הסוד השמור של המנהלים הבכירים

חשיפה ראשונה של הסניף הישראלי של YPO, הארגון שמאגד את בכירי אנשי העסקים מסביב לגלובוס

רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית הראל

הם נפגשים בשעות הערב בחדרי הישיבות של בתי מלון יוקרתיים. עשרה אנשים, 12 לכל היותר, רובם המוחלט גברים, ישובים סביב שולחן. הם שומרים בסוד את דבר קיומם של הפורומים, נזהרים כמו מאש מכל חשיפה. הסיסמה שלהם - no one, nothing, never - מסכמת במשפט אחד את העיקרון המרכזי של הקבוצה: שום דבר ממה שנאמר כאן לא יוצא החוצה, לאף אחד, בשום מקרה.

לצד מלך ירדן חברים בארגון העולמי גם נשיא פנמה ריקרדו מרטנלי ובתו של קיסר יפן סאייקו קורודה, מנכ"ל יאהו ג'רי יאנג ומנכ"ל RIM (יצרני בלקברי ) ג'ים בלסילי, רוברטו ורונלדו שטרן, מבעלי חברת התכשיטים HStern, שי אגסי, מנכ"ל בטר פלייס - ועוד 17 אלף איש בכ-100 מדינות, שאף אחד מהם אינו פחות ממספר אחת בחברה שלו, וכל אחד מהם נכון לפתוח דלתות לפני עמיתיו.

אם מצרפים יחד את החברות שמנהלים חברי YPO, מגיעים למספרים דמיוניים: במונחים כספיים מייצג הארגון את הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, עם 19 מיליון עובדים. העוצמה הזאת מקבלת ביטוי חזותי במפגשים שיוזם הארגון, כאלה שמקבצים יחד כמה מאות מחבריו תחת כותרת עם נפח בומבסטי, כמו "ועידת אירופה" - ועידה אזורית בינלאומית (שתתקיים השנה לראשונה בארץ ). אבל העיקר, המהות, הם אכן הפורומים מעוטי המשתתפים, אותן קבוצות שחוזרות ונפגשות תחת כללי החשאיות.

ל-YPO, זה מתבקש, יש הרבה כללים - וקודם כל, כללי קבלה. מלבד דרישות סף של גיל (45 לכל היותר ) ומיקום בחברה (רק מספרי אחת ), חייב המועמד להעסיק יותר מ-60 עובדים ישירים במשרה מלאה ולהיות חתום על הכנסות שנתיות של יותר מ-8 מיליון דולר. ועוד קודם לכן - הוא צריך לזכות בהמלצה של חבר בארגון, תנאי שמצר מאוד את דלת הכניסה למועדון הזה.

ואם כללי הכניסה נוקשים, כך גם כללי הטקס. כל פורום מתנהל על פי הכללים האלה, הקובעים איך יתנהל הדיון ואילו תפקידים יקבלו משתתפיו. לכל פורום יש מנחה, הנקרא מודרטור, שמחזיק בסמכויות של יו"ר ורשאי לקטוע חברים ולתת לאחרים את רשות הדיבור. יש בו גם חבר שמקבל עליו את תפקיד ה"שען", כלומר האיש שאחראי ללוחות הזמנים, ויש חבר המשמש כצופה ובתום המפגש יכול לומר איך אפשר לעשות זאת טוב יותר.

אבל הכלל החשוב מכולם הוא אכן החשאיות, מסיבה פשוטה: למרות כל הכללים, השיחות בפורומים אינן מתמקדות בעניינים פורמליים, אלא בעיקר בעניינים אחרים לגמרי - אלה שבתחום הנפש. בפורום פורשים המנכ"לים גם את סודותיהם הכמוסים ביותר, אלה שאינם יכולים לחלוק עם הכפופים להם, עם חברי הדירקטוריון או אפילו - כן, כמו במקרים של התייעצויות בנושאי גירושין או המאהבת - עם בני זוגם.

למתבונן מבחוץ - וכאן ההתבוננות היא חיצונית לגמרי, בהתחשב בקודים של החשאיות - המיקוד הזה נשמע כמו סתירה פנימית. אחרי הכל, חברות בארגון שווה הרבה כסף במונחים של קשרים עסקיים, ואף מנכ"ל או יו"ר לא יתעלם מכך. אבל חברי YPO, או לפחות אלה המסכימים להיחשף, מתעקשים לדבר דווקא על תרומתם של המפגשים לרווחתם הנפשית ולהתפתחותם כמנהלים וכאנשי משפחה.

"זה לא מועדון סיגרים חברתי", ממהר להבהיר ששי שילה, יו"ר הצ'פטר (הסניף ) הישראלי ועד לאחרונה מנכ"ל נתיבי היובל, "זה מקום לצמיחה אישית של מנהיגים על ידי העשרה, החלפת רעיונות ותמיכה הדדית. מטרת הארגון להפוך את חבריו למנהלים, מנהיגים, בני זוג והורים טובים יותר".

קצת יומרני, לא? "אפילו לא טיפה יומרני, למרות שזה נשמע כך. זה בדיוק מה שזה. זה ארגון שעוטף לא רק את המנכ"ל אלא גם את בן או בת הזוג ואת המשפחה. הוא יוצר פעילות משותפת ותחומי עניין משותפים, ובמקומות כמו הפורומים נידונים גם נושאים של זוגיות והורות".

החגיגה הגברית

הצ'פטר המקומי של ה-YPO כולל 60 חברים, וגלגולו הנוכחי הוא המוצלח מבין הניסיונות להפעיל את הארגון בארץ. יוסי חכמי, בעבר בעל השליטה בפניקס, ואיש העסקים שמואל מיתר היו חברים באחת מההתארגנויות הראשונות, ומאוחר יותר הובילו אותו דמויות כמו יו"ר החברה לישראל עידן עופר, מו"ל "מעריב" עופר נמרודי וכדורסלן העבר מיקי ברקוביץ. בתקופה מסוימת תיחזקו את הסניף המקומי רק מנהלים ספורים, ובראשם ארז מלצר ומאיר ארנון, יו"ר וולקן תעשיות רכב ומזונייט ישראל.

המצב הזה היה עשוי להימשך זמן רב, אלמלא שיחת טלפון שקיבל ארז מלצר בעיתוי עגום במיוחד. הוא היה בדרכו להלוויה של קרובים שנהרגו בפיגוע. קולו של הדובר מהצד השני של הקו הידהד בחלל המכונית. בצירוף מקרים ביזארי הוא הציע למלצר להופיע באירוע בינלאומי בבוסטון, בפאנל של YPO על הקונפליקט הישראלי-הפלסטיני. למלצר נדרשו כמה שניות כדי להתאושש מהבקשה לפני שענה בחיוב. יום לאחר השלושים הוא התייצב בפאנל ובמשך שעתיים וחצי ענה על השאלות הנוקבות שהופנו אליו. בעקבות האירוע המוצלח פנו אליו ישראלים לשעבר ויהודים אמריקאים ותהו מדוע אין YPO פעיל בישראל.

מלצר, כיום מנכ"ל גדות מכליות כימיקלים וטרמינלים ובעבר מנכ"ל נטפים ואפריקה ישראל, נענה לאתגר להקים מחדש את הצ'פטר הישראלי. עם השנים הצטרפו אליו חברים רבים נוספים - מדיוויד כהן, מנכ"ל דיוויד אינטרקונטיננטל, ואריק שטיינברג, יו"ר פסגות, ועד שמעון אלקבץ, מנכ"ל הראל פיננסים, ואייל רוזנר, בעבר מנכ"ל קבוצת בורוביץ' וכיום מנכ"ל רוזנר השקעות. מלצר עצמו חבר כיום בארגון ההמשך - WPO, המיועד לחברים שגילם יותר מ-50 - וממלא תפקיד של יו"ר כבוד בארגון הצעיר.

עוד חבר, כזה שלא רק קיבל המלצה מחבר אלא נגרר באפו אל הארגון על ידי החבר הזה, הוא מנכ"ל קבוצת אייס-אוטו דיפו קובי מויסה. מויסה לא היה משוכנע שה-YPO אינו "עוד" ארגון חברים, כמו רבים אחרים. "לא חיפשתי חברים חדשים, יש לי מספיק", הוא צוחק, "אבל שיכנעו אותי שזה משהו אחר לגמרי".

"אחר" באיזה אופן? "זו לא חברות פלצנית של כנס 'כך וכך לעסקים'. זו רמת עומק אחרת לחלוטין. בשבילי זה ממש כלי עבודה, כלי להתייעצות. הבעיות שמועלות שם לדיון כוללות התלבטויות, התחבטויות ומצוקות במישור העסקי והפרטי. מדברים תמיד על בדידות המנכ"ל בצמרת. זה נכון, אבל מעבר לכך הבעיה שלו היא שהוא חי בעולם לא מאוד אמיתי. בפורום זה אחרת. זה פורום נטול חארטה. אני לא איש של סופרלטיבים, לא אוכל להגיד שזה שינה לי את החיים, אבל אני עומד מאחורי האמירה שזה משהו אחר".

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון יוני של

להזמנות חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker