פוטנציאל לשנות ולייעל את השווקים, שעשויה גם לספק הזדמנויות השקעה מבטיחות״.

אירופה נמצאת הרחק מאחור. הרגולטורים מרבים להתריע מפני האפשרות שמשקיעים יאבדו את כל כספם. עם זאת, למעט הקמת ועדות וצוותים, האירופים עדיין לא נקטו בפעולות משמעותיות, בשעה שהיורו מהווה כ־5% מהיקף המסחר העולמי בביטקוין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker