יזמותמגזין TheMarker |

מבחן ניחוח

מתי נוכל להריח מאפים באינסטגרם ולהתרשם מריח הגוף של המועמדים בטינדר? הכירו את הסטארט-אפ שרוצה להביא אותנו לשם

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנסיך צ'רלס בתערוכת פרחים בלונדון, ב-2009. נחיר צר אופייני לאקלים קר
יעל בלקין
יעל בלקין

חוש הריח יכול לעורר זיכרונות וחוויות עבר, ולהשפיע על מצב הרוח ועל בחירת בני זוג. אף שיש לחוש הזה נוכחות מובהקת גם אם לא מודעת בהיבטים רבים בחיים שלנו, עדיין לא נמצאה הדרך הטכנולוגית לייצר ריחות כמו בחיים האמיתיים. דמיינו שאתם משחקים במשחק מחשב ומריחים את אבק השריפה כשאתם סוחטים את ההדק, או שמהנייד עולה ניחוח התבשילים שעה שאתם חולפים על פני תמונותיהם באינסטגרם. ומה יקרה לאחוזי ההתאמה בין המשתמשים, אם יהיו בטינדר גם ריחות?

אף שהאנושות נמצאת כבר עמוק בתוך עידן המציאות הווירטואלית והבינה המלאכותית, כשזה מגיע לחוש הריח – משהו בכל הקדמה הזו נעצר. כך למשל, ברוב המכוניות עדיין תלוי עץ ריח, וגם למטהרי אוויר אין כרגע תחליף טכנולוגי שמציע ריח טבעי ומעודן.

אחד הקשיים בשילוב ריח בטכנולוגיות נובע ממורכבותו של חוש הריח. בעוד שחוש הראייה, למשל, משתמש בשלושה סוגים שונים של קולטנים לתפישת צבע, שאתם אפשר להגיע לכל קשת הצבעים , וסוג נוסף לתפישת אור, חוש הריח מורכב הרבה יותר. באף יש כ־400 סוגים שונים של קולטנים שיכולים ליצור קומבינציות רבות. את המורכבות הזאת הטכנולוגיה מתקשה לחקות, אבל אפשר להניח שבסופו של דבר זה עניין של זמן וכסף, עד שגם זה יקרה.

יש כמה חברות שכבר עובדות על זה. אחת מהן היא סנטקום, סטארט-אפ ישראלי שנמצא לקראת השקה של טכנולוגיה חדשנית להפצת ריח ביתי. החברה פיתחה מכשיר קטן עם מיכל שבו נוזל שמורכב מתמציות, והוא משחרר לאוויר ריח בתרסיס עדין. אפשר להתחבר למכשיר דרך אפליקציה בסלולרי ובאמצעותה לתזמן מראש את העיתוי ועוצמת הריחות שיופצו.

המוצר של סנטקום מתבסס על טכנולוגיה מתחום הרפואה – Vibrating mesh – המשמשת למשל בתרופות הנשאפות לתוך דרכי הנשימה. במיכל שפיתחה החברה יש רשת זעירה עם חורים בגודל של אלפיות המילימטר, ששוברת את הנוזל לחלקיקים זעירים. הרשת נטבלת בנוזל, ובאמצעות תדר חשמלי שמרעיד אותה, הטיפות משתחררות. באמצעות שדרוג הטכנולוגיה של וייברייטינג מאש, סנטקום מצליחה לעבוד עם חומרים שאינם מדוללים – היוצרים ריח טבעי יותר, ובהתאם גם מצריכים שימוש בכמות קטנה יותר שאינה מעמיסה מדי על קולטני האף, כפי שעושים חלק מהאמצעים הקיימים כיום בשוק.

ב־2009, כשסנטקום היתה בתחילת דרכה, היא ניסתה לשלב ריח כממד נוסף בפלטפורמות של מולטימדיה, כמו משחקים. אולם לדברי אור ברק, סמנכ"ל פיתוח עסקי של החברה, הטכנולוגיה לא היתה מספיק בשלה, ופיילוט שנערך עם סמסונג כדי ליצור טלפון סלולרי עם יכולת להפצת ריח – נכשל.

כמעט שמונה שנים אחרי הכישלון עם סמסונג, סנטקום מתכוונת להשיק את הטכנולוגיה שלה שוב. בתחילת 2018 תיכנס החברה לשוק בארצות הברית באמצעות מכירה פרטית באתר, והפעם כשהמערכת שפיתחה עומדת בפני עצמה ואינה תלויה בדגם הסלולרי או במחשב מסוים. "אנחנו רוצים לשלב את הטכנולוגיה שלנו בכל מיני מוצרים, למשל בבתי קולנוע כחלק מחוויית הצפייה, בשילוב ריחות כמו של אבקת שריפה או ריח מאפים טריים", אומר ברק. "אפשר גם לגייס את הטכנולוגיה שלנו לאפשר לחברות תרופות גמישות רבה יותר באמצעים למתן התרופות".

אחד השווקים המעניינים כיום הוא שוק הקנאביס הרפואי, שנצרך גם בצורת שמן.

"אנחנו עדיין לא שם, אם כי עקרונית זה אפשרי. המערכת שלנו אטומה, אז יש שליטה ומעקב מלאים על כמות החומר ואורך החיים שלו. בסופו של דבר התמצית היא תמצית – מה ששמים זה מה שיוצא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker