מגזין TheMarker

לא רק לסוכנים חשאים: כשהמכונית של ג'יימס בונד הגיעה לראשון לציון

אסטון מרטין DB11, מכוניתו של ג'יימס בונד, חשאית בערך כמו הסוכן שאומר בכל הזדמנות שהוא סוכן חשאי - אבל גם אלגנטית כמוהו. למעשה היא יצירה מוטורית מרשימה, בנויה בעבודת יד, לאנשים שיכולים להרשות אותה לעצמם

דניאל שמיל
אסטון מרטין DB11
פרארי יכולה להיות המכונית של גיבור–על כמו סופרמן או איירון מן, אך באסטון יש משהו מעודן יותר, שמתאים לבונד, האיש הלא רגיל העוטה חליפת עסקים רגילה צילום: אייל טואג
דניאל שמיל

לא תליתי פוסטרים של אסטון מרטין בחדר הילדות שלי. העיצובים שלה היו מאופקים יותר מאלה של למבורגיני קונטאש או פרארי F40 שכן היו תלויים על הקירות. ובכלל, שנות ה־80 היו עשור רע למדי עבור אסטון מרטין. אך מרגע שלמדתי להכיר את היצרנית הבריטית, התחלתי גם לחלום עליה. זה קרה גם בזכות התפקיד של דגמי אסטון שונים בסרטי ג'יימס בונד (ועוד נחזור לזה), אבל בעיקר בגלל גבר בריטי אחר, מגושם יותר ואלגנטי פחות. זהו ג'רמי קלארקסון, שעד לאחרונה הוא היה אחד המנחים של תוכנית הרכב הבריטית "טופ גיר".

קלארקסון הפך מגזין רכב מצולם לתוכנית בידור מצחיקה. באחת התוכניות התחרה קלארקסון במגישים העמיתים שלו בנסיעה מלונדון למונטה קרלו, עניין של יותר מ־1,400 ק"מ. המכונית שלו היתה ה־DB9, ועמיתיו השתמשו ברכבת היורוסטאר החדשה והמהירה. המכונית, שלא במפתיע, ניצחה, בעוד קלארקסון מפליג בשבחי הנוחות, הביצועים שאפשרו לו לנהוג כה מהר וצליל המנוע המשובח – אני רציתי לנהוג במכונית כזו בעצמי.

כעת ההזדמנות הזו הגיעה. לא במונטה קרלו אלא בראשון לציון, שם מחכה לי אסטון DB11 חדשה ולבנה. אחרי 12 שנות ייצור, ה־DB11 מחליפה את ה־DB9 בתור מכונית ה־GT הבכירה של אסטון.

מכוניות GT, או Grand Touring, אפשר להגדיר כשילוב בין מכונית ספורט, כזו שמיועדת להיות מהירה על מסלול ובכביש מפותל, לבין מכונית סלון מפוארת. במילים אחרות, זהו טיל שיוט שנועד לגמוא מרחקים ארוכים בנוחות ובהנאה.

יום המבחן היה אחד הימים החמים של הקיץ. מזג האוויר הלוהט וההביל נדמה כהפך המוחלט מהאלגנטיות הקרירה שמיוחסת לאסטון. זה לא יום שאפשר ללבוש בו חליפות מסוגננות. אבל גם בשמש המסנוורת, במגרש חניה חסר ייחוד באזור תעשייה פרברי, ה־DB11 מצליחה להרשים ולסובב ראשים. זו מכונית קופה רחבה ונמוכה עם מכסה מנוע ארוך ומרשים, מפוספס בכונסי אוויר. למרות העיצוב, שאינו מצטנע, אין זו מכונית שלא מהעולם הזה כמו כמה מדגמי פרארי. מכוניות העל של פרארי מלאות בכנפיים ובספוילרים, ומזכירות מטוס צמוד־קרקע. האסטון נראית כמו אבולוציה של המכוניות שאנחנו מכירים, מעין גרסה מובחרת וגדולת ממדים של מכונית קופה אלגנטית. אפשר אולי להבין כאן את הקשר של אסטון לבונד. פרארי יכולה להיות המכונית של גיבור־על כמו סופרמן או איירון מן, אך באסטון יש משהו מעודן יותר, שמתאים לאיש הלא רגיל העוטה חליפת עסקים רגילה. עם זאת ה־DB11 רחוקה מלהיות צנועה או מופנמת. היא חשאית בערך כמו שג'יימס בונד הוא סוכן חשאי, כזה האומר את שמו בכל הזדמנות.

לאסטון יש דלת של מכונית רגילה וגם עיצוב הפנים שלה מקובל יותר. אם בפרארי יש תחושה של מכונית מירוץ, ה־DB11 נראית כמו מכונית פאר. העיצוב אלגנטי וכל משטח אפשרי, כולל חלקו הפנימי של הגג, עטוי עור משובח. לוח המחוונים מנוקד בכרום נוצץ. מערכת המולטימדיה שכבר אי אפשר בלעדיה מגיעה ישר ממרצדס, איתה אסטון משתפת פעולה.

אסטון מרטין DB11: מבט מבפנים
צילום: אייל טואג

תא הנוסעים מרווח ונעים, לפחות עבור שני היושבים מלפנים. מאחור יש שני מושבים סמליים, שלמעשה לא מתאימים לאף אחד. באסטון טוענים כי אפשר להושיב בהם ילדים, וזה נכון אם שוכחים את כסאות הבטיחות שלהם. גם תא המטען קטן ולא נוח, ובכך דווקא ה־DB11 מפספסת את ייעודה להיות מכונית נוחה למרחקים גדולים, שבהם בכל זאת יידרש גם מעט מטען.

אחרי שמסתגלים למידות הגדולות ולתנוחת הישיבה הנמוכה, נהיגה ב־DB11 נהפכת לנעימה ונטולת מאמץ. כדי לשלב בין הדינמיות הנדרשת ממכונית כזו לבין הנוחות, היא צוידה בשני בוררי מצבים על ההגה. אחד שולט בתיבה האוטומטית ובמחשב ניהול המנוע והשני בבולמי הזעזועים. בולמים אלה נשלטים בידי מגנטים. הנוזל בתוך הבולם מכיל חלקיקי מתכת, ועם הפעלת המגנטים הצמיגות שלו משתנה. במילים אחרות, האסטון יכולה להיות רכה ומשככת היטב מהמורות, או קשיחה ומהודקת יותר לנהיגה מהירה בפניות. כשתבחרו במצב ה"רך" של בולמי הזעזועים, תקבלו נוחות מצוינת שנפגמת רק בשל רעשי רוח שמעט מפתיעים לרעה במכונית מסוג זה.

אולי יש ל־DB11 מאפיינים רבים של מכוניות מקובלות יותר, אבל המנוע הוא לא אחד מהם. מכסה המנוע הארוך נפתח כלפי חזית המכונית, כמו במכוניות מירוץ קלאסיות, וחושף יחידת הנעה עצומה, עם חתימת האיש שסיים את בנייתו ובחן את פעולתו. למנוע יש 12 צילינדרים, פי שלושה מאשר במכונית המשפחתית שלכם. מכוניות עם בוכנות רבות כל כך נעלמות והולכות מהעולם, בשם היעילות בצריכת דלק והפחתת זיהום האוויר שאפשריים עם מנועים קטני נפח ומוגדשי טורבו. גם לאסטון יש מגדש טורבו. שניים, למעשה, אך הם רק עוזרים למנוע לספק מומנט כבר בסל"ד נמוך, ולא פוגמים בצליל הנהדר של תריסר הבוכנות. הגרגור העמוק של המנוע הוא אחת התכונות המיוחדות של המכונית. במהלך נהיגת המבחן כיביתי את הרדיו והשתקתי את הטלפון, העיקר להאזין למנוע הנפלא הזה. הצילינדרים פועלים יחד כמו חטיבת כלי נשיפה גדולה כמו ביג בנד מיומן ומלא אנרגיה.

עם 608 כ"ס ו־71.4 קג"מ של מומנט, כוח לא יחסר לכם בשום שלב. תיבת ההילוכים האוטומטית מתאימה את עצמה לסגנון הנהיגה ומחליפה הילוכים במהירות עצומה, כזו שלא הכרנו בתיבות הילוכים שאינן רובוטיות כפולות מצמד.

האסטון נוחה, מהירה ונשמעת נפלאה, אבל האם היא באמת מכונית ספורט? עם ממדים גדולים כל כך ומשקל של כמעט 1.8 טון, אפשר לחשוש שלא, אבל המכונית מוכיחה אחרת. כוונו את המנוע ובולמי הזעזועים למצב ספורט, קחו אותה לכביש מפותל ותגלו כי היא מפתיעה. אי אפשר להתעלם מהמשקל ומהגודל שלה, אך היא מצליחה להישאר מאוזנת ולתת לנהג משוב רב, ומאפשרת פניות מהירות. אחיזת הכביש שלה מצוינת, אך המכונית מכוונת להחמיא לנהג, ולאפשר לגלגלים האחוריים המניעים לסטות מעט ממסלולם, בהחלקה קלה, לפני שהם שבים למקומם. זה לא מסוכן וממש מהנה. בהשוואה למכונית ספורט טהורות, כמו פרארי 458 או אלפא 4C שנבחנה כאן, ה־DB11 נדמית כפחות מדויקת וחדה, אך היא מפצה בשפע כוח ובאותו ריקוד נפלא של הזנב.

אסטון מרטין DB11 היא באמת מכונית מיוחדת ויצירה מוטורית מרשימה, בנויה בעבודת יד, שיש בה נינוחות מרגיעה לצד התרגשות המאיצה את פעימות הלב. גם בנסיעה על אספלט ישראלי לוהט, בפקקים של סוף יום עבודה, ההתרגשות לא נפסקת. המחיר שלה, אחרי שירד באחרונה, הוא קרוב ל־1.9 מיליון שקל, מחיר שמותיר אותה רק כחלום עבור ה־99%. אבל, אין ספק שיש על מה לחלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker