מגזין TheMarker

הפשע משתלם: לפזר את הכסף בגבול עם מקסיקו - ולהרוויח בגדול

דונלד טראמפ נכנס לבית הלבן - וההשקעה בחברות המפעילות בתי כלא זוכה להמלצה חמה

.
אודי שישון
.
אודי שישון

בתי כלא ומתקני מעצר לא נשמעים לאדם הסביר כמו משהו שכדאי להתקרב אליו, אבל במציאות של ארצות הברית ב־2017 הם מציעים הזדמנות פז לעשיית כסף קל. כן, אפילו לנוכח דהירתו של שוק ההון האמריקאי, אפיק ההשקעה בגופים פרטיים המתפעלים בתי מאסר בולט באופק החיובי החזוי לו לשנים הקרובות. בדו"ח שפרסם באחרונה דויטשה בנק, סומנו שתי חברות כהשקעה בטוחה: קור סיביק (CoreCivic, עד לא מכבר CCA) ו־GEO – שתי החברות הגדולות בארצות הברית שעוסקות בתחום.

כדי להבין עד כמה הדבר לא מובן מאליו, די להביט בכותרות החדשות מלפני שנה. אלה הספידו את בתי הכלא הפרטיים בארצות הברית, בעקבות הכרזת ממשל אובמה על כוונתו להעלים אותם בהדרגה מנוף הכלכלה המקומית באמצעות אי חידוש חוזי הזיכיון עם היזמים. החלטה זו התקבלה לאחר שמשרד המשפטים מצא שיעורי מוות ואלימות לא פרופורציונליים בבתי הכלא הפרטיים, והגיע למסקנה כי שיקולי רווח לא צריכים למלא תפקיד במערכת הענישה והצדק. המדינה – כפי שניסחה זאת אז סגנית התובע הכללי, סאלי ייטס – צריכה לשוב ולהתמקד ב"הקטנת שיעורי החזרה לפשיעה ושיפור ביטחון הציבור". אלא שלממשל הדמוקרטי לא היתה שהות מספקת לממש את חזונו. בינואר האחרון, זמן קצר לאחר שנכנס לבית הלבן, פיטר טראמפ את ייטס – עשרה ימים בלבד לאחר שקודמה לתפקיד התובעת הכללית.

מחליפה של ייטס, ג'ף סשונס, הפך את המדיניות שהובילה קודמתו ואף הורה לתובעים הפדרליים להעניש מורשעים בעבירות סמים ואלימות במלוא חומרת הדין – גם זאת בניגוד למדיניות אובמה, שביקש להקל עם עברייני סמים לא אלימים.

יום לאחר פרסום הוראתו של סשונס בחודש מאי העניק דויטשה בנק המלצת קנייה לקור סיביק ול־GEO. כמו רבים אחרים, גם הוא צפה נחשול של אסירים חדשים שיציפו את בתי הכלא ומתקני המעצר, בעיקר אלה שלאורך הגבול עם מקסיקו – רבים מהאסירים החוסים תחת ניהולם של גופים פרטיים הם מהגרים בלתי חוקיים.

גרף מניות של חבררות שמפעילות בתי כלא פרטיים

בדו"חותיהן לרבעון השני של השנה ציינו שתי החברות כי בשל ריבוי העיכובים והמעצרים שמבצעים משרד המשפטים והמשרד לביטחון המולדת, הן צופות גידול גם בכמות החוזים שיחתמו מול הרשויות הפדרליות. גופים אחרים שותפים להערכתן: "GEO צפויה לחתום על חוזים חדשים, במיוחד עם סוכנויות פדרליות", קבע ג'יי.פי מורגן צ'ייס במחקר שפרסם ביולי. "המניות אטרקטיביות", אבחן התאגיד הבנקאי, משום שמדיניותו של טראמפ "תביא קרוב לוודאי לגידול באוכלוסיית האסירים הפדרליים ובמעצרי מהגרים".

סוגיית הפרטתם של בתי הכלא בארצות הברית היא נושא טעון ושנוי במחלוקת, שאחת לכמה חודשים שב וכובש את סדר היום הציבורי. הדבר אולי לא מפתיע בהתחשב בכך שכ־2.2 מיליון אמריקאים – כמעט אחוז מכלל האוכלוסייה הבוגרת במדינה – מוחזקים מאחורי הסורגים, יותר מכמעט כל מדינה אחרת בעולם. בשל צפיפות יתר במתקנים הפדרליים, כמעט עשירית מכלל האסירים חוסים תחת מערכות מאסר פרטיות, המנוהלות כעסק לכל דבר ופועלות להשאת רווח.

ג'ף סשונס. הפך את המדיניותצילום: Mark Humphrey/אי־פי

קור סיביק, שנוסדה ב־1983, מסווגת כחברת השקעות בנדל"ן (ריט). בין משקיעיה גופים מוסדיים גדולים בוול סטריט כמו ואנגארד, בלאק רוק ופידליטי. מניותיה, שנקבעו על 14.2 דולר ביום שלפני הבחירות לנשיאות, כמעט הכפילו את שוויין מאז ומחירן כיום הוא 27 דולר. מניות GEO עלו בשיעור גדול אף יותר, מ־10.6 דולרים ביום שלפני הבחירות, ל־27 דולר כיום.

הכנסותיה של קור סיביק, שמפעילה יותר מ־70 בתי כלא המאכסנים כ־70 אלף אסירים, הסתכמו ב־2016 בכ־1.7 מיליארד דולר. הרווחיות של החברה לא נפגמה ממספר רב של "תקלות" בדרך: כך למשל, כ־15 מיתות נרשמו במתקן המעצר למהגרים אלוי באריזונה בשנים 2015־2003, לרבות חמישה מקרי התאבדות – יותר מבכל מרכז מעצר אחר בארצות הברית.

לחברות הניהול היה ברור, עוד לפני הבחירות לנשיאות, איזו מציאות פוליטית תטיב עמן. חודש לפני הבחירות שכרה GEO שניים מחברי הצוות של סשונס לעבוד עבורה כלוביסטים במסדרונות השלטון. שתי החברות גם לא מסתירות כי תרמו למפלגה הרפובליקאית מאות אלפי דולרים במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות. לקראת חגיגות ההשבעה של טראמפ תרמה כל אחת מהחברות כ־250 אלף דולר.

כיום ברור שההימור על המועמד המוחצן לנשיאות, שאז עוד נתפש בעיקר כקוריוז חולף – השתלם להן במלואו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker