ארץ אהבתי

בעיני הסינים הראש היהודי עדיין ממציא פטנטים, ובעבור אנשי עסקים וחברות מסחריות זו בדיוק ההזדמנות שחבל להחמיץ

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל עינב
יעל עינב

כל מי שקצה נפשו ביחסו של העולם אל ישראל, מומלץ לבקר בימים אלה בסין. שמה של ישראל נישא בגאון במרכז שנחאי שם מוצגת תערוכת ציורי ים המלח, להקת שקטק מבוקשת בבירה הכלכלית של סין, ובאזור האמנים ניתן להשתלם בבישול ישראלי. ואם זה אינו מספיק, הרי שהטלוויזיה המרכזית של סין משדרת למאות מיליוני צופיה סדרה מושקעת בת שבעה פרקים על הציוויליזציה היהודית, סדרה שעמוס נדאי, שגריר ישראל בסין, מכנה "סרט ההסברה הטוב ביותר שישראל יכולה היתה לקוות לו".

להערכה הרבה שלה זוכים היהודים והישראלים בסין יש רקע היסטורי. למעשה דווקא היעדרה של היסטוריה משותפת של משקעים ועוינות כמו שיש לסין עם מדינות מערביות אחרות שהפכו אותה לקולוניה ועשקו אותה - היא שאחראית במידה רבה לסימפטיה הסינית כלפי ישראל בהווה. הסינים מכנים עצמם לעתים "היהודים של המזרח", ומזכירים בנשימה אחת את שתי התרבויות הוותיקות בעולם.

ואכן, האסוציאציה הראשונה שעולה לרבים מהסינים כשמזכירים את ישראל והיהודים היא של חוכמה והצלחה. גם במקומות הנידחים ביותר, נתקלתי במהלך 20 שנות שיטוטיי בסין באנשים רבים שיודעים לספר על אלברט איינשטיין היהודי החכם ועל כך שכרבע מזוכי פרס נובל הם יהודים.

סין היא כנראה המקום היחידי בעולם שבו יכולה להופיע סדרת ספרים פופולרית ששמות הכותרים בה הם: "הדרך היהודית לעשות כסף", "איך לעשות כסף כמו היהודים" ו"הקולקציה של העסקים היהודיים". בניגוד למשתמע מכותרות אלה הסדרה אינה אנטישמית כלל, והיא כתובה מזווית של הערצה, ומתוך רצון ללמוד מהעם היהודי. משרד החוץ, אגב, מיהר לטפח את הגישה הזו והחליט לכנס החודש את זוכי פרס נובל היהודים בבייג'ין.

אנשי עסקים וחברות שואלים את עצמם כיצד לתרגם את מפגן העוצמה הישראלי הזה להכנסות. ובכן, לשם כך נדרשים קודם כל מוצר או טכנולוגיה מתקדמים שלסין יש בהם צורך. כמובן שגם המחיר צריך להיות אטרקטיבי. "המוצא הישראלי" של המוצר יכול לסייע רק אם התנאים הללו התמלאו. הדגש על הטכנולוגיה מביא עסקים, קובע השגריר הנמרץ נדאי. "אנו שמים דגש על כך שלישראל חלק מהפתרונות לבעיות של סין", מעיד נדאי, "טכנולוגיה מתקדמת שחוסכת באנרגיה, טיפול בשפכים ובמים ועוד. לכן ראשי פרובינציות מגיעים לישראל, ואחר כך נותנים גיבוי לעסקים ישראלים אצלם. חיזוק המיתוג הישראלי פותח דלתות עבור חברות ישראליות, במיוחד לכאלה המביאות ידע ויצירתיות".

ההיבט הישראלי, כאמור, משחק גם הוא תפקיד ולכן מומלץ להדגיש את המקור של החברה בחומרי הרקע, במצגות ובפגישות. מומלץ להדגיש כבר בפתיח את הרקע הישראלי, ובהמשך לחזור ולהזכיר עובדה זו בכל פעם מחדש. אנשי עסקים ישראלים יגלו שבהשוואה לחברות זרות אחרות, הם מתקבלים בברכה ובסקרנות גם אצל החברות הגדולות והחשובות בסין.

לכן לא צריך להירתע מההבדלים מטילי האימה בין חברות ישראליות שלהן למשל 30 עובדים, לבין חברות בינלאומיות על עשרות אלפי עובדיהן. במקרים רבים הסינים מעדיפים את החברות הישראליות כאשר הן מתחרות מול מקבילותיהן מארצות אחרות, במיוחד אם לאלה יש עבר היסטורי מפוקפק עם סין (כמו ארצות הברית ויפן ). החברות הישראליות זוכות לעדיפות גם מול החברות וגם מול הרשויות הסיניות.

אז לשם שינוי חדשות טובות. חברה ישראלית, קטנה כגדולה, יכולה להסתובב בגאווה בסין - ולהצליח.

הכותבת היא יועצת בכירה בחברת YCHINA, המספקת שירותי קידום עסקים ושותפויות אסטרטגיות לחברות ישראליות בסין. לתגובות: yaele@ychina.co.il

הופיע גיליון אוקטובר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker