.
אודי שישון

לאורך מרבית ההיסטוריה האנושית הערים הגדולות משכו אליהן פעילות כלכלית ואנשים מרחבי המדינה, וגם משאר קצוות העולם. בעידן הגלובלי הניאו־ליברלי, הערים המרכזיות – בדרך כלל ערי בירה – נהפכו לאחד מסימני ההיכר של התקופה. הן קוסמופוליטיות והן מתפתחות לכדי מעצמות כלכליות העומדות בפני עצמן, כמעט ללא קשר למתרחש סביבן.

מלבד רובע פיננסי שוקק, ערים אלה גם עמוסות במבנים אייקוניים, שמסמלים את עוצמתן הכלכלית והתרבותית, והופכים את הדימוי של העיר לגדול מסך חלקיה.

צעירים בשכונת נויקלן האופנתית בברלין. נמצאת בתחרות מול ערים גרמניות רבותצילום: Sascha Kohlmann

אבל יש גם יוצאת מן הכלל. ברלין, בירת גרמניה, היא עיר הבירה היחידה ביבשת שאם לא תיכלל בחישוב התמ"ג הגרמני, הוא יעלה ב־0.2%. כך עולה מדו"ח שפרסם בתחילת אוקטובר המכון לכלכלה גרמנית (IW), שמושבו בקלן. הדו"ח מתבסס על נתוני הלשכה הסטטיסטית של הנציבות האירופית ל־2015.

בשאר מדינות האיחוד המצב שונה – ערי הבירה מושכות את הכלכלות המקומיות כלפי מעלה. כך למשל התמ"ג של יוון יהיה נמוך ב־19.8% אם אתונה לא תיכלל בחישוב; ללא בירת האיחוד האירופי, בריסל, התמ"ג הבלגי יצנח ב־8.6%.

מכון המחקר מייחס את חולשתה הכלכלית של ברלין – העיר בעלת האוכלוסייה הגדולה במדינה – למבנה הפדרלי של גרמניה. מבנה ייחודי זה, בן 17 מדינות, כולל מוקדים כלכליים רבים – לעתים קרובות באזורים כפריים שבהם ממוקמים מפעלי תעשייה קטנים ובינוניים רבים. "להיותה של ברלין עיר בירה אחרי מלחמת העולם השנייה במזרח גרמניה, אין משמעות של ממש", מסביר ההיסטוריון פרופ' משה צימרמן, מומחה להיסטוריה של גרמניה. "בניגוד לבירות של מדינות אוניטריות כמו צרפת ואנגליה, ברלין היא בסך הכל עוד עיר גדולה במדינה. חוץ מחברת סימנס שהוקמה בה, העיר אף פעם לא היתה בירה של תעשייה כמו שהיתה בירה פוליטית ובירה של מסחר".

ואמנם, בירת גרמניה נדרשת ל"תחרות" פנימית שלא ניצבת בפני בירות אחרות ביבשת. בין היריבות הבולטות ניתן למנות את פרנקפורט, משכן הבנק המרכזי של גוש היורו והמרכז הפיננסי של גרמניה כיום; מינכן בירת בוואריה – העיר היקרה במדינה, ובין היתר ביתה של יצרנית הרכב ב.מ.וו; המבורג – עיר הנמל הצפונית, בירת המסחר הבין־יבשתי של גרמניה; שטוטגרט עתירת התעשייה, ביתן של פורשה, בוש ומרצדס בנץ, ו־וולפסבורג, משכנה של חברת פולקסוואגן.

השינוי בתמ"ג המדינה ללא עיר הבירה, באחוזים

לנחיתות הברלינאית יש גם סיבה היסטורית: "עד לפני פחות מ־30 שנה ברלין היתה עיר חצויה, כשחלקה המזרחי במדינה מפגרת יחסית, וחלקה האחר תלוי במידה רבה בתקציבים שהעביר לו המערב", מזכיר צימרמן. "ב־1989 התקציבים האלה נפסקו בבת אחת, וברלין נדרשה פתאום להסתדר לבד. גם כיום, הערים בכל רחבי מזרח גרמניה עדיין לא הגיעו לשוויון מול המערב מבחינת התוצר, יוקר המחיה והמשכורות. בעיר ששליש מאוכלוסייתה בא מהמזרח, לא ניתן לצפות למשהו אחר". לאלה יש להוסיף כ־700 אלף זרים המתגוררים בברלין, בהם כ־300 אלף מהגרים ממוצא טורקי – רבים מהם בתחתית הסולם החברתי־כלכלי. עם זאת, צימרמן מדגיש כי עתידה של בירת גרמניה דווקא חיובי: "ברלין מטפסת באופן עקבי, והכלכלה שלה מתחזקת בהתמדה מאז איחוד גרמניה. העיר שואבת לתוכה את האינטרסים הכלכליים של גרמניה ואירופה כולה, ובין השאר היא הכתובת לכל מי שסוחר עם פולין, אוקראינה והמדינות הבלטיות".

הברלינאים יכולים למצוא מעט נחמה בכך שגם רומא בולטת בחולשתה. הדרתה של בירת איטליה מתחשיב התמ"ג האיטלקי תצמצם אותו ב־1.6% בלבד. הסיבה לדבר, כפי שמציינים חוקרי המכון בקלן, היא חוזקן הכלכלי – גם בקנה מידה כלל אירופי – של ערי הצפון, ובראשן מילאנו וטורינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker