יזמותמגזין TheMarker

לחנוק את הכינים

מה שהעולם באמת צריך זה טיפול יעיל נגד כינים. וזה בדיוק מה שמנסה לעשות יזם שהוא אבא לילדים ששונאים לעשות טיפולים

הדר קנה
הדר קנה

מבוגרים רבים נושאים איתם בצרור זיכרונות הילדות גם כמה טראומות מטיפולי כינים. כל כך הרבה דברים משתנים בעולם, וגם בילדות בת זמננו, אבל איכשהו הכינים שורדות את כל הטיפולים נגדן, וממשיכות להטריד גם את הילדים שהפכו להורים שנאלצים לסרק מדי ערב את ילדיהם המתגרדים.

חברת TechCare הישראלית מבקשת לנצח במלחמה שתכשירים כה רבים נכשלו בה, עם מוצר חדש לטיפול בכינים המשווק תחת השם נובוקיד. המוצר שפותח מחומרים טבעיים מציע טיפול יבש המצריך חבישת כובע ניילון למשך 10 דקות. החומר לא פועל על מערכת העצבים של הכינים אלא על דרכי הנשימה שלהן.

החברה נסחרת מזה שנה בבורסה OTCQB בניו יורק בשווי של 10 מיליון דולר, ובין המשקיעים בה גם מריוס נכט, ממייסדי צ'ק פוינט. היו"ר הפעיל של החברה ובעל המניות הראשי בה הוא צבי ימיני, 65, שאומר כי השוק העולמי לתכשירים נגד כינים מוערך ביותר מ־2 מיליארד דולר.

לפני 35 שנה שימש ימיני מנהל הפיתוח של כתר פלסטיק וייסד את חברת צאג לייצור ארגזי כלים מפלסטיק. ב־1998 מכר את צאג לענקית כלי העבודה האמריקאית סטנלי בלק אנד דקר תמורת 120 מיליון דולר. מאז הוא משקיע בחברות סטארטאפ המתמחות בחדשנות תעשייתית. כיום הוא יו"ר מועצת המנהלים של המכללה לעיצוב והנדסה שנקר. "הקמנו קרן לתמיכה בפרויקטים של סטודנטים ומרצים בשנקר. אני משקיע הרבה בתחומים שקרובים ללבי. המוצר נגד הכינים הוא אחד מהם, ולכן ביקשתי להיות יו"ר פעיל בחברה".

צבי ימיני. הילדים אימצו ראשוניםצילום: מוטי מילרוד

לימיני יש עניין אישי עם כינים. "יש לי תאומים בני חמש וחצי, והם נדבקים תכופות בכינים. אצלנו בבית לאשתי יש רוטינה – היא עושה להם טיפול פעם בשבוע, כשהם משחקים במחשב".

ילדיו של ימיני היו בין המאמצים הראשונים של הטיפול. "הילדים שלי קיבלו את הטיפול בשמחה כי הם ידעו שהם לא צריכים לעבור סירוק. הם הבינו שזה לא כואב ולא מפריע".

לדבריו, "כיום הרופאים בארצות הברית ממליצים לא לשים שום חומר כימי על ראשי הילדים. לטענתם הכינים כבר עמידות לחומרים אלה, ולכן הם יותר מזיקים ממועילים. המוצר שלנו פותח במשך חמש שנים על ידי שני מדענים ממכון ויצמן ומופק מצמחים. בניסויים שערכנו על מאות ילדים התוצאות היו פנטסטיות. הטיפול הוא יבש, קל וידידותי, ואחרי כמה דקות הכינים פשוט נחנקות".

במשך שנים רבות של אבולוציה, מערכת העצבים של הכינים פיתחה עמידות. "המדענים באו עם רעיון לתקוף את מערכת הנשימה של הכינים והביצים שלא פיתחה עמידות, וכך הצלחנו למגר את הכינים באחוזי הצלחה כמעט מוחלטים. פיתחנו גם טיפול מניעתי של 5־10 דקות פעם בשבוע כדי למנוע התפתחות מושבה של כינים, כי כל כינה בוגרת מטילה עשר ביצים ביום. ברגע שהילד מתחיל להתגרד זה סימן שיש לו עשרות כינים ולא אחת".

המוצר החדש מושק בימים אלה באירופה, ובעוד כחודש יושק גם בישראל. בארצות הברית הכוונה היא לשווק את המוצר באמצעות רשתות חברתיות והסכמי הפצה. החברה חתמה על הסכם עם הום מדיה – חברה גדולה בתחום האספקה של ציוד רפואי לשימוש אישי – לקראת תהליך קבלת האישור גם מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker