לנגד עיניים סיניות

מה תהיה השפעתו של המיתון העולמי על כלכלת סין? המעצמה האדומה לא חוששת, רק קצת מודאגת

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל עינב
יעל עינב

תקשורת הסינית ידועה בעיקר כמי שמוסרת את דבר הממשל, אך בימים אלה היא משקפת את יחסם הדואלי של הסינים למשבר הכלכלי העולמי. נראה כי בסין לא החליטו מה הם יותר: שמחים לאידה של אמריקה היורדת מנכסיה או חוששים מהשפעת המשבר הכלכלי על סין עצמה.

"בתקשורת הסינית יש סימנים ברורים לעלייה בביטחון העצמי", אומר ד"ר ברנד סטוקן, שותף בכיר במשרד עוה"ד סאלאנס בשנחאי ומנהל המשרד. "התקשורת הסינית טוענת כי סין תהיה אחת המדינות המרכזיות שתוציא את הכלכלה העולמית מהמיתון, וזה נותן לסינים הרגשה נהדרת. אמנם התחושה היא שאכן תהיה שנה קשה יותר, אך ניתן להתגבר עליה. הממשלה תשתלט על האינפלציה ובו בזמן תשמור על שיעורי צמיחה ראויים".

מנגד, כדאי להקשיב גם לקולות מהשטח. אפילו הדיווחים האופטימיים ביותר מתקשים להסתיר את הפיטורים ההמוניים ואת סגירת המפעלים עתירי כוח האדם במדינה. שיעור הגידול בתעשייה ירד באוקטובר לרמה הנמוכה ביותר זה שבע שנים - סימן ברור לחולשה במגזר היצוא והנדל"ן.

מפעלי התעשייה ליצוא היו הראשונים שנפגעו. המשרד הסיני לפיתוח ורפורמות דיווח על 67 אלף מפעלים שנסגרו במחצית הראשונה של 2008, ו"השינחוואה" דיווח על 3,631 מפעלים לייצור צעצועים (שהם כ-52% מהתעשייה ) שנסגרו ב-2008.

הירידה בכוח הקנייה באירופה ובארה"ב גרמה להתייקרות עלויות הייצור והשכר בסין. גם התחזקות המטבע המקומי, היואן, לא תרמה למצב. הממשל הבטיח לסייע למפעלים, וראש הממשלה קרא לרשויות המקומיות להקל במסים ולהגדיל את ההלוואות. הוא גם הורה ליצרנים הגדולים, המעסיקים מאות אלפי עובדים, לפתח יותר מוצרים ולהקפיד על האיכות.

שיעור האבטלה הגדל גם הוא בבחינת חדשות רעות לממשל, במדינה שצריכה להאכיל 1.3 מיליארד פיות ומהם, על פי הערכות, יותר מ־200 מיליון מובטלים. ממשלת סין חוששת מאי שקט חברתי שעלול להתגבר עקב גל הפיטורים והמשך צניחת הבורסה בשנחאי. היא לא יכולה להרשות לעצמה לסכן את מעמדה, שבו זכתה בין היתר בשל הצמיחה הכלכלית המתמשכת והעלייה ברמת החיים. הממשלה מעוניינת לעודד את הצריכה הפנימית, כדי לתדלק את מבול הצרכנות שאיפיין את סין בשנים האחרונות.

"הממשלה מודעת לבעייתיות ומחכה לראות מה יתפתח בכלכלה", אומר סטוקן. "אם המצב יידרדר, היא מתכננת צעדי הגנה תקיפים. ברמת העל היא מנסה לעודד את הצריכה באזורי הכפר, ולדעתי היא תחליט בקרוב על שורת צעדים טקטיים, כמו הקלות בהגבלות על השקעות זרות בתחומים כמו נדל"ן ותשתיות". המדיניות המתוכננת כוללת הרשאת הלוואות לבנקים, הקלות במיסוי, עידוד ומימון של חברות הזנק והכשרת מובטלים.

ואיך כל זה משפיע על החברות הזרות המשקיעות בסין? בשוק הסיני, אומר סטוקן, עדיין לא מורגשים שינויים של ממש בעסקי הזרים. "חברות זרות ממשיכות להשקיע בסין, אך הפוקוס שלהן השתנה. אם בעבר חיפשו מקום לייצור זול, כעת הן מתמקדות ברכישה או ביסוס של מבני הפצה. למכור לסין הפך לתמה החדשה".

ונסיים בנימה אופטימית זהירה. ייתכן שהמשבר הכלכלי וההשקעות הממשלתיות המסיביות בתשתיות יהוו הזדמנות לחברות זרות. התקציבים של ענקי המשק הסיני נסגרו כבר בשנה שעברה, וכעת הם נפתחים מחדש. המוטבות של השקעות אלה, החברות הסיניות, צריכות להגיש תכנית עבודה חדשה שתנצל את ההון שנכנס. זו הזדמנות לחברות מערביות להציע את מרכולתן וליהנות מהתקציבים החדשים שאושרו. לכן כדאי לנסות להיכנס למסגרת התקציבים הללו כעת. אם ייתוספו לכך הקלות בהשקעות זרות, ייתכן שלפחות לחברות זרות שעובדות בסין יהיו גם חדשות טובות.

הכותבת היא יועצת בכירה בחברת YCHINA, המספקת שירותי קידום עסקים ושותפויות אסטרטגיות לחברות ישראליות בסין. לתגובות: yaele@ychina.co.il

הטור מתפרסם בגיליון דצמבר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker