הם מפחדים

מאז מגפת הסארס ב-2003 לא פקד משבר דומה את המדינה. הפיטורים ההמוניים והקיצוצים הם רק ההתחלה

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל עינב
יעל עינב

כל העסקים והרכישות יאטו בהדרגה עד ראש השנה הסיני, אחר כך רק אלוהים יודע מה יהיה", כך אמר בנחרצות אדון שי, מנהל רשת קניונים גדולה. דברים דומים אומרים גם הקונים בחנויות הפאר הגדולות. הסינים, שלא חיים טוב עם מצבים של חוסר ודאות, מודאגים.

ההערכות בקרב רבים וטובים בסין הן כי שיא המשבר עדיין לפניהם. בשיחות סלון הם מעריכים שהמכה הגדולה תבוא אחרי תקופת החגים הסינית, שמתחילה לקראת הכריסמס (שהאורות והצבעים שלו הפכו מאוד פופולריים בסין ), עוברת דרך ראש השנה האזרחי ומסתיימת בכמה ימים טובים אחרי ראש השנה הסיני (שחל השנה ב-26 בינואר ). עד אז יודעים כולם שהמראה של "עסקים כרגיל" ימשיך - ברחובות ימשיכו לנצנץ אורות החג על עצי אשוח ענקיים ואווירת החג תישמר גם במסעדות. אבל מראית העין עומדת להסתיים.

כל אירוע חגיגי בסין נחגג בארוחה גדולה ומפוארת, כל עסקה נסגרת בארוחה טובה עם הרבה חומרים משכרים. אך גם אלה הולכים ומתמעטים. ג'יאן, בעל רשת מסעדות פופולרית בשנחאי, מדווח על ירידה של 25% בתפוסת המסעדות, ומעריך שאחרי החגים תחול ירידה נוספת. במיוחד, הוא אומר, נפגעו ההזמנות לחדרים הפרטיים. צו השעה הוא חיסכון.

בשנחאי נפגעו עסקים רבים. מרכזי הקניות העצומים עומדים ריקים למדי, מפוארים ומקושטים לקראת החג. ומשנחאי מקרין החשש לכל אזור שפך היאנגצה ודלתת נהר הפנינים, האזור העשיר והפורה בסין. הם משווים את התקופה הנוכחית לימי מגפת הסארס מ-2003, אז נסגרו עסקים רבים והצמיחה נעצרה.

באזור הדרום, אזור המפעלים היצרני, מתחילים להרגיש את מכת הפיטורים והאבטלה הגוברת. תחנות הרכבת בגואנגז'ו מלאות במהגרים כפריים ששבים הביתה לאחר שפוטרו מעבודתם או נשלחו לחופשה מרוכזת, ביצוא מורגשת ירידה חדה ועוד ועוד מפעלים נסגרים.

סימני המשבר בערים הגדולות בסין דומים לאלה שבמערב: פיטורים המוניים במפעלים עתירי עובדים, קיצוץ כוח אדם בחברות היי טק ובחברות ייעוץ, מנכ"לים ובוגרי אוניברסיטאות בחו"ל שעד לפני כמה חודשים היו מבוקשים בכל מקום מוצאים עצמם בחופשות מרוכזות, מתקשים למצוא עבודה שתתאים לכישוריהם ולרמת השכר שהורגלו בהן. מנהל מפעל אלקטרוניקה בשנחאי סיפר שהוציא 200 מ-600 עובדיו לחופשה כפויה עד אפריל, כי "בבת אחת הפסיקו להגיע הזמנות מחו"ל". חברת השקעות מבייג'ין הוציאה 15 ממנהליה לחופשה מרוכזת עד מאי.

החברות לא רוצות להפסיד את כוח האדם המיומן, אך גם לא יכולות להחזיקו בתנאים הנוכחיים. התוצאה: הורדת עלויות של שירותיים זמניים, גם בעבור זרים המבקשים להיעזר בכוח אדם מקומי. לדוגמה, אם חברות זרות שילמו בין 400 ל-800 דולר ליום עבור מתרגם טכני מקצועי, היום רבים שהוצאו לחופשות כפויות שמחים להעניק שירותים במחיר נמוך בהרבה.

עם העלייה באבטלה חלה ירידה בהיצע וברמת יהירותם של בעלי המפעלים הסיניים. אם עד לפני חודשים אחדים נתקלו חברות ישראליות במחירים גבוהים ובזלזול מצד בעלי המפעלים בגלל הכמויות הקטנות יחסית שביקשו לייצר, כעת המצב הפוך והמפעלים רודפים אחרי עסקים כדי להימנע מסגירה או מפיטורי עובדים. מבחינה זו מדובר בתור הזהב של מי שמבקשים לייצר ולייבא חלקים מסין, כי המפעלים ששורדים במשבר הם אלה המקפידים על איכות גבוהה.

הכותבת היא יועצת בכירה בחברת YCHINA, המספקת שירותי קידום עסקים ושותפויות אסטרטגיות לחברות ישראליות בסין. לתגובות: yaele@ychina.co.il

הטור מתפרסם בגיליון ינואר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker