מגזין TheMarker |

את מי יאשים טראמפ בנפילה

כדי לסייע למעמד הפועלים האמריקאי ולצמיחת הכלכלה, רפורמת המיסוי צריכה להגדיל את הנטל על העשירים ולהעניק הטבות למעמד הפועלים ולמעמד הביניים. ואולם, רפורמת המיסוי של טראמפ עושה בדיוק את ההיפך

נוריאל רוביני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: בלומברג
נוריאל רוביני

כעת, כשהנשיא דונלד טראמפ נמצא בתפקידו יותר משבעה חודשים, ניתן להעריך ביתר ביטחון איך תיראה כלכלת ארצות הברית בעתיד. ובדיוק כמו בכל נושא בתקופת נשיאותו של טראמפ, גם כאן יש פרדוקסים בשפע.

החידה העיקרית היא הנתק בין ביצועי השווקים הפיננסים לבין המציאות. בעוד המניות ממשיכות לרשום שיאים חדשים, כלכלת ארצות הברית צמחה בקצב ממוצע של כ־2% במחצית הראשונה של 2017 – קצב אטי יותר מהצמיחה בתקופת הנשיא ברק אובמה. הכלכלה לא צפויה להציג ביצועים טובים יותר בהמשך השנה.

חלק מהמשקיעים עדיין מקווים שטראמפ יקדם מדיניות שתאיץ את הצמיחה ותגדיל את רווחי התאגידים. ובנוסף, הצמיחה האטית בשכר מעידה כי האינפלציה לא תעלה לרמת היעד של הבנק הפדרלי, שייאלץ להאט את קצב העלאת הריבית. הריביות לטווח ארוך והדולר החלש הם חדשות טובות לשוק המניות האמריקאי, ומדיניות טראמפ התומכת בעסקים תסייע למניות מסוימות. כמו כן, יש פחות סיבות לדאגה שתוכנית התמריצים לכלכלה של טראמפ תגרום לעליית הדולר ותחייב את הבנק הפדרלי לחזור ולהעלות את הריבית. לאור אי הצלחת ממשל טראמפ בתחום הפוליטי, יש להניח כי אם יש תוכנית תמריצים כלשהי, היא תהיה קטנה בהרבה מהצפוי.

קרוב לוודאי שאי יכולתו של הממשל להוציא לפועל תוכניות כלכליות־פוליטיות תימשך. ניסיונם של חברי הקונגרס הרפובליקאים להחליף את אובמה־קייר נכשל, בין היתר בגלל שמחוקקים רפובליקאים מתונים סירבו להצביע בעד הצעת חוק שתמנע מ־20 מיליון אמריקאים ביטוח בריאות. כעת הממשל מנסה לקדם רפורמה במדיניות המיסוי – עוד מהלך שיהיה לו קשה להוציא לפועל.

נוריאל רוביני. התיקון בשוק הוא בלתי נמנעצילום: בלומברג

לחברי הקונגרס הרפובליקאים נותר מרחב תמרון מצומצם. כללי הסנאט האמריקאי מונעים אישור של תוכנית מס שתגדיל את הגירעון בתקציב הפדרלי מעבר לתקופה של עשר שנים, ולכן הרפובליקאים יצטרכו להוריד מסים ברמה נמוכה יותר מכפי שתכננו במקור או להתפשר על תוכנית קיצוץ מסים זמנית ומוגבלת שלא ניתן לכסות אותה.

כדי לסייע למעמד הפועלים האמריקאי ולצמיחת הכלכלה, רפורמת המיסוי צריכה להגדיל את הנטל על העשירים ולהעניק הטבות מס למעמד הפועלים ולמעמד הביניים. ואולם, רפורמת המיסוי של טראמפ עושה בדיוק את ההיפך: 80%־90% מהטבות המס ילכו ל־10% העשירים ביותר באוכלוסייה.

למעט רפורמת המיסוי, תוכנית התמריצים של טראמפ להגדלת הצמיחה בטווח הקצר על ידי השקעת טריליון דולר בתשתיות עדיין אינה נראית באופק. במקום לבצע השקעה ממשלתית ישירה של סכום זה, הממשל מעוניין לספק תמריצים בצורת הטבות מס למגזר הפרטי על מנת שיוביל מגוון פרויקטים בתשתיות. למרבה הצער, צריך קצת יותר מהטבות מס כדי שפרויקט תשתיות גדול יצא לפועל.

בתחום הסחר יש חדשות טובות וחדשות רעות. החדשות הטובות הן שהממשל לא פעל בקיצוניות להוצאה לפועל של מדיניות הפרוטקציוניזם. החדשות הרעות הן שסיסמתו של טראמפ, "קנו תוצרת אמריקה והעסיקו אמריקאים", והמחוות הפרוטקציוניות שלו יפגעו בצמיחה יותר משהן יצילו מקומות עבודה. הוא כבר נטש את הסכם הסחר הטראנס־פסיפי, את המשא ומתן על הסכם סחר טראנס־אטלנטי ושותפויות עם האיחוד האירופי. הוא פתח מחדש את המשא ומתן על הסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה, נאפט"א, ועשוי לנסות לפתוח מחדש הסכמי סחר נוספים, כמו ההסכם בין ארצות הברית לדרום קוריאה. הוא גם עשוי לפתוח במלחמת סחר עם סין – בייחוד כעת כשסין לא שיתפה פעולה בריסון איומי צפון קוריאה.

טראמפ יכול להגביל את הצמיחה הפוטנציאלית של ארצות הברית על ידי הגבלת ההגירה. הממשל מעוניין להטיל הגבלות על הגירת עובדים בעלי מיומנויות גבוהות, והוא מגביר את גירוש המהגרים הבלתי חוקיים. אמצעים אלו, בנוסף לתוכנית להקים חומה בגבול עם מקסיקו, יקטינו את ההיצע בשוק העבודה ויפגעו בצמיחה הכלכלית, בייחוד על רקע הזדקנות האוכלוסייה.

לבסוף, מדיניות הדה־רגולציה של טראמפ לא תעודד את צמיחת הכלכלה, ועשויה להחליש אותה. אם הממשל יקל יותר מדי ברגולציה הפיננסית התוצאה עשויה להיות עוד בועת נכסים ואשראי, ואפילו משבר כלכלי נוסף ומיתון. בינתיים, החלטתו של טראמפ לפרוש מהסכם האקלים שנחתם בפריז, בשילוב ביטול חוקי הרגולציה על איכות הסביבה, יביאו לפגיעה אקולוגית קשה ולהאטה בצמיחה של תעשיות ירוקות. כמו כן, החלשת ההגנה על העובדים תיפגע בכוח המיקוח שלהם ותוביל לכך שהשכר לא יעלה – וכך תיפגע הצריכה הכללית במשק.

אין פלא שהצמיחה הריאלית והפוטנציאלית תקועה ברמה של 2%. האינפלציה נמוכה ורווחי התאגידים ושוק המניות ממשיכים לעלות, אך הפערים בין וול סטריט למה שמתרחש ברחוב מתרחבים. הערכות שווי גבוהות שמונעות על ידי נזילות והתנהגות לא רציונלית לא משקפות את המציאות הכלכלית. התיקון בשוק הוא בלתי נמנע. השאלה היא את מי יאשים טראמפ בנפילה כשהיא תתרחש.

נוריאל רוביני הוא פרופסור בבית הספר לעסקים באוניברסיטת NYU ויו"ר חברת הייעוץ רוביני–מרקו. היה כלכלן בכיר במועצת היועצים לנשיא ביל קלינטון ועבד עבור קרן המטבע, הבנק הפדרלי והבנק העולמי.

תרגום: יוסף חרש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker